$
בארץ

בעקבות האסון הסביבתי: חקירה פלילית נגד מנהלים ברותם אמפרט וכיל

כך לפי הודעת המשרד להגנת הסביבה; זאת בעקבות השימוע שנערך היום לאחר קריסת בריכת מי הגבס בשבוע שעבר וזיהום נחל אשלים; השר אלקין הודיע כי המפעל יישא בעלויות השיקום והניקוי

ליאור גוטמן 19:3303.07.17
המשרד להגנת הסביבה הודיע הערב (ב') על פתיחת חקירה פלילית נגד מנהלים בחברות רותם אמפרט וחברת האם שלה כיל בעקבות האסון הסביבתי בנחל אשלים בסוף השבוע האחרון והשימוע שנערך להם היום. מסמך השימוע שנשלח לבכירים שנחקרו מלמד שבמידה שהם יורשעו העונש המירבי שניתן להטיל על כל אחד מהם הוא עד שנת מאסר בפועל או קנס כספי של עד 392 אלף שקל. 

 

 

ההחלטה התקבלה בתום שימוע שנערך היום במחוז דרום של המשרד להגנת הסביבה בראשותו של מנהל המחוז ברוך ובר, אליו התייצבו בעלי תפקידים בשתי החברות. הנימוק הרשמי לחקירה הוא הזיהום הסביבתי שנגרם ביום שישי לאחר שבריכת מי גבס חומציים של מפעל רותם אמפרט קרסה. הדבר גרם להזרמת 100 אלף קוב תחמוצות למדבר ולזיהום נחל אשלים לאורך של יותר מ-20 קילומטר, תוך חשש לפגיעה מקיפה בחי ובצומח וגרימת נזק אקולוגי נרחב. 

 

קריסת בריכת האידוי קריסת בריכת האידוי צילום: המשרד להגנת הסביבה

 

 

בין הבכירים מרותם אמפרט שהוזמנו לשימוע: עופר ליפשיץ, נשיא חטיבת מינרלים חיוניים; גיל אליקים, סמנכ"ל בכיר לתפעול פוספט; יעקב כחלון, מנהל יחידה עסקית פוספט ומוצריו; ונדב טורנר, בעל היתר הרעלים של החברה.

 

המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה תנהל את החקירה, שתכלול שורת פעולות חקירה כנגד בעלי תפקידים בתאגיד.

 

במהלך השימוע נבחנו הדרכים בהן המפעל יימנע מפעילות שעלולה לגרום יצירת נזק סביבתי נוסף. יצוין, כי המשרד הורה להפסיק לאלתר כל שימוש בקבוצת הבריכות שבאחת מהן אירעה הקריסה, והעביר הנחיות לשימוש בבריכה תפעולית זמנית עד שתנוח דעתו כי המשך עבודת המפעל לא תייצר מפגעים נוספים.

 

 

 

השר להגנת הסביבה זאב אלקין מסר כי "המשרד רואה בחומרה רבה את האסון האקולוגי בנחל אשלים, ולכן מחובתנו להפוך כל אבן כדי לחקור לעומק את הסיבות ליצירת הזיהום הכבד ולמצות את הדין עם האחראים, וכן למנוע את הישנות המקרה בעתיד. ללא קשר להליך הפלילי, נדרוש שהמפעל יישא בעלויות ניקוי ושיקום הנחל. בהתאם להנחייתי, רשות הטבע והגנים מכינה אומדן ראשוני של הנזק ועלות השיקום".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x