$
בארץ

מלט הר-טוב נגד הרחבת פעילות מספנות ישראל: "מכה אנושה, סכנה ממשית לסגירת המפעל"

יצרנית המלט טוענת כי מהלך רשות ההגבלים העסקיים המיטיב עם החברה המשמשת גם כבעלת שליטה בנמלים וגם כיבואנית מלט מטורקיה וייון צפויה לפגוע במתחרים נוספים ובענף המלט בכללותו

ענת דניאלי 18:3403.07.17

חברת מלט הר-טוב שיגרה מכתב חריף לממונה על ההגבלים העסקיים בעקבות כוונתה להרחיב את היקף פעילותה של מספנות ישראל והסרת המגבלה לטפל בעד 5% מנפח שוק הנמלים – כפי שפורסם ב"כלכליסט". במכתב מביעה הר-טוב את חששה מפני העמקת התחרות בשוק המלט שנמצא כבר היום, לטענתה, במצב של מחירי היצף. 

 

"הענקת פלטפורמה בחסות רגולטורית להגברת ייבוא המלט לישראל, ובפרט כזה הנעשה במחירי היצף, צפויה להנחית מכה אנושה על מלט הר טוב, עד כדי סכנה ממשית לסגירת המפעל. בטווח הארוך צפוי המהלך להביא לפגיעה קשה במתחרים נוספים (יצרנים ויבואנים כאחד) ובענף המלט בכללותו", כתבה חברת מלט הר-טוב לממונה על ההגבלים העסקיים.

 

לפני כחודשיים פנתה יצרנית המלט הר-טוב למשרד הכלכלה על רקע עלייה משמעותית בהיקף יבוא המלט מיוון ומטורקיה במחירי היצף, כלומר במחירים נמוכים משמעותית ממחירו במדינות המוצא. הפנייה הובילה לפתיחה בחקירת היצף בייבוא המלט לישראל. ברשות ההגבלים העסקיים התנגדו לפתיחת החקירה שעשויה להוביל לעלייה במחירי המלט והגיבו בהסרת המגבלה של מספנות ישראל (המתפקדת גם כיבואנית ממדינות אלה).

 

טענת הר טוב היא כי הרחבת הפעילות תרחיב גם את יכולת מספנות ישראל בייבוא המלט שמעלה שאלות לנוכח הממשקים הקיימים בין מספנות ישראל כנמל הנותן שירותי פריקה לבין פעילותה כיבואן משמעותי של מלט: "מספנות ישראל נוקטת באפליה כלפי יבואנים המתחרים בחברת הבת שלה, בכך שאינה מאפשרת ליבואנים אלה לפרוק מלט בשטחה. לכך יש להוסיף את העובדה כי בעלי המניות של מספנות ישראל חולשים ממילא על נתיבי כניסה וסחר משמעותיים נוספים לישראל, באמצעות פעילותם באזור הסחר החופשי במעבר הגבול היבשתי לירדן ובאמצעות שותפותם העסקית עם האחים נקש, בעלי השליטה בנמל אילת".

 

 

 

 

מפעל מלט הר-טוב מפעל מלט הר-טוב

 

 

 

מסימנט מספנות ישראל נמסר בתגובה: "רק בפתיחות מלאה של השוק תוך ניצול טכנולוגיות מתקדמות נייעל את עלויות חומרי הגלם והשירותים בישראל כך שהעלות לצרכן ירדו בצורה דרמטית. אנו מציעים למונופול המלט נשר-הר-טוב להשקיע בטכנולוגיות מתקדמות כך שיוכלו להתחרות לא רק בישראל אלא גם בייצוא , זה מה שאנו עושים ונעשה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x