$
בארץ

הממשלה אישרה תוכנית לאספקת אמוניה במשק: אוניות קטנות, מצוף ימי והקמת מפעל חדש בדרום

לאחר חודשים ארוכים של התכתשויות בין הממשלה ועיריית חיפה הוחלט לאמץ את התוכנית הכוללת פתרונות לטווח הקצר והארוך. יו"ר ועד העובדים בירך על המהלך. בעיריית חיפה היו פחות מרוצים: "שוב הממשלה דואגת לחיפה כימיקלים. ניאלץ לשוב לבתי המשפט"

ליאור גוטמן 17:0603.07.17

אחרי חודשים ארוכים של התכתשויות בין משרדי הממשלה ועיריית חיפה, ממשלת ישראל אישרה היום (ב') תוכנית חדשה לאספקת אמוניה למשק. על פי התוכנית, הממשלה תפעל בכמה טווחי זמן כדי להבטיח הן את שרידותם של המפעלים והן את צרכי התושבים באזור חיפה.

 

לפיכך, מכל האמוניה שמוצב באזור חיפה יפסיק לעבוד ובמקומו חברת חיפה כימיקלים תחל לייבא אמוניה באוניות קטנות נפח. מדובר ברעיון שעלה במרץ האחרון ונמצא בסופו של יום כמתאים ביותר מבחינת הממשלה לאפשר אפסקת חומרי גלם לתעשיית הדשנים. בטווח הבינוני יוטל על חברת חיפה כימיקלים להקים מצוף ימי לאספקת אמוניה, כזה שייתר את הכנסות האוניות לאזור חיפה ויותיר אותם כמה קילומטרים מהחוף.

 

הפתרון השלישי, לטווח של שלוש שנים ויותר, הוא הקמת מתקן חדש לייצור אמוניה על ידי חברת KYOS. מדובר בחברה בה שותפים מספר בכירי ענף התעשייה והפטרוכימיה בישראל, לרבות אדריאן הלל לשעבר מבכירי חברת ברן ואחד המשתתפים במכרז הממשלתי (שנכשל בשנה שעברה) להקמת מתקן אמוניה בנגב.

הפגנות נגד מיכל האמוניה בחיפה הפגנות נגד מיכל האמוניה בחיפה צילום: דוברות עיריית חיפה

 

חברת חיפה כימיקלים מסרה כי היא מברכת "על החלטת ממשלת ישראל לחדש את אספקת האמוניה למשק הישראלי בטווח המידי, להשיב לפעילות את מתקני הייצור של החברה לפעילות סדירה ובכך למנוע פגיעה בתעשייה בשווי 42 מליארד שקל. החלטה זו היא בשורה חשובה ל-6,600 עובדים שמועסקים בתעשיות הדשנים בישראל".

 

 

 

מעיריית חיפה נמסר מנגד ש"שוב ממשלת ישראל דואגת לחיפה כימיקלים, להון ולא לציבור. המתווה שאותו מתכוונים להביא לאישור הממשלה לא נבדק בניהול סיכונים ובכך מחריף את הסכנה הציבורית היות ומחליף מיכל ממוגן באונייה בלתי ממוגנת, והוא אינו עומד בשום קריטריון שהסתמן בבית המשפט העליון. ברור כבר כעת כי מלבד שמירה על המונופול של חיפה כימיקלים לא מייצר המתווה כל פתרון אמיתי. לא נפסיק במאבקנו לסילוק מערך האמוניה. הכלל המנחה חייב להיות שלומם וביטחונם של מיליון תושבי המטרופולין ובכל דרך אחרת ניאלץ לשוב אל בתי המשפט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x