$
בארץ

משה אשר: גבינו 1.3 מיליארד שקל באמצעות מכתבים ששלחנו

בכנס רואי החשבון באילת אמר מנהל רשות המיסים כי ברשות "מעריכים שנגיע לשומות של מעל 3 מיליארד שקלים ומי שלא גילה - אנחנו נגיע אליו"

עמרי מילמן 15:3503.07.17

מנהל רשות המסים, משה אשר, התייחס היום (ב') בכנס לשכת רואי החשבון באילת לניסיונות של רשות המסים להגדיל את מעגל המדווחים ובסיס המס ואמר "הרחבת רשת הדיווחים והמדווחים מצטרפת למגמת הרחבת הרשת הבינלאומית. שלחנו למעלה מ-130 אלף מכתבים לאנשים שחיו מחוץ למעגל הדיווח, וחשבו שהם לא צריכים לדווח. הכנסנו עשרות אלפי אנשים לרשת, וגבינו כך עוד 1.3 מיליארד שקל מס. בקרוב יהיה גל נוסף של עשרות אלפי מכתבים. בעיניי, כל עוד גברת כהן מחדרה לא צריכה להגיש דו"חות, ואנחנו מסננים את המקרים האלה - אין עם זה שום בעיה".

 

אשר התייחס לנוהל הגילוי מרצון שמקודם כעת מול משרד המשפטים: "העברנו כבר טיוטה למשרד המשפטים כדי לחדש נוהל בפורמט דומה כי עדיין יש ישראלים ש'שכחו' שיש להם עוד סכום שהם לא חשפו בפנינו. מדובר בתכנית קצת שונה, כי הפקנו לקחים. את המסלול האנונימי נמשיך. 60% מהבקשות היו במסלול האנונימי אז ביקשנו להמשיך אותו."

 

מנהל רשות המסים משה אשר מנהל רשות המסים משה אשר צילום: אוראל כהן

 

 

לגבי הנוהל הקודם אמר כי "בסוף 2016 סיימנו את הוראת השעה של הגילוי מרצון, וזו הייתה מבחינתנו הצלחה. הגיעו 7,400 בקשות לגילוי - הרבה מעבר למשוער. זו הצלחה חסרת תקדים. זה נתן מפלט לאותם אנשים שרצו לחזור בתשובה, ולפתוח דף חדש.

 

"בין 400 ל500 מהבקשות הן של יהלומנים. אנשים שעסקו שנים בצללים, פותחים עכשיו גילוי מרצון, עושים להם שומות והם משלמים את המס. יש אנשים עם חשבונות בחו"ל, אנשי עסקים ועוד שנכנסו להליך - וכך חשפנו מעל ל-25 מיליארד שקל הון. בסופו של התהליך אנו מעריכים שנגיע לשומות של מעל 3 מיליארד שקלים ומי שלא גילה - אנחנו נגיע אליו".

 

אשר הוסיף כי "אנחנו מבצעים מעצרים ומגישים כתבי אישום כל הזמן, ויש עוד מספר כתבי אישום בצנרת בעקבות המלחמה שלנו בהון השחור. אנחנו חושפים הון רב. אנחנו עוסקים הרבה מאוד באיסוף מידע על כסף ישראלי בעולם, באמצעות הרשימות שמגיעות אלינו - UBS, פנמה ועוד. התחלנו בהחלפת מידע עם ארצות הברית, והחל משנה הבאה נחליף מידע עם למעלה מ-90 מדינות. העולם נסגר, זו המגמה. ואם כל מדינה תגבה את מסיי האמת שלה - כל מדינה תעשה דברים לטובת כלל האזרחים".

 

בנוגע לאפשרות ליצור חובת דיווח כללית אמר כי "בארץ יש אנשים שמתחבאים מאחורי הפטור הזה ומעלימים מיסים גם בישראל וגם בחו"ל. קחו לדוגמא אדריכל שעובד בארץ ומספק שירותים גם ללקוחות בחו"ל - הוא לא הפיק חלק מההכנסה בארץ? מבחינתו כלום, הוא לא ידווח כלום. לצערנו אי אפשר לשנות את זה כרגע ולהחיל חובת דיווח כללית"

 

מוקדם יותר היום אמר נשיא לשכת רואי החשבון יזהר קנה "מקצוע ראיית החשבון חוטף בשנים האחרונות מכות מתמשכות ומתגברות של מגבלות והוראות רגולציה, ופגיעה הולכת ומתגברת במעמדנו, לצד הורדות בשכר הטירחה של כולנו. אמנם בעקבות לחץ הלשכה נבלמו חלק מצעדי המשך להוראות רגולציה אלה ונעצרה החקיקה -אך טרם בוצעו התפנית והתיקונים הנדרשים כדי להשיב עטרה ליושנה.

 

"הגיע הזמן 'לחשב מסלול מחדש' כמו שאומר ה'וואיז' ,ולתקן חלק מהחקיקה הנמהרת שבוצעה. מסלול חדש זה אינו נדרש רק לטובת ציבור רואי החשבון, אלא לא פחות לטובת הקהילה העסקית כולה, אשר אחד מעמודי התווך לתפקודה התקין הינו מקצוע ראיית חשבון איתן ומקצועי".

 

אורי בארי, מנהל מרחב תל אביב בלשכת רואי החשבון, תקף את החקיקה של רשות המסים שעסקה בחברות הארנק ואמר כי "לא בטוח שאותן חברות שמשה סימן כמטרה הן אלה שנשאו בנטל. ההכבדה היא דווקא על עסקים קטנים ובינוניים, ראשית - להתארגן, יש הרבה מורכבות בחוק וטרם התקבלו ההנחיות להתארגן על ביצוע החוק. כך גם לגבי חברות ראיית חשבון שמתנהלות כמו חברות ארנק - ויש הרבה כאלה."

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x