בארץ

חוק הג'ובים אושר בקריאה טרומית. ביטן: "נבחרת הדירקטורים היא השחיתות האמיתית"

הצעת החוק זכתה לרוב של 41 תומכים מול 25 מתנגדים. במהלך הדיון התפתח עימות בין ח"כ דוד ביטן לח"כ יעל גרמן. גרמן: "אתם רוצים שהחברות הממשלתיות יהיו מושחתות"

שחר אילן 14:1328.06.17

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית, ברוב של 41 תומכים מול 25 מתנגדים, את הצעת חוק הג'ובים שיזם ח"כ דוד ביטן מהליכוד, שמעניקה לפוליטיקאים 'מסלול ירוק' לתפקידי דירקטורים בחברות ממשלתיות.

על פי הפשרה שהושגה בין ביטן לשר האוצר משה כחלון, שרים לשעבר וראשי ערים לשעבר של ערים בנות מעל ל-50 אלף תושבים, יקבלו פטור מהוכחת כישורים מיוחדים. לעומת זאת, חברי כנסת וראשי יישובים קטנים יותר לא יקבלו את הפטור.

 

ביטן הודיע שלמרות הפשרה הוא ינסה להרחיב את תחולת הצעת החוק גם על חברי כנסת מנוסים וראשי ועדות.

 

בדיון טען ביטן כי "זה לא ג'ובים, זו עבדות. לא מסדרים משכורת. אדם מקבל 1,000 שקל לישיבה. יש אחריות דירקטורים. אילו ג'ובים יש פה?"

 

ח"כ דוד ביטן. "זה לא ג'ובים, זו עבדות" ח"כ דוד ביטן. "זה לא ג'ובים, זו עבדות" צילום: אוראל כהן

 

 

לדבריו, הצגת הצעת החוק כחוק ג'ובים היא "כדי להמאיס את החוק על הציבור. אי אפשר לומר על שרים וראשי ערים גדולות שהם לא ראויים להיות דירקטורים. הביקורת דמגוגית, רוצים להנציח את שלטון הפקידות".

 

ביטן טען שבמצב הנוכחי, בו דירקטורים בחברות ממשלתיות נלקחים בעיקר מנבחרת הדירקטורים, "העוזרים של הסגנים של ראש אגף התקציבים יכולים להתמנות לדירקטורים אבל מי שניהלו את המדינה כל ימי חייהם - לא יכולים".

 

עימות חריף התפתח במהלך הדיון בין ביטן לבין ח"כ יעל גרמן מיש עתיד. גרמן התנגדה להצעה למרות שכראש עיר לשעבר ושרה לשעבר, ההצעה צפויה להיות לטובתה. "זו שחיתות וזה חוק ג'ובים", אמרה גרמן. "אתם רוצים למנות אנשים שיש להם זיקה אישית, עסקית ופוליטית לשרי ממשלה לנהל מיליארדים, כדי שהחברות הממשלתיות יהיו מושחתות ויעבדו בשירות הפוליטיקה".

 

ביטן, בתגובה, טען כי "השחיתות האמיתית היא נבחרת הדירקטורים". לדבריו, "הנבחרת פגעה רק בליכוד ובעבודה - שיש לנו מרכז, אבל לא פגעה באנשי יש עתיד שאין להם מרכז - ולכן אפשר למנות אנשי יש עתיד לדירקטורים".

 

 

יעל גרמן. "אתם רוצים שהחברות הממשלתיות יהיו מושחתות ויעבדו בשירות הפוליטיקה" יעל גרמן. "אתם רוצים שהחברות הממשלתיות יהיו מושחתות ויעבדו בשירות הפוליטיקה" צילום: עמית שעל

 

 

סגן שר האוצר איציק כהן מש"ס הסתייג מהצעת החוק ואמר - "אני שמח שהצעת החוק שונתה ושופצה. היא צריכה לעבור עוד שיפוץ לא קטן".

 

כיום נדרשים פוליטיקאים לשעבר שיש להם זיקה פוליטית לשר הממנה אותם, להוכיח כישורים מיוחדים כדי להתמנות לתפקיד דירקטור. ניסיון כח"כ אינו מוכר כניסיון בתפקיד בכיר בתחום הניהול, שרלוונטי לתפקיד דירקטור. ניסיון כשרים או כראשי רשויות אמנם מוכר, אבל במקרה של זיקה פוליטית לאחד משרי הממשלה (שהיא כמעט מובנת מאליה), המועמדים נדרשים להוכיח כישורים מיוחדים לתפקיד. על פי ההצעה המקורית של ביטן, שר וחבר כנסת שכיהנו שלוש שנים רצופות בתפקיד (כלומר קדנציה מקובלת בכנסת), וראש רשות מקומית שכיהן חמש שנים ברציפות (כלומר תקופה של קדנציה אחת), יהיו כשירים לכהן כדירקטורים ויהיו פטורים מהוכחת כישורים מיוחדים. כאמור, הפשרה מוציאה מהחוק חברי כנסת וראשי ערים קטנות.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x