$
בארץ

מיקי לוי ליועמ"ש: גפני ואמסלם מקדמים הצעת חוק שמטרתה להלך אימים על המשטרה

ח"כ לוי דורש לעצור יוזמה של הח"כים משה גפני ודודי אמסלם להכפיף את תקציב המשטרה לשליטת השר לביטחון פנים . לוי: "יש בהצעה זו משום פגיעה ממשית במערכת אכיפת החוק ובדמוקרטיה"

שחר אילן 20:5727.06.17

ח"כ מיקי לוי מ"יש עתיד" פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדנבליט, שיפעל לעצור יוזמה של חברי הכנסת משה גפני ודודי אמסלם להכפיף את תקציב המשטרה לשליטת השר לביטחון פנים. לוי, לשעבר מפקד מחוז ירושלים של המשטרה כתב עוד שנראה שמטרת ההצעה היא להלך אימים על אגף החקירות של המשטרה. לדבריו זהו "מהלך מסוכן שיפגע בעצמאות המשטרה והמפכ"ל ויש לי חשש כבד כי הפגיעה הקשה ביותר תהיה באגף החקירות במשטרה. מדובר בפגיעה ממשית במערכת אכיפת החוק".

 

מדובר בהצעה של יו"ר ועדת הכספים של הכנסת של ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ויו"ר ועדת הפנים ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) להכפפת חשבות משטרת ישראל למשרד לביטחון הפנים. זאת, לדבריהם "בדומה למצב הקיים ביחס לחשב צבא הגנה לישראל, שהוא ראש אגף הכספים במשרד הביטחון, המשמש כחשב המשרד". גפני עומד בראש הוועדה שאחראית על נושאי תקציב. אמסלם עומד בראש הוועדה שאחראית על המשטרה. ממילא, להצעת חוק ששני חברי כנסת בכירים כל כך בקואליציה מקדמים בנושא הקשור אליהם יש סיכויים גבוהים מאוד לעבור.

 

ח"כ מיקי לוי ח"כ מיקי לוי צילום: עומר מסינגר

 

 

לוי מזכיר במכתבו למנדנבליט כי בדיון על תקציב המשרד לביטחון הפנים בוועדת הכספים של הכנסת לפני מספר חודשים, שהתקיים בהשתתפות השר לביטחון פנים ומנכ"ל המשרד, אמר גפני, כי יש להעביר את סמכויות הביצוע התקציביות במשרד לביטחון הפנים לידי השר. זאת, "לחיזוק השליטה הציבורית בתקציב".

 

לדברי לוי, הובא לידיעתו כי ביום ראשון הקרוב תגיע לוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק ברוח זו של גפני ואמסלם. הוא מזהיר ש"אין מדובר בהצעת חוק בעלת משמעות כלכלית אלא בעלת משמעות פוליטית – מתן כוח עצום לשר לביטחון הפנים, שהינו דרג פוליטי ולא מקצועי. יש בהצעה זו משום פגיעה ממשית במערכת אכיפת החוק ובדמוקרטיה".

 

לוי טוען כי המחוקק בחר להעניק סמכויות נרחבות למפכ"ל כדי לשמור, עד כמה שניתן, על עצמאות המשטרה. בהקשר זה שונה המשטרה מכל גוף שלטוני אחר ואין מקום להשוואה שלה לגופים אחרים דוגמת צה"ל. לדבריו, "העברת חשבות המשטרה למשרד פירושה כי בכל הוצאה אשר תבקש המשטרה לעשות יהיה עליה לקבל את אישור המשרד, דבר המרוקן מתוכן את עצמאותה של המשטרה".

 

"אבקש להדגיש", כותב לוי. "מהלך זה – של העברת האחריות התקציבית ממשטרת ישראל למשרד לביטחון והשר לביטחון פנים הוא מהלך מסוכן שיפגע בעצמאות המשטרה והמפכ"ל ויש לי חשש כבד כי הפגיעה הקשה ביותר תהיה באגף החקירות במשטרה". אם יש בעיה בפיקוח על תקציב המשטרה, טוען לוי, אסור שהפתרון יבוצע ב"צעדים קיצוניים, חסרי מחשבה והרסניים".

 

לוי כותב למנדנבליט עוד כי "נראה כי קידומה של ההצעה דווקא בימים אלו, כאשר אגף החקירות במשטרה עסוק בחקירות של אנשי ציבור בכירים מאוד, נועד להלך אימים, על אנשי אגף החקירות, ועל צמרת המשטרה. על כן ולאור כל האמור לעיל אבקש את התערבותך לעצור מהלך מסוכן זה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x