$
בארץ

כחלון: "נתניהו אימץ את מתווה הגדלת קצבאות הנכים שהצעתי"

שר האוצר הודיע בכינוס של פורום בכירי המשק באוניברסיטת חיפה, על תוכנית לגיבוש חבילת עזרה לתעשיינים "שתקרא 'נטו תעשייה' כמו תוכנית 'נטו משפחה'"

נורית קדוש 12:0027.06.17

שר האוצר משה כחלון נאם הבוקר (ג') בכינוס של פורום בכירי המשק באוניברסיטת חיפה. במהלך נאומו קיבל כחלון פתק מעוזריו בו התבשר על הודעת ראש הממשלה בנימין נתניהו על אימוץ מתווה הנכים. שר הוצר לא התאפק ואמר: "את הפטנט הזה למדתי מאריק שרון. היו מבצעים איזה חיסול בבוקר וכשהיינו במרכז הליכוד בערב, שרון היה מקבל פתק ומודיע שחוסל זה וזה. אז אני קיבלתי פתק שביבי אימץ את המתווה שלי לנכים. רק שהטלוויזיה לא תצלם שהקרדיט לא יעבור אלי".

 

 

 

במהלך נאומו הודיע כחלון על כוונתו להקים רשות ים ממשלתית חדשה: "הים הוא כלכלה שלמה שצריך לנצל אותה- בים יש אנרגיה, תחבורה, חקלאות ונדל"ן גז, משהו לא מתוכלל. אני מתכוון ללכת עם זה לרה"מ ולהציע רשות ים שתיקח אליה את כל הסמכויות- ממני האוצר, מהתכנון, ממשרד התשתיות- אנרגיה, מהתחבורה- תחבורה ימית ועוד. כל שר יידע איזה סמכויות ייגרעו ממנו לטובת רשות הים. יש המון מדינות שמנצלות את הים שהוא משאב כלכלי וביטחוני וזאת הכוונה שלנו להתחיל להשקיע בנושאי הים".

 

כחלון הודיע עוד על תוכנית לגיבוש חבילת עזרה לתעשיינים: "המדינה חייבת רגל של תעשיה שעוברת תקופה קשה, בעיקר בקרב היצואנים קשה בגלל הדולר. נחשוב בדרך יצירתית איך אפשר לעזור ליצואנים. יש מספר רעיונות ונבוא עם זה תוך חודש חודשיים לציבור. התוכנית תקרא 'נטו תעשייה' כמו תוכנית 'נטו משפחה'".

  

שר האוצר משה כחלון. "למדתי מאריק שרון" שר האוצר משה כחלון. "למדתי מאריק שרון" צילום: אוראל כהן

 

 

ביחס לתוכנית הורדת המסים בארה"ב אמר כחלון, "אם ממשל טראמפ יעשה את מה שהוא מתחייב בהורדת מס, נצטרך להתאים את עצמנו. אפגש בחודש הבא בושנגטון עם שר האוצר האמריקאי בנושא".

 

על משבר הדיור ותוכנית 'נטו משפחה' ציין שר האוצר כי "היזמים הקבלנים ושאר האינטרסנטים נבהלים מההצלחה של מחיר למשתכן ומהכמויות האדירות האדירות שאנחנו משווקים. לכן כל ההתקפות שאתם רואים. ידענו שהמרכז למשתכן יגדיל את הביקושים אך גם שייקח זמן לטפל במשבר. מחולל העוני הוא היעדר דיור - למי שאין דירה לא יכול להשקיע בפנאי ועוד. מטרתי היא לאפשר רווחה לבני המשפחה- וזה מה שעשינו בתכנית 'נטו משפחה' - התמקדנו בזוגות הצעירים שבדיוק בנקודת הזמן הזאת צריכים להתפתח וצריכים לשלם את מוצרי היסוד - ולכן עזרנו בצהרונים".

 

כחלון התייחס גם לסערה סביב מתווה הכותל והגיור: "יש פער גדול בין מה שהוצג לנו שלשום  לבין מה שאני שומע בתקשורת ובפרשנויות. החשיבות של יהדות העולם ידועה וברורה, ורה"מ מבין אותה. מה שהוצג לשרים ומה שהוסכם הוא שונה, ולכן העניין עדיין בבדיקה".

 

כחלון הוסיף: "יש שעות שעם צריך הסכמה יותר רחבה, לא בכל הנושאים, אך בכל הנוגע לנושאים החברתיים, יחסי גומלין בין מגזר חברתי וציבורי - פעלתי עד הדקה האחרונה למען ממשלה רחבה. בוז'י הרצוג לא התקפל בניגוד למה שאומרים, אלא לא נכנס לממשלה בשל העקרונותיו שלו. זה לא פשוט שבחוץ מחכה המרצדס, הדגלים והמאבטחים, אבל הוא עמד על עקרונותיו".

 

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין אמר כי "אנחנו על סף פריסה של קמפוסים חדשים במסגרת ההפיכה שלנו ל"מולטיברסיטה" שתכלול קמפוס למחקר רפואי בביה"ח רמב"ם, קמפוס להנדסה בכרמיאל, קמפוס לעיצוב וארכיטקטורה במושבה הגרמנית בשילוס עם ויצו ועוד. זאת, במקביל להתמחות שלנו במדעי הים ובתחומים נוספים- ביניהם פקולטה לחקלאות, שאנו נמצאים בשיחות נמרצות לקראת הקמתה. אוניברסיטת חיפה רואה עצמה חלק מסוכני השינוי של התכנית של שר האוצר להתעוררות ולהזרמה של דם חדש לצפון המדינה. אונ' חיפה תהפוך בקרוב לאוניברסיטה של צפון המדינה באופן כללי".

 

הפורום, אשר הוקם במטרה להוביל לשותפויות פוריות בין המנהיגות העסקית והכלכלית בישראל לבין מפעלים של מצוינות באוניברסיטה, התקיים בחסות יוסי אלבז, בוגר אוניברסיטת חיפה ומנכ"ל דומינוס פיצה, ואירח בכירים במשק העסקי בישראל, ביניהם יו"ר דירקטוריון דיסקונט יוסי בכר; ג. יפית ועוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x