$
בארץ

שטייניץ: נצליח להביא לפה חברות בינלאומיות שיחפשו גז עוד השנה

שר האנרגיה נשא דברים בוועידה ה-3 לאנרגיה וכלכלה: "מי שכתב שמתווה הגז לא יעבוד ושיש לו כובע, יודע מה לעשות איתו"

ליאור גוטמן 11:0027.06.17

"אנחנו חוגגים שנה למתווה הגז. לפני שנה עוד היו כותרות שלווייתן לא יפותח או שהמתווה לא יעבוד. כל מה שמתווה הגז נועד לחלץ ולהתניע - קודם". כך אמר הבוקר (ג') שר האנרגיה יובל שטייניץ. הדברים נאמרו במסגרת הוועידה ה-3 לאנרגיה וכלכלה שנערכת בלוד. 

 

 

"לאחר שבע שנים, מאגר לווייתן בפיתוח רשמי", אמר שטייניץ. "המונופול מתחיל להתפרק כי יש את חברת אנרג'יאן היוונית שחותמת חוזים במשק, כאשר עד לפני שנה הכל היה בידיים של קבוצה אחת, היום יש שתיים ובעתיד יהיו שלוש.

 

"כמו כן, המחירים של החוזים החדשים החלו לרדת, ותחנות כוח פרטיות קונות גז במחיר של ארבעה דולר ליחידת אנרגיה. השימוש בגז הגיע לשיא ושריפת הפח ירדה בחצי. לכן המסקנה שלי היא שכל מי שכתב שמתווה הגז לא יעבוד ושיש לו כובע, יודע מה לעשות איתו".

 

שטייניץ התייחס בדבריו להארכת המכרז הממשלתי לפתיחת הים לחיפושי גז, ואמר שהמשרד האריך את מועד הגשת ההצעות מיולי לנובמבר לבקשת המתעניינים במכרז. "חודשיים אחרי אישור מתווה הגז הטורקים פתחו פה שגרירות, ולא במקרה, וירדן רוכשת גז מישראל בשני חוזים נפרדים - אחד לתעשייה שכבר זורם, והשני לחברת החשמל שם שיזרום בסוף העשור.

 

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ שר האנרגיה יובל שטייניץ צילום: מיקי נועם אלון

 

 

"בנוסף למתווה הגז אנו פועלים לחדש חיפושי גז בישראל, והוצאנו מכרז בינלאומי ל24- בלוקים. יש לנו נתונים שמראים שרוב הגז עוד לא התגלה, ובשבוע שעבר הארכנו את המכרז לנובמבר. להפתעתי ראיתי שיש כאלה ששמחים מהאכזבה, ואני אומר לכם שזה לא פשוט להביא לפה חברות בינלאומיות, בטח כשמחירי הנפט בירידה. מישהו חושב שהוא היה עושה את המכרז טוב יותר? אנחנו מאמינים שנצליח להביא לפה כמה חברות. יש חשש מהרגולציה בישראל וזה מאמץ שמוטל עלינו", אמר.

 

בשעת נאומו של שטייניץ נערכה מחוץ לאולם הפגנה קטנה של כמה עשרות פעילים ותושבי אזור השרון שחוששים שחיבור צנרת הגז של מאגרי לוויתן, כריש ותנין יפגע באיכות חיי התושבים שם, כמו גם בקרקע. זאת תחת הטענה שהקמת מתקני קליטה לגז באזור חדרה ועמק חפר משולה לכאורה להקמת בתי זיקוק באזור.

 

 

לווייתן לווייתן צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

 

 

"שינינו פאזה ואנחנו דואגים לבריאות הציבור", הבהיר שטייניץ. "פעם היינו אחראים רק על חשמל ומחירים. בריאות הייתה בתחום משרד הבריאות ואיכות הסביבה הייתה בתחום המשרד להגנת הסביבה.

 

"אני כן יכול לומר שהגז הטבעי הוא הדלק הכי נקי לציבור, ויש מאמץ להחליף את הסולר והמזוט.

 

"בשנת 2012 חווינו מיני טרגדיה", אמר לסיכום, "ובמקום להביא את הגז לאזור חוף דור נאלצנו להוריד צנרת דרומה ממאגר תמר לאשדוד. העיכוב הזה גרם לכך שכל תושבי המדינה נשמו אדים שמקורם בשריפת פחם וסולר במקום הגז שהיה אמור להגיע לחוף. אני יכול להצהיר פה שזה לא יקרה עוד פעם והפעם החלפת הפחם והסולר בגז טבעי תעמוד בלו"ז שנקבע בכל התוכניות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x