$
בארץ

נחשף בכלכליסט

נתניהו החליט: הקצבה לנכים קשים תועלה בינואר 2018 ל-4,000 שקל בחודש

בתוך 4 שנים יגדל הסיוע לנכים ב-4 מיליארד שקל לשנה. כל הקצבאות יוצמדו לשכר המינימום ולא תקוזז קצבת נכה עובד ששכרו נמוך מ-4,200 שקל בחודש; הנכים: "אין שום היגיון לחלק את הנכים לקבוצות, זה נוגד את כל העקרונות המקצועיים והמוסריים"

אדריאן פילוט 10:2327.06.17

לאחר שנועץ עם פרופ' אבי שמחון ויו"ר הקואליציה דוד ביטן ובחן את דו"ח זליכה, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לשלב בין ההמלצות שהועלו על ידם להעלאת קצבאות הנכים.

 

 

נתניהו החליט כי בינואר 2018 תועלה הקצבה לנכים הקשים ל-4,000 שקל לחודש, תוספת שבאה לתת מענה מיידי לנזקקים ביותר.  מינואר 2018 נכה שהוכר כמי שאינו יכול לעבוד לא יהיה מתחת לקו העוני. המטרה היא לשנות מיידית את המצב הקיים שבו רבע מהנכים נמצאים מתחת לקו העוני.

 

בתוך 4 שנים יגדל הסיוע לנכים ב-4 מיליארד שקל לשנה, מסגרת תקציבית שקבע שר האוצר. הפעימות לגידול התקציב וחלוקתו יקבעו בדיון משותף בין שר האוצר, שר הרווחה וראש הממשלה.

 

כל הקצבאות יוצמדו לשכר המינימום. כדי לעודד שילוב נכים בעבודה, לא תקוזז קצבת נכה עובד ששכרו נמוך מ-4,200 שקל לחודש. בנוסף, הממשלה תשקיע 100 מיליון שקל בשנה בתוכנית לסבסוד עבודת נכים.

 

נתניהו אמר כי "התכנית נותנת מענה מיידי לנזקקים ביותר, תשפר באופן משמעותי את מצבם של הנכים בישראל ותסייע לשילובם במעגל העבודה״.

הפגנת הנכים בנתב"ג בחודש שעבר הפגנת הנכים בנתב"ג בחודש שעבר צילום: דנה קופל

 

יו''ר הקואליציה דוד ביטן אמר ל"כלכליסט": "ראש הממשלה קיבל בסוף את המתווה שלנו ואף הוסיף את התוספות לנכים הקשים. הכנסת הצליחה להשפיע על הממשלה ולהוביל מהלך חברתי מהמדרגה הראשונה".

 

אלכס פרידמן, יו"ר "נכה לא חצי בן אדם" ומוביל המאבק להעלאת קצבאות הנכות, מסר בתגובה: "המתווה שהוצג לנו הבוקר אינו המתווה של הכנסת ביוזמת יו''ר הקואליציה ח''כ דוד ביטן ולפיכך אנו מתנגדים לו. אין שום היגיון לחלק את הנכים לקבוצות, זה נוגד את כל העקרונות המקצועיים והמוסריים. ההעלאה של קצבת הנכות לקו העוני, עלייה של 500 שקל בלבד, דנה את רבע מיליון הנכים להמשך חיי עוני ונזקקות!".

 

הנכים יפגינו היום בשעה 17:00 מול בית ראש הממשלה בירושלים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x