$
בארץ

גביית חשבונות החשמל תידחה וגובה התשלום הבא יקפוץ

ועד עובדי חברת החשמל השבית את המוקד שבאמצעותו ניתן לשלם את החשבון. ההנהלה תודיע לציבור כי התשלום לאחריו יהיה גבוה מהרגיל

ליאור גוטמן 07:1027.06.17

בעקבות עיצומי עובדי חברת החשמל, הנהלת החברה מתכננת לצאת בחמישי הקרוב בקמפיין הסברה לציבור הלקוחות על האפשרות שאלו ייאלצו לשלם תשלום מאוחר ואף משולש על חשבון החשמל שלהם בסוף הקיץ ולקראת החגים.

 

ביום חמישי ייערך דיון חדש בבית הדין האזורי לעבודה בבקשות ההנהלה לבטל חלק מהעיצומים בחברה. בשבועיים האחרונים השבית ועד העובדים את גביית החשבון מלקוחות החברה דרך מרכזי 103. נכון לעכשיו, ניתן לשלם דרך אפליקציה בסלולר, באתר האינטרנט של החברה ובדואר.

 

לפי נתוני חברת החשמל, התשלום התקופתי (כ־60 יום) הממוצע נע סביב 700–800 שקל. עם זאת, בתקופת הקיץ נרשמת עלייה של 45%–55% בהיקף החשבונות, ואלו עומדים בממוצע על כ־1,100 שקל. ההערכות הן שאם הגבייה תוקפא לשבועות ארוכים ועד לבחירות לוועד שיתקיימו בספטמבר, הציבור עלול לקבל חשבונות חשמל של אלפי שקלים לתשלום מיידי.

 

התראה לפני ניתוק בחשבון החשמל (ארכיון).  ממוצע חשבון החשמל התקופתי בקיץ למשק בית - 1,100 שקל התראה לפני ניתוק בחשבון החשמל (ארכיון). ממוצע חשבון החשמל התקופתי בקיץ למשק בית - 1,100 שקל צילום: חיים הורנשטיין

 

השבתת הגבייה היא תולדה של עיצומי הוועד לאחר שמשרד האנרגיה חזר בו מהבטחתו לחברת החשמל להקים את יחידות הכוח החדשות שיחליפו את ארבע היחידות בפחמיות בחדרה. שר האנרגיה יובל שטייניץ הטיל לבסוף את משימת הפיתוח על הסקטור הפרטי. המשמעות היא שכ־11% מייצור החשמל נלקחו מידי החברה.

 

בחברת החשמל לא יודעים כמה זמן ניתן יהיה להמשיך בפעילות ללא גבייה או עם גבייה חלקית. לפי דיווחי החברה לבורסה, ההכנסות ברבעון השני של כל שנה נמוכות יחסית ואלו עמדו ב־2015 וב־2016 על כ־5 מיליארד שקל. ככל שהקפאת הגבייה תיכנס לרבעון השלישי, מדובר במכה פיננסית לחברה, כיוון שזהו הרבעון הרווחי ביותר שלה, עם הכנסות של כ־7.1 מיליארד שקל באותן שנים.

 

מחברת החשמל נמסר כי "בשל העיצומים לא נשלחו ללקוחות החברה חשבונות החשמל עבור חודשים מאי־יוני, וזה יומיים ניתן לשלם חשבונות שהתקבלו עד כה באמצעות אתר האינטרנט, דואר ישראל ומערכת המענה הקולי IVR  בלבד".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x