$
משפט

החשד: רון אילון ניפח דו"חות yes כדי לקבל בונוס של חצי מיליון שקל

מנכ"ל yes קיבל בשנת 2016 בונוס כולל של 2 מיליון שקל, כאשר רבע ממנו היה מותנה בעמידה ביעדי התזרים החופשי של החברה. הפעולות המלאכותיות שבוצעו לכאורה על ידו בדו"חות yes נמצאות בימים אלה בלב חקירת רשות ניירות ערך. החשד: הבונוס האישי של אילון, שהיה מותנה בחלקו בעמידה ביעד התזרים, דחף אותו לבצע מניפולציה בדו"חות

תומר גנון 16:2722.06.17

פרשת בזק: רשות ניירות ערך חושדת כי מנכ"ל yes, רון אילון, פעל לנפח את תזרים המזומנים החופשי של חברת הלוויין כדי לעמוד ביעד הבונוס האישי שלו לשנת 2016. על פי הדו"חות הכספיים של בזק, אילון קיבל בשנת 2016 בונוס מותנה ביצועים וכן מענקים מיוחדים בהיקף של שני מיליון שקל, כאשר רבע מהסכום - כחצי מיליון שקל - נגזר מעמידה ביעד תזרים המזומנים החופשי של חברת הלוויין.

 

אילון, ששוחרר למעצר בית עד מחר במסגרת החקירה שמנהלת נגדו רשות ניירות ערך בחשד לביצוע עבירות מרמה ודיווח, חשוד שפעל ביחד עם נושאי משרה נוספים לבצע מניפולציות בדו"חות הכספיים של yes בין השנים 2015-2016. על פי החשד של הרשות, דו"חות yes "בושלו" על מנת שהחברה תעמוד ביעדי תזרים המזומנים החופשי שנקבעו בעסקת בזק-yes. יעדים אלה היו קריטיים לבעל השליטה ויו"ר בזק, שאול אלוביץ', כדי שחברת יורוקום שבשליטתו תקבל עשרות מיליוני שקלים נוספים מקופת בזק, וזאת בתמורה למניות yes שנמכרו לחברת הטלפונים במרץ 2015.

 

במסגרת הבקשה לשחרורו בתנאים מגבילים, טענה אתמול הרשות כי אילון ביצע את הפעולות האמורות בין היתר "תוך ביצוע עבירות חמורות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות". כאמור החשד של הרשות בכיוון זה הוא שאילון פעל לעיוות הדו"חות, משום שהיה לו אינטרס אישי - בונוס כספי שיקבל על עמידה ביעד.

מנכ"ל yes רון אילון מנכ"ל yes רון אילון צילום: אריאל בשור

 

 

על פי דו"חות בזק הבונוס של אילון בשנת 2016, אחת השנים הרלוונטיות לחקירה, עמד על 2.039 מיליון שקל בתוספת שכר שנתי של 1.982 מיליון שקל. כלומר 4.021 מיליון שקל בסך הכל. על פי הדו"ח, החל מה-1.1.17 אושרה לאילון העלאת שכר באופן שמשכורתו החודשית ברוטו הועמדה על סך של 139 אלף שקל.

 

סכומי הבונוס שקיבל אילון באותה שנה כוללים מענק מותנה ביצועים וכן מענקים מיוחדים ששולמו לו לפי מדיניות התגמול של החברה. יעדי הבונוס של אילון לשנת 2016 נקבעו מראש על ידי דירקטוריון yes בחודש ינואר 2016 לאחר אישור ועדת התגמול.

 

הדו"ח מפרט ומבהיר כי 25% מאותו בונוס נגזר מיעד התזרים החופשי של-yes. לאור העובדה שהמענק הכולל של אילון עמד על למעלה משני מיליון שקל, מדובר בפועל על כחצי מיליון שקל שהוא קיבל בזכות העמידה ביעד התזרים החופשי. כלומר שעל פניו הן לאילון והן לבעל השליטה בבזק אלוביץ' היה אינטרס כלכלי אישי ש-yes תעמוד ביעדי התזרים. עם זאת, צריך לזכור שמדיניות התגמול נקבעה על ידי הדירקטוריון ולא ישירות על ידי אלוביץ'.

 

אגב עיון בדו"חות בשנה שקדמה לה, 2015, מעלים כי אילון קיבל בונוס של 991 אלף שקל, בתוספת שכר בגובה 1.611 מיליון שקל - 129 אלף שקל ברוטו לחודש. כלומר 2.6 מיליון שקל בסך הכול. אלא שעל פי הדו"חות לשנת 2015 באותה שנה הבונוס של אילון לא נגזר גם מעמידה ביעד התזרים החופשי .

בטל שלח
    לכל התגובות
    x