$
בארץ

מנהל רשות המסים: "שוויץ תעביר מידע על חשבונות בנק ל-41 מדינות, ביניהן ישראל"

משה אשר אמר בכנס STEP הבינלאומי, כי אמנת המס בין ישראל לבריטניה צפויה להיחתם בנובמבר; "אנשים קונים רולקס ודירות ורושמים אותם על החברה. אנו עדיין רואים המון שימוש לרעה בחוקי המס", אמר

עמרי מילמן 14:3620.06.17

"רשויות החוק בשוויץ שוקדות כעת על חקיקה במסגרתה תחתם אמנה לחילופי מידע עם 41 מדינות וביניהן ישראל", כך חשף היום (ג') מנהל רשות המסים, משה אשר בכנס STEP הבינלאומי.  

 

לפי החוק השוויצרי, העברת המידע על חשבונות בנק בשוויץ תחל בספטמבר 2019 אולם המידע שיעבור יהיה על התקופה שתחל ב-2018. עוד ציין אשר כי "אמנת המס עם בריטניה נמצאת בניסוחים האחרונים וראש הממשלה צפוי לחתום עליה בביקור המתוכנן לנובמבר".

 

מנהל רשות המסים מסר כי רשות המסים "גבתה עד כה 3.5 מיליארד שקל יותר מאומדן הגבייה שלה, וזאת מבלי להחשיב את עסקת מובילאיי שטרם דווחה".

 

אשר התייחס לחקיקה החדשה שמאפשרת לרשות המסים לדרוש מחברות לשלם מס על דיבידנד על רווחים שצברו ואמר: "ישנן המון חברות שצברו סכומי כסף אדירים, מיליונים רבים, שאינם מושקעים, למעט בפיננסים. עם כל הכבוד להשקעה בפיננסים, אלה לא כספים שמפתחים את העסק או את הצמיחה. אלה כספים שצריכים להיות מחולקים כ'דיבידנד בכוח'. בימים הקרובים נתחיל לעבור על התיקים האלו כדי שבמקרים הקיצוניים נורה לפקידי השומה להוציא שומות. זה אמנם נראה כמו התערבות במהלך העסקים של החברה, אבל כשתראו את התיקים האלו - אתם תבינו.

 

משה אשר משה אשר צילום: אוראל כהן

 

"יש שם למשל פירמה של אנשים שעוסקים במקצועות חופשיים. היא הכניסה מיליוני שקלים בשנה ויש לה רק 3-2 עובדים. היא שילמה מס חברות, אבל משהו בהתפתחות הטבעית של החברה לא סביר. חמש שנים היא לא עושה כלום ולא מחלקת דיבידנדים. אלה המקרים שבהם אנו נחייב לחלק דיבידנד. בסופו של דבר אנו רוצים שכולם ישלמו את אותו מס שיוויני", אמר אשר.

 

עוד בהקשר זה ציין מנהל רשות המסים כי "עד ה-30.9 אנו מאפשרים לכל בעלי השליטה בחברה מכל סוג שהוא לחלק את כל העודפים שלה, לצורך סגירת יתרות בעלים, בתים, לחלק הכל, ב-25% מס סופי ללא תשלום מס יסף. זה הנחה מ-33% ל-25%. תעשו שימוש בהטבה הזו. יש הרבה עורכי דין ורואי חשבון שכבר אמרו לנו שיעשו שימוש בהטבה הזו".

 

"אנו עדיין רואים המון שימוש לרעה בחוקי המס"

 

אשר ציין כי "אנשים קונים רולקס ודירות ורושמים אותם על החברה. אנו עדיין רואים המון שימוש לרעה בחוקי המס".

 

הוא התייחס למס ריבוי דירות שנמצא כיום בבג"ץ ואמר: "בישראל יש פחות דירות מאשר הגידול הטבעי בדרישה לדירות. לייצר דירות לוקח המון זמן. תכנון, עובדים, אמצעי ייצור. שר האוצר עושה המון כדי לייצר את ההיצע הזה, אבל זה עדיין לא מספיק. יש אנשים שרכשו המון דירות כחלופה לפנסיה. אני לא אומר שזה לא לגיטימי, אבל בעת הזו - בה יש אנשים שאין להם דירות כלל - זה בעייתי. לכן יצאה החקיקה של מס ריבוי דירות. יש טענות כי הליך החקיקה לא היה  תקין. זה נדון כרגע בבג"ץ ובינתיים אנו דוחים את היישום שלו, אך ככל שהחוק יופעל, ההיערכות המחשובית כבר נעשתה ואנו מוכנים".

 

בנוגע למיסוי חברות טכנולוגיה אמר אשר: "אנו דואגים לחזק את הצמיחה האמיתית והמשמעותית בישראל – ענף ההייטק בישראל. לפי נוסחת ה-BEPS (תוכנית שיזם פורום ה-20G בשיתוף ה-OECD ואשר מטרתה מאבק בתכנוני המס. - ע"מ), אם יש לכם קניין מכירות בישראל, אבל המחקר והפיתוח לא נעשה בארץ – לא תוכלו לקבל הטבות מיוחדות. לכן, היום חברות רבות בוחנות איפה כדי למקם את ה-IP שלהן בעולם. בימים אלה אנו בדיאלוג עם חברות ענק שרוצות להביא לישראל מחקר ופיתוח ומיליארדי דולרים רבים. אנו מקווים שזה יבשיל וירים תרומה משמעותית למשק בישראל".

 

עו"ד איתי ברכה, שותף מנהל במשרד ברכה ושות' וראש מחלקת המיסוי ומחלקת הגילוי מרצון במשרד, אמר בכנס:  "אישור העברת המידע לישראל מהווה קריאה אחרונה וסופית לישראלים המחזיקים חשבונות בשוויץ, לדווח על נכסיהם במסגרת הליך הגילוי מרצון שעתיד לחזור בספטמבר, אליו יש להיערך כבר כיום".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x