$
בארץ

החשכ"ל רוני חזקיהו: "יש אווירה אנטי עסקית בשנים האחרונות"

המשנה ליועמ"ש, אבי ליכט, השיב לו בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה: "הביקורת על הבירוקרטים היא חלק מהתקפות חוזרות ונשנות על מקצועיות הפקידים. זו תקופה קשה מאוד למגזר הציבורי"

מיקי פלד 12:2820.06.17

"יש אווירה אנטי עסקית בשנים האחרונות. כשהייתי בסקטור הפרטי לא מצאתי רפרנטים במגזר הממשלתי לבעיות וצרכים שהמגזר העסקי מעלה, אלא יותר טענות. אין אוזן קשבת", כך ביקר החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, את פעולת הממשלה בדבריו בכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, שנערך היום (ג'). 

 

 

 

לצפייה בשידור חי מכנס אלי הורביץ לכלכלה וחברה

 

 

 

"זו הסיבה שהגעתי בחזרה למשרד האוצר", אמר חזקיהו, "כדי לעשות את העבודה שצריך לעשות שם ולקדם את הדברים מול המגזר העסקי. בשני הדברים שבחרתי להתקדם בהם – פיתוח תשתיות וקידום מהלכים לסביבה העסקית – נוגעים ישירות למגזר העסקי ויביאו את התוצאות". חזקיהו התייחס לתוכנית לשיפור הסביבה העסקית שהוא מנסה להחיל באגף החשכ"ל במטרה להגדיל את הצמיחה בתוצר בכ-0.5% בשנה.

 

רוני חזקיהו, החשב הכללי באוצר רוני חזקיהו, החשב הכללי באוצר צילום: אוראל כהן

 

 

אבי ליכט, המשנה ליועמ"ש, אמר כי "הביקורת על הבירוקרטים היא חלק מהתקפות חוזקות ונשנות על מקצועיות הפקידים. זו תקופה קשה מאוד למגזר הציבורי וחשוב

שהמהלך להורדת הבירוקרטיה לא יהפוך לכלי לתקיפת הפקידים עצמם. ההגנה על הבסיס של המשטר הדמוקרטי מחייבת מגזר ציבורי מקצועי וחזק. מישהו צריך גם לדאוג לאינטרס הציבר ואסור שמהלך הפחתת בירוקרטיה יהפוך לפגיעה ברגולטורים עצמם או בלגיטימיות שלהם. רגולטור רופס שאומר שתפקידו להעלים עין בחסות הפחתת הרגולציה פוגע בבסיס המשטר שלנו. לכן ללא קשר לחשיבות המהלך להפחתת הבירוקרטיה צריך לדאוג שהוא לא יגלוש למקומות פחות ראויים.

 

"מי שבסוף מביא חקיקה וחותם על התקנה זה שר. אפשר לדבר הרבה על הפחתת רגולציה אבל בסוף מהלך הרגולציה של הפחתת שכר בכירים, ואני לא מתווכח על התוצאה. אפשר להאשים הרבה את הפקידות, אבל ראיתי שהאימפקט של החקיקה הזו התפשט הרבה מעבר לשאלה של שכר הבכירים, ואלה לא היו הפקידים. בסוף אנחנו מגשימים את מדיניות הממשלה. בניגוד למה שחושבים, רגולטור לא תמיד אוהב לעשות רגולציה", סיכם ליכט.  

אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה צילום: דנה קופל

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x