$
בארץ

רשות המסים פשטה על קליניקות פרטיות של רופאים: לא דיווחו על הכנסות של מעל 63 מיליון שקל

בביקורת שנערכה אצל רופא מהקריות נמצא כי נוכה מס תשומות ללא מסמכים מתאימים בסכום של כ-270 אלףשקל; מנתח לב בכיר מאזור המרכז בנה בית וניכה מס תשומות בגין חלק מהוצאות הבנייה עבור הקליניקה שהיא חלק מביתו, בניגוד לחוק

ספי קרופסקי 10:3520.06.17
רשות המסים ערכה בשבוע שעבר מבצע ביקורת ממוקד בקליניקות פרטיות של מאות רופאים ברחבי הארץ שבה התגלה כי חלקם לא דיווחו על הכנסות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. המבצע, שנערך בשיתוף משטרת ישראל ונקרא "רופא נבוכים", נערך בכ-297 מוקדים כשב-111 מהם התגלו ממצאים ראשוניים המעידים על אי דיווח של הכנסות בסך של יותר מ-63 מיליון שקל, תוך התחמקות מתשלום מע"מ בסך של כ-10 מיליון שקל.

 

בכל שנה עורכת רשות המסים שלושה מבצעי מע"מ ארציים כשבכל פעם היא מתמקדת בענף עיסוק אחר. הפעם נבחר ענף הרופאים המחלקים את זמנם המקצועי בין עבודתם הציבורית – בבתי החולים ובמרפאות, לבין עבודה פרטית שלרוב בה הם יכולים להרוויח סכומי כסף גבוהים הרבה יותר, ומבלי להיות כפופים למעסיק כגון המדינה או אחת מקופות החולים.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה

 

 

ברשות המסים ציינו כי מלכתחילה מדובר במבצע ביקורת קשה מסוגו, מכיוון שתהליך אימות תשלומי המסים בענפי השירותים דוגמת הרפואה הוא סבוך. לפי הודעת הרשות מהבוקר (ג'), הפעם מדובר במבצע קשה במיוחד בשל ריבוי מסגרות התעסוקה של הרופאים והיעדר הגדרות מדויקות. כך למשל יכול רופא לעבוד גם בבית חולים וגם ביותר מקליניקה פרטית אחת, כשלעתים הוא מקבל חולים גם בביתו. הענף מקיף 14,500 רופאים הרשומים כ"עוסק מורשה", מתוך אוכלוסיית הרופאים המונה כ-25,000 רופאים.

 

כך למשל בביקורת שנערכה אצל רופא מהקריות נמצא כי נוכה מס תשומות ללא מסמכים מתאימים בסכום של כ-270,000 שקל. מהחקירה עלה כי הרופא הכין את דו"חות המע"מ לעצמו, ניכה מס תשומות ללא מסמכים, וכן רשם בספר הוצאות בגין רכישת ציוד למרפאה. אלא שמבדיקת המסמכים נמצא כי בכלל מדובר בהוצאות פרטיות כגון רכישת מזון, בגדים ותשלומי ארנונה.

 

בביקורת שנערכה למנתח לב בכיר מאזור המרכז נמצא כי הוא בנה בית וניכה מס תשומות בגין חלק מהוצאות הבנייה עבור הקליניקה שהיא חלק מביתו הפרטי, וזאת בניגוד להוראות החוק. עוד נמצא במבצע רופא מאזור ירושלים אשר קיזז מס תשומות על הוצאות פרטיות כגון: רכישת מכונית מסוג מרצדס, מסעדות, ביגוד, איפור לאשתו, הלבשה תחתונה, ועוד. בחקירתו אמר כי "בברנז'ה" אמרו לו כי כל מה שיש בו 17% אפשר לדרוש.

 

בביקורת אחרת נמצא כי קוזז על ידי רופא, גם הוא מאזור ירושלים, מס תשומות בגין טיולים משפחתיים לחו"ל ונסיעות לחו"ל לצורך צפייה במשחקי כדורגל בסך כ- 100,000 שקל מס. בביקורת שנערכה לגניקולוג ממודיעין בעל קליניקה פרטית, נמצא כי הגניקולוג לא מדווח על הכנסות מדמי ניהול שהוא מקבל מחברה בבעלותו. בעקבות הביקורת, נערכה בדיקה נוספת של חשבוניות שהוציא אשר ממנה עלה כי הוא היה מדווח להנהלת החשבונות רק על 10% מסכום החשבונית המקורית. הרופא הודה בעבירות המיוחסות לו וטען שעשה זאת בגלל התרגלותו לרמת החיים הגבוהה שלו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x