$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

החקלאים יוכלו לקזז עוד 250 שקל משכרם של עובדים זרים

ועדת העבודה והרווחה תאשר את הגדלת הסכום שיוכלו חקלאים לקזז עבור הוצאות המחיה של עובדים זרים, מ־280 שקל ל־530 שקל. באוצר מצפים כי התוספת שיקבלו החקלאים, כ־6 מיליון שקל, תסייע להורדת מחירי הפירות והירקות

עמרי מילמן 06:5320.06.17

משרדי הממשלה יעדכנו את תקרת העלויות שאותן יוכלו החקלאים לקזז משכרם של עובדים זרים עבור הוצאות מחיה כמו מגורים, חשמל, מים, כביסה ועוד - מ־280 שקל ל־530 שקל.

 

על פי אמנות בינלאומיות, רשאי חקלאי להפחית עד 25% משכר מינימום (1,250 שקל) מתשלום המגיע לעובד ישראלי. לעומת זאת, התקנות בחוק העובדים הזרים בחקלאות קובעות כי ניתן לנכות מהוצאות של עובד זר עד 280 שקל.

 

דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים צילום: עמית שעל

 

 

הסיכום שלפיו תעלה תקרת הקיזוז ל־530 שקל הושג לאחר שנים של מחלוקות בעזרת התאחדות החקלאים, עם שר העבודה והרווחה חיים כץ, שרת המשפטים איילת שקד, יו"ר ועדת העבודה והרווחה אלי אלאלוף, ובתמיכת שר החקלאות אורי אריאל. הסיכום כפוף לאישור ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, אולם מאחר שהמהלך מתואם עם אלאלוף, התקנות צפויות לעבור. מבחינת החקלאים מדובר במהלך שיסייע לצמצום עלויות הייצור, ואולי יפחית את המחיר הסופי לצרכן על הפירות והירקות.

 

מאחר שישנם כ־25 אלף עובדים זרים בתחום החקלאות, לפי התאחדות האיכרים, מדובר בסכום שיצטבר לכ־6.25 מיליון שקל בחודש. אלא שמאחר שאין מנגנון שמחייב את החקלאים להפחית את המחירים באותו היקף שהם מקזזים כעת משכרם של העובדים הזרים, לא בטוח שתהיה הוזלה בפועל.

 

שרת המשפטים, איילת שקד מסרה ל"כלכליסט" כי: "מגזר החקלאות בישראל הוא מגזר קטן אך חיוני ביותר .מגזר זה מסמל אולי יותר מכל את הרעיון הציוני .התקנות החדשות שיאושרו בוועדת העבודה והרווחה יאפשרו את תיקון העיוות הקיים כיום כלפי חקלאים המעסיקים עובדים זרים ,על מנת שהחקלאים יוכלו להתקיים בכבוד ולהמשיך לפתח את החקלאות הישראלית".

 

שר העבודה והרווחה, חיים כץ מסר כי: "במשך שנים סכום הניכוי המותר לא עודכן באופן שמשקף את מבנה ההוצאות הקיים וההתייקרות בשירותים השונים הניתנים לעובדים הזרים ,לכן נוצר נטל כלכלי לא מוצדק על החקלאי שאנו מתקנים כעת " לדבריו, במקביל מקדמים בימים אלו את "תקנות הפקדון שיאפשרו לעובד לקבל את ההפרשות הסוציאליות שצבר עם יציאתו מהארץ".

 

שר החקלאות, אורי אריאל, בירך על ההסכמות ואמר: "אני מברך על ההחלטה להפחתת ההוצאות על העסקת עובדים זרים ,החלטה שמטיבה הן עם החקלאים והן עם הציבור כולו. מדובר בתיקון עוול שנעשה לחקלאים ,שבמשך שנים נאלצו לשלם מחירים מופקעים כדי להעסיק עובדים זרים שיסייעו להם. הפחתת הנטל הכספי תאפשר הוזלת מחירי הפירות והירקות והמהלך יביא ברכה על כל אזרחי מדינת ישראל".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x