$
בארץ

מנכ"ל האוצר: לא ברור כמה עוד עורכי דין או רואי חשבון מוסיפים לפריון לעומת מישהו שעובר הכשרה טכנולוגית

לדברי שי באב"ד בכנס אלי הורוביץ, "כל הנושא של הכשרה טכנולוגית בישראל לוקה בחסר, או כמעט לא קיים. ההשכלה הטכנולוגית מתוקצבת בכ-200 מיליון שקל זה לעג לרש בהשוואה למל"ג"

עמרי מילמן 10:4019.06.17

"לא ברור כמה עוד עורך דין או רואה חשבון מוסיפים לפריון לעומת מישהו שמסיים במכון הטכנולוגי בחולון. ואני אומר לא ברור כי אני לא רוצה להעליב אף אחד". כך לדברי מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, בכנס אלי הורוביץ לכלכלה וחברה של המכון הישראלי לדמוקרטיה, בהתייחסו לצורך לקדם את המכללות הטכנולוגיות.

 

לדברי באב"ד, "כל הנושא של הכשרה טכנולוגית בישראל לוקה בחסר, כל הנושא של הכשרות טכנולוגית כמעט לא קיים, ההשכלה הטכנולוגית מתוקצבת בכ-200 מיליון שקל זה לעג לרש בהשוואה למל"ג. יש מחסור אדיר מעבר למהנדסים והנדסאים, לאנשים שידעו להפעיל מכונות, להרכיב את הצ'יפים. אנחנו מנסים להוביל רפורמה אדירה במכללות הטכנולוגיות".

 

שי באב"ד מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד מנכ"ל משרד האוצר צילום: יוסי זליגר

 

 

"לפי המבנה הדמוגרפי שלנו בעתיד נהיה בבעיה. ב-1980 שיעור הערבים והחרדים באוכלוסיה היה 20%. ב- 2060 המגמה מתאזנת 50% הם חרדים וערבים. אם לא נטפל באיך אנחנו מכשירים אותם ומכניסים אותם לשוק העבודה, נמצא את עצמנו בבעיה אמיתית". לדבריו, משרד האוצר פועל בשנים האחרונות רבות לצמצם את הפערים אולם "כשמסתכלים על הגברים החרדים והנשים הערביות רואים פערים גדולים".

 

לדבריו, רפורמה בתחום המכללות הטכנולוגית "נותנת מענה לצרכים הדמוגרפים של ישראל. כשאנחנו שנים מנסים להתעקש עם החרדים על לימודי ליבה, זה אולי צודק אבל לא חכם. כי זה לא מצליח הרבה מאד שנים. אולי בד בבד צריך לפתח מסלול אלטרנטיבי. בגיל 19 כשהוא בדיוק התחתן, במקום להשלים שנים לימודי ליבה, הוא יירשם לקורס, של כמה חודשים, יעשה התמחות באחת החברות הגדולות, עם קבוצה מאותה אוכלוסיה, ואחרי שנתיים בגיל 21, תשאל את עצמך אם אתה מעדיף עם 2-3 ילדים לחיות עם קצבה של המדינה לחיות בקו העוני, או להרוויח פי 1.5 מהשכר הממוצע במשק. צריך לנסות להתאים את הצרכים של האוכלוסייה, והגידול הדמוגרפי במסלולים אלטרנטיביים, זה ידרוש שינוי תפיסתי ומיתוג חזק".

 

על רעיון זה השיב יוחנן פלסנר נשיא המכון הישראל לדמוקרטיה כי "בנוגע לערכים דמוקרטים בציבור החרדי, אנחנו רואים אתגר אדיר בהיבט הזה ככה יראה שוק העבודה העתידי".

 

באב"ד ביקש להדגיש כי הוא " לא מוותר על לימודי הליבה, אבל לצד המאבק העיקש על לימודי הליבה צריך לייצר מסלול אלטרנטיבי".

 

במהלך הכניס הציג מנכ"ל האוצר נתונים לפיהם הפערים בשוק העבודה הישראלי תורמים לפיגור של ישראל בפריון שעומד היום על כ-25% מהפריון של ב-OECD. לדבריו, הסיבות לכך הן "הכנסת אוכלוסיה עם כישורים נמוכים ובעיה בתעשיה המסורתית הרגילה", מה ששיפור בחינוך הטכנולוגי אמור לפתור.

 

באב"ד חשף גם כי חלק מיעדי משרד האוצר לשנים 2017-2018 הם "קידום שיתוף הפעולה כלכלה עם הפלסטינים" הוא הדגיש כי "אנחנו לא נכנסים לעניינים מדיניים, מדברים על ניסיון לפתוח אזור תעשיה משותף, גבייה והחזרים, כל הנגזרות הכלכליות מול הרשות, הכוונה לא לטרוף ולא להכנס בכלל לנושאים מדיניים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x