שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

נשיא האוניברסיטה העברית היוצא יקבל שכר בלי אישור מהאוצר

פרופ' מנחם בן ששון יעבוד כנגיד בשכר עם סיום תפקידו בספטמבר. זו משרה שאינה מאוישת כיום באוניברסיטה, המתמודדת עם גירעון כבד

ספי קרופסקי 19:5718.06.17
נשיא האוניברסיטה העברית היוצא, פרופ' מנחם בן ששון, ימשיך לעבוד באוניברסיטה כנגיד בשכר עם סיום תפקידו בספטמבר השנה. מדובר במשרה שבעבר אוישה באוניברסיטה, המתמודדת כיום עם משבר פיננסי כבד, אך נכון לעכשיו אינה מאוישת. את פרופ' בן ששון יחליף בקרוב רקטור האוניברסיטה הנוכחי פרופ' אשר כהן והוא יהיה הנשיא ה-14 של העברית.

 

באוצר הביעו היום תמיהה על כך שחבר הנאמנים של האוניברסיטה החליט על המינוי מבלי שיאושר על ידי הממונה על השכר במשרד. בהודעה שנמסרה היום נכתב כי "הנהלת האוניברסיטה העברית לא פנתה כלל בנושא לממונה על השכר. יצוין כי רק לאחרונה התקבלו החלטות בנוגע לשכר הבכירים באוניברסיטאות בשיתוף ועד ראשי האוניברסיטאות, ובכללן הנהלת האוניברסיטה העברית, וסוגיית המשרה החדשה לא נכללה בהן".

 

פרופ' מנחם בן ששון פרופ' מנחם בן ששון צילום: עמית שאבי

 

 

דו"ח פיננסי של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) חשף בשנה שעברה כי לאוניברסיטה העברית גירעון כולל של 100 מיליון שקל, הנובע בעיקר מהפנסיה התקציבית שהיא סוחבת על גבה ואשר מגיעה ל־20% מהוצאותיה. מצד אחד, האוניברסיטה מציגה את השארותו של פרופ' בן ששון באוניברסיטה כמהלך אחראי מצדו כנשיא, שכן למרות שהוא עוזב את תפקידו – הוא ימשיך במאמצים להוציא את ספינת הדגל של ההשכלה הגבוהה בישראל מהגירעון. מצד שני, האוצר טוען, כאמור, כי המינוי לא עבר דרכם ולנוכח מצבו הפיננסי של המוסד נשאלת השאלה אם יש צורך בהוספת תקנים חדשים או במקרה הזה מתחדשים של נושאי משרה בכירים.

 

באוניברסיטה הסבירו כי המינוי התקבל לבקשת הנשיא הנכנס הפרופ' אשר כהן ויו"ר חבר הנאמנים, מיכאל (מיקי) פדרמן. עוד הוסבר כי "הנגיד ימלא תפקידים, שיתואמו עם הנשיא מעת לעת, בעיקר בתחום הקשרים עם תורמים ושוחרים מרכזיים וכן עם גורמי ממשל בארץ ובעולם, לקדום תוכניות הפיתוח של האוניברסיטה". עדיין לא ידוע מה יהיה שכרו של פרופ' בן ששון בתפקיד החדש.

 

יש לציין כי פרופ' מנחם בן ששון גדל באוניברסיטה העברית ולמעט הפסקה קצרה שבה קפץ לפוליטיקה (כיהן כח"כ מטעם "קדימה"), הוא שימש כרקטור האוניברסיטה העברית וסגן דקאן הפקולטה למדעי הרוח. הוא היה חוקר במחלקה להיסטוריה של עם ישראל בפקולטה למדעי הרוח. כהיסטוריון של המורשת היהודית בעולם האסלאם כתב ספרים ומאמרי מחקר רבים.

 

מהעברית נמסר היום בתגובה כי "תקנון האוניברסיטה העברית, מעגן את משרת נגיד האוניברסיטה, ואושר ע"י המל"ג לפני מספר שנים. אין זו הפעם הראשונה שמתמנה נגיד, בעבר ד"ר אברהם הרמן מונה לנגיד האוניברסיטה העברית, לאחר סיום כהונתו כנשיא האוניברסיטה. פרופ' בן-ששון ימשיך, לבקשתו של הנשיא הנבחר – פרופ' אשר כהן – לסייע במגעים מול גורמי חוץ בישראל ובעולם למען הגדלת ההכנסות של האוניברסיטה. חבר הנאמנים אישר את מנוי של פרופ' מנחם בן-ששון אשר ימשיך לקבל את משכורתו כפרופסור באוניברסיטה, כמקובל, ויקבל תוספת תפקיד בגין תפקיד זה. באשר למצבה הכלכלי של האוניברסיטה, היא נמצאת בעיצומו של הליך ההבראה בתיאום עם ות"ת ומשרד האוצר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x