$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

גפני: "התקשר אליי אדוארדו אחד, ביקש המלצה, נתתי"

יו"ר ועדת הכספים משה גפני מאשר כי המליץ על פרח לרנר לסמנכ"לית רגולציה באי.די.בי. "תראה, היא הרבה זמן בלי עבודה. מה היא תעשה?". גורמים במערכת הפוליטית גיששו עבור לרנר בגופים נוספים, ובהם בנק הפועלים

גולן חזני 09:2518.06.17

אדוארדו אלשטיין, הבעלים של קבוצת אי.די.בי, קיבל פניות מצד גורמים פוליטיים שהמליצו לו למנות את פרח לרנר לסמנכ"לית הרגולציה של הקבוצה — כך נודע ל"כלכליסט".

 

ככל הנראה, מדובר בגורמים הקשורים לקואליציה ובעיקר לבית היהודי. בין השאר עלה שמו של יו"ר ועדת הכספים משה גפני בהקשר זה. לרנר, שהיתה יועצת בכירה בלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו, הודתה במסגרת הסדר טיעון בעבירות של מרמה והפרת אמונים לאחר שסייעה לקידום עסקי בעלה אבי לרנר באמצעות שימוש בתפקידה — והורחקה למשך חמש שנים מהמגזר הציבורי.

יו"ר ועדת הכספים משה גפני יו"ר ועדת הכספים משה גפני צילום: אלכס קולומויסקי

 

גפני הכחיש בשיחה עם "כלכליסט" כי שימש שדכן בין אלשטיין ללרנר אך אישר כי המליץ עליה. "היא לא מהמפלגה שלי אבל אני מכיר אותה מתפקידיה השונים. היא כבר זמן רב בלי עבודה וביקשה ממני המלצה, ואכן המלצתי עליה. היא התקבלה לעבודה ואני שמח ומברך אותה על כך. היא עשתה עבודה טובה בכל תפקידיה בממשלה. אני שומר איתה על קשר".

 

מי ביקש ממך המלצות עליה?

"לא זוכר את השם... אדוארדו משהו".

 

אתה לא חושב שהעבירות שביצעה יפריעו לעבודה שלה?

"תראה, היא הרבה זמן בלי עבודה. מה יכולה לעשות אשה שמסתובבת כל כך הרבה חודשים בלי עבודה?".

 

ההיכרות ביניכם וההמלצה שלך ישפיעו על החלטות שתקבל בנושא אי.די.בי?

"אמרתי לה מראש. אתייחס אליה ולאי.די.בי כמו שאני מתייחס לכל טייקון, חברה או אדם אחר. לא יהיו שום פריבילגיות".

 

אלשטיין. גפני: "התקשר אלי אדוארדו אחד" אלשטיין. גפני: "התקשר אלי אדוארדו אחד" צילום: עמית שעל

גורמים במערכת הפוליטית חיפשו עבור לרנר תפקידים דומים בחברות נוספות, ובהן בנק הפועלים. בינתיים היא כבר החלה לפעול כסמנכ"לית הרגולציה בדיסקונט השקעות, חברה־בת של אי.די.בי. במסגרת תפקידה תטפל בנושא הרגולציה בקבוצה כולה, כולל החברה־האם אי.די.בי פתוח והחברות־הבנות.

 

התפקיד שממלאת לרנר לא היה קיים באי.די.בי לפני מינויה. סמנכ"ל רגולציה הוא תפקיד שקיים בארגונים מסחריים גדולים, בעיקר בנקים, אבל גם בחברות קמעונאיות, חברות סלולר ואחרות. סלקום ושופרסל, למשל, מחזיקות סמנכ"לי רגולציה משלהן, המטפלים בהתנהלות החברות מול המדינה.

 

לאלשטיין חברות רבות במסגרת אי.די.בי שלרגולציה השפעה רבה עליהן, ובהן שופרסל וסלקום. אבל המאבק העיקרי שהוא מנהל מול הרגולטור עוסק בכלל ביטוח שבשליטתו.

 

הממונה על הביטוח ושוק ההון דורית סלינגר מסרבת לתת לו היתר שליטה בכלל ביטוח ופועלת כדי לאלץ אותו למכור את מניות החברה שבבעלות אי.די.בי. אלשטיין פנה לבית המשפט המחוזי בבקשה לקבל דחייה במכירת המניות, אך בית המשפט דחה את בקשתו.

 

כך או כך, הוא ככל הנראה ייאלץ להיפרד מאחזקותיו בחברה עד סוף 2019 בהתאם לחוק הריכוזיות. החוק קובע בין היתר כי יש להפריד בין גופים פיננסיים — כלל ביטוח במקרה של אלשטיין — לבין גופים ריאליים, כמו סלקום ושופרסל.

 

באפריל אישר בית הדין למשמעת של עובדי המדינה את הסדר הטיעון בעניינה של לרנר, שהודתה כי עזרה לקדם את עסקיו של בעלה, אבי לרנר באמצעות תפקידה במשרד ראש הממשלה וקרבתה לנתניהו עצמו. עוד הודתה לרנר כי חלק מלקוחותיו של בעלה, שעוסק ביחסי ציבור וקשרי ממשל בחברה הדתית־לאומית, שכרו אותו משום שידעו שהיא עובדת במשרד ראש הממשלה.

 

במסגרת ההסדר גזר בית הדין על לרנר גם פיטורים וקנס של 20 אלף שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x