בארץ

הוסכם: מבוטחים יוכלו לבחור את בית החולים שבו יאושפזו

בינתיים נחתמו הסכמים בין משרד הבריאות לשלוש מהקופות – כללית, מכבי ולאומית. כעת מתקיימים גם מגעים עם מאוחדת על הצטרפות להסכמים החדשים

ספי קרופסקי 17:5415.06.17

משרד הבריאות וארבע קופות החולים על סף סיכום של הסכמי התחשבנות חדשים שבמסגרתם ייפרצו הסדרי הבחירה הנהוגים בין הקופות לבתי החולים. במסגרת ההסכמים החדשים, יוכלו המבוטחים לקבל מקופת החולים שלהם הפנייה (טופס 17) עבור כל בית חולים ממשלתי באזורם, ולא בהכרח זה שלקופה יש הסכם אתו – כפי שהיה נהוג עד היום.

 

 

ההבנות הושגו לאחר משא ומתן שנוהל בחודשים האחרונים על ידי חטיבת המרכזים הרפואיים מול ארבע הקופות, כשבינתיים נחתמו כבר הסכמים עם שלוש מהקופות – כללית, מכבי ולאומית. כעת מתקיימים גם מגעים עם הקופה הרביעית, מאוחדת, על הצטרפות להסכמים החדשים הללו.

 

רמיזה על העתיד לבוא כבר סיפק שר הבריאות יעקב ליצמן בתחילת השנה, כשהודיע בפברואר שבכוונתו לפרוץ את הסדרי הבחירה הקיימים על מנת לווסת את התורים הארוכים לניתוחים במערכת הבריאות הציבורית. לפי התכנית שהציג ליצמן בפברואר, מטופל הנדרש לעבור ניתוח דחוף יוכל לבחור בית חולים אחר מזה שנקבע לו אם משך ההמתנה להליך יהיה יותר מ-30 יום. בניתוחים לא דחופים, המטופל יורשה לבחור בית חולים שנותן לו תור הקצר ב-60 יום לפחות מזה שהוצע לו על ידי בית החולים שלו יש הסכם עם הקופה.

בית החולים וולפסון בחולון בית החולים וולפסון בחולון צילום: יובל חן

 

 

המצב כיום הוא שמטופל יכול להתפנות לבית חולים שיש לו הסכם עם הקופה שבה הוא מבוטח (או במקרה של קופת חולים כללית – לבתי החולים השייכים לה, ס"ק). המשמעות היא שלא תמיד המבוטחים זוכים לשירות המיטבי, מכיוון שלקופות ישנו אינטרס לשלוח את מבוטחיהם לבתי חולים שעמם יש להם הסכמים רווחיים יותר. כעת, לאור ההסכמים החדשים המתגבשים, יוכלו המבוטחים להתפנות לכל בתי החולים הממשלתיים הנמצאים בפריסה ארצית – דבר שעשוי להיטיב את השירות משמעותית. השאלה היחידה שניצבת פתוחה היא כיצד המדינה תאכוף את ההסכמים הללו, לאור זאת שהמהלך החדש אינו מעוגן בחקיקה.

 

שר הבריאות ליצמן מסר היום כי הוא "שמח שהקופות ובתי החולים הצליחו בעבודה משותפת עם החטיבה להגיע להסכמה ואני שמח שההסכם נחתם. עדיין לא נאמרה המילה האחרונה ובעז״ה גם נחתום על ההסכם עם הקופה הרביעית". מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב הוסיף כי הוא גם "מברך את החטיבה הממשלתית לבתי חולים על פעולה אפקטיבית בשיתוף פעולה מלא עם הקופות שמהווה דוגמא לערך המוסף של החטיבה".

 

יוזמת המשרד מנסה לתת מענה ולו חלקי בלבד לאחת הבעיות הגדולות של מערכת הבריאות הציבורית – התורים הארוכים ורשימות ההמתנה לניתוחים ולהליכים רפואיים, בעיה שגורמת למטופלים רבים לוותר על משכי ההמתנה הארוכים ולבחור לשלם הרבה יותר כסף ולעבור את ההליך במערכת הבריאות הפרטית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x