$
בארץ

ועדה פרלמנטרית תחקור את כלל האשראי העסקי

שר האוצר כחלון ויו"ר ועדת הכלכלה כבל סיכמו על הקמת ועדה בראשות כבל שתבדוק לא רק את קריסתו של פישמן, אלא את כל מתן האשראי מצד בנקים וגופים מוסדיים לאנשי עסקים גדולים

שחר אילן 06:5015.06.17

שר האוצר משה כחלון ויו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל הגיעו להסכמה לפיה תוקם ועדת חקירה פרלמנטרית בראשות כבל שתבדוק את מתן האשראי לאנשי עסקים גדולים. המנדט של הוועדה צפוי לכלול לא רק את האשראי שהעניקו הבנקים לאנשי העסקים הגדולים במשק, אלא גם את האשראי שהעניקו הגופים המוסדיים.

 

 

על רקע קריסת איש העסקים אליעזר פישמן, סיכמו כבל וי"ר הקואליציה דוד ביטן בשבוע שעבר שוועדת הכלכלה תוכרז כוועדת חקירה פרלמנטרית לנושא. יו"ר סיעת כולנו רועי פולקמן הציב סימן שאלה סביב מינוי איש אופוזיציה להובלת הנושא בשל הדרישה שהקמת ועדה כזו תתואם עם כחלון. בסופו של דבר, כבל וכחלון שוחחו והגיעו להבנות בנושא.

 

 צילום: אוראל כהן, עומר מסינגר

 

 

כדי להקים את הוועדה יש להגיש למליאה הצעה להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית. לאחר שהמליאה תאשר יועבר הנושא לדיון בוועדת הכנסת שתקבע את הרכב הוועדה ונושאי עבודתה. לאחר מכן המליאה תתבקש לאשר את הקמת הוועדה שוב.

 

הקמת הוועדה תחל בשבוע הבא. הוועדה תכלול את 15 חברי ועדת הכלכלה וחברים נוספים. בסה"כ צפויים להיכלל בה 20 חברים. פולקמן וביטן יהיו חברים בוועדה מכוח חברותם בוועדת הכלכלה.

 

הניסיון מלמד שלרוב הישיבות של ועדות כאלו מגיעים מעטים. עם זאת, יתכן שבשל הפרופיל הגבוה שהאשראי לאנשי עסקים גדולים זוכה לו בציבור, חברי הוועדה ירבו לפקוד את ישיבותיה. כפי שאמר פולקמן, "כולם רוצים להצטרף למסיבה".

 

בכנסת כבר פועלת ועדה אחת שדנה בנושא האשראי לאנשי עסקים גדולים — ועדת המשנה של ועדת הכלכלה בראשות איילת נחמיאס־ורבין, שצפויה לתפקד במקרי הצורך במ"מ של כבל בראשות ועדת החקירה הפרלמנטרית.

 

לדברי נחמיאס־ורבין, אחד הנושאים שעל ועדת החקירה לברר הוא אם בנק ישראל קבע או ידע כבר לפני כמה שנים שפישמן פושט ארגל ואם העובדה שלא נקט אז צעדים אפשרה לו להבריח נכסים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x