$
בארץ

המדינה אישרה את הרחבת בתי הזיקוק במפרץ חיפה - ב-5% בלבד

לאחר הליך הידברות עם עיריית חיפה והגופים הירוקים אישרה המועצה הארצית לתכנון ובנייה הרחבה של מתחם בתי הזיקוק במפרץ חיפה

ליאור גוטמן 20:2907.06.17

בעוד בבית הזיקוק של פז באשדוד מתקיימת השבתה חלקית, בית הזיקוק הצפוני (בזן) במפרץ חיפה שבשליטת משפחת עופר רשם אתמול הישג צנוע לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה עקרונית את הרחבת מתחם בתי הזיקוק.

 

מדובר בהרחבה צנועה יחסית, תוספת של 5% לשטח במקום 20% שביקשה החברה במקור. בבתי הזיקוק ינצלו את המהלך כדי להחליף תשתיות הולכה ישנות, חלקן מימי המנדט הבריטי, וגם להקים במקום תחנת כוח פרטית בהספק של עד 140 מגה־ואט.

 

נושא הרחבת מתחם בתי הזיקוק נמצא בערכאות שונות מאז שנת 2012. בפברואר האחרון הוקפא המהלך המשפטי לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה ש"יש מקום לבחון מחדש את הכרעת ועדת המשנה לעררים בתוכנית מתחם בזן. המועצה סבורה, שיש לנושא ההפרות החוזרות לכאורה, כדי להוות גורם משמעותי חדש, שיש בו להשליך ולהשפיע על תוכנית שמציעה הסדרה של הפעילות במתחם בזן".

 

אבנר מימון מנכ"ל קבוצת בזן אבנר מימון מנכ"ל קבוצת בזן צילום: אוראל כהן

 

השבוע כאמור אושרה הרחבה קטנה יחסית, אך בבזן הביעו שביעות רצון. החברה עדיין מתמודדת עם לחץ מצד העירייה לצמצום זיהום האוויר. לאחרונה נפתחה חקירה פלילית מטעם המשרד להגנת הסביבה כנגד בכירי כרמל אולפינים, חברה־בת של בזן, שלכאורה זיהמה את הסביבה.

 

"אישור התוכנית הוא בשורה חשובה שתאפשר לקבוצת בזן לשפר את הפעילות הסביבתית תוך הבטחת צורכי המשק והמשך פעילותה ועתידה של קבוצת בזן", נמסר מטעם החברה. "כפי שהבהיר יו"ר הדירקטוריון של הקבוצה עובדיה עלי, במסגרת הדיון בוועדה, בזן היתה קשובה לחששות הציבור וביצעה הליך הידברות ממושך תוך הסכמה לוויתורים משמעותיים מול עיריית חיפה והגופים ירוקים, שתוצאותיו אומצו על ידי המועצה הארצית".

 

מעיריית חיפה נמסר כי הם "מברכים ושמחים חלקית על החלטת המועצה הארצית לתכנון ובנייה לאמץ חלקים נרחבים מעקרונות המתווה שהוגש על ידי עיריית חיפה, ארגוני הסביבה והרשויות המקומיות הסובבות". עם זאת הבהירו בעירייה "נמשיך להילחם כדי שלא יוגדל היקף הפליטות וכדי שלא יתווספו מתקני ייצור. בכוונתנו ללמוד יחד עם הארגונים הסביבתיים את ההחלטה לעומקה, להגיש את הסתייגותנו לוועדה, ובמידה שנצטרך נעתור לבתי המשפט. לא נתפשר על איכות חייהם של תושבי חיפה, המפרץ והסביבה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x