$
משפט

בנק הפועלים: אין מקום להסדר, נקדם פשיטת רגל לפישמן

בנק הפועלים מביע עמדה חד משמעית נגד הסדר חוב עם פישמן ומבהיר: "נביא לדירקטוריון המלצה לקדם פשיטת רגל". מוקדם יותר התייחס מנהל נכסיו של פישמן, עו"ד יוסי בנקל, להסדר שאליו הגיע: "ההסכם רחוק מלהיות מושלם, אבל אלה החיים"

נעמי צורף 22:1106.06.17

בנק הפועלים הבהיר אתמול בערב: "אין מקום להסדר חוב, נקדם פשיטת רגל לפישמן". בתגובה שהעביר הבנק לאחר החלטת הנושים הוא ציין: "בהמשך לאסיפת הנושים שהתקיימה הערב ברצוננו להבהיר כי אין מקום להסדר חוב עם מר אליעזר פישמן, וכי עמדת הבנק היא כי יש לקדם הליכי פשיטת רגל ומימוש נכסים. המלצה זו תובא לדירקטוריון הבנק".

נושיו של אליעזר פישמן התכנסו הערב (ג') לדון בהצעת ההסדר שגובשה בימים האחרונים בין פישמן לבין עו"ד בנקל ונחשפה לראשונה ב"כלכליסט". פישמן עצמו לא התייצב לדיון. האסיפה התקיימה במשרדי כונס הנכסים הרשמי בתל-אביב ונוהלה על ידי רותי מזרחי מנהלת המחוז.

 

 

בפתח הדיון אמר בא כוחו של פישמן, עו"ד שלום גולדבלט, כי התיק אינו שונה מכל תיק פירוק אחר וכי הוא מתנגד לנוכחות התקשורת באסיפה.

 

"מדובר בהסדר עקרונות בלבד. לאחר שנקבל את הפידבקים מהנושים ובהנחה שהנושים ינחו אותנו להמשיך במשא ומתן ועל פי איזה כללים - אם המו"מ יסתיים בהצלחה ינוסח הסכם מלא", אמר המנהל המיוחד, עו"ד יוסי בנקל.

 

לדבריו של עו"ד בנקל, ההסדר לא יובא היום להצבעה ומטרת הדיון היא לקבל פידבק מהנושים. "אני מבקש שתתנו לנו הנחיות ברורות בסוף הדיון אם אתם מעוניינים שנמשיך במו"מ, אם אתם מעוניינים להקים ועדת ביקורת שתלווה אותו, או שאתם בוחרים להנחות אותנו לשוב לבית המשפט ולבקש שוב להכריז על פישמן כפושט רגל דבר שהתנגדתם אליו בעבר".

 

עוד הוסיף המנהל המיוחד: "אני לא אומר שמה שעשינו ברמת העקרונות הוא מושלם. אתם הנושים ואתם תחליטו. הגענו להסכם עקרונות שרחוק מאוד מלהיות מושלם אבל אלה החיים, אנחנו לא יודעים לעשות מו"מ בו אנחנו רק מקבלים ולא נותנים".

 

הבנקים הודיעו שהם מתנגדים להסכם

 

הישיבה הערב מתקיימת כשברקע הודעתם בנפרד של חמשת הבנקים שלהם חייב פישמן כסף כי הם מתנגדים להסדר החוב שגובש מול המנהל המיוחד לנכסיו. אתמול הודיעו בנק הפועלים ובנק לאומי כי יתנגדו להסדר החוב, והיום הצטרפו אליהם גם הבנקים מזרחי טפחות, ולאחר מכן דיסקונט ואיגוד.

 

דיסקונט שלח היום מכתב לעו"ד בנקל ובו הודיע כי הוא מתנגד להסדר הנוכחי ולכל הסדר שיש בו כדי לפגוע בזכויותיו וביכולותיו לגבות את החוב כלפיו במלואו. את הסתייגויותיו יעביר הבנק במכתב נפרד. במכתב ששלח היום בנק מזרחי טפחות באמצעות עו"ד אורי גאון לבנקל, טוען הבנק כי לא היה שותף למגעים המוקדמים מול פישמן וכי מעיון ראשוני ההצעה איננה הולמת הן כשלעצמה והן ביחס להסדרים אחרים.

המנהל המיוחד לנכסיו של פישמן, יוסי בנקל המנהל המיוחד לנכסיו של פישמן, יוסי בנקל צילום: אוראל כהן

 

הפגנה מחוץ לאולם הפגנה מחוץ לאולם צילום: אוראל כהן
אסיפת הנושים של פישמן, הערב אסיפת הנושים של פישמן, הערב צילום: אוראל כהן

 

אתמול הודיעו הפועלים ולאומי על התנגדותם להסדר, וטענו כי פשיטת רגל היא מוצא נכון יותר במצב הקיים. לאומי דרש להעביר לבנק נתונים מהותיים שחסרים בהסדר, ודרש לדעת מדוע הסדר כזה עדיף על הליכי פשיטת רגל של פישמן. בכירים בבנק הפועלים היו נחרצים יותר ואמרו כי "הליך של פשיטת רגל של פישמן עדיף בהרבה על ההסדר המוצע".

 

ועדת הכלכלה של הכנסת דנה היום בנושא הסדר החוב של פישמן. המנהל המיוחד, עו"ד יוסף בנקל אמר: "פישמן נותן מאה אחוז ממה שיש לו". יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל אמר: "איך קרה וקורה שפעם אחר פעם מוחקים מיליארדים של הציבור לטייקונים ובנק ישראל לא מונע זאת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x