$
בארץ

הכנסת הקפיאה 150 מיליון שקל בשל שתי תביעות נגדה

יו"ר הכנסת ביקש לאשר העברת עודפים של 283 מיליון שקל לתקציב 2017. מתברר שרוב הסכום מיועד להתמודדות עם שתי תביעות ענק שהגישו נגד הכנסת חברת שפיר הנדסה שבנתה את האגף החדש והיזם רג'ואן שממנו הופקע בית הכנסת הראשונה

שחר אילן 08:2129.05.17

הכנסת הקפיאה 150 מיליון שקל לכיסוי אפשרות שתפסיד בשתי תביעות ענק שהוגשו נגדה. כך עולה מבקשה שהגיש יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לוועדת תקציב הכנסת. אדלשטיין מבקש מהוועדה לאשר העברת עודפים בהיקף 283 מיליון שקל מתקציב 2016 של הכנסת לתקציב 2017, אבל מתברר שרוב הסכום הזה הוא הכסף המוקפא בשל התביעות.

 

בדרך כלל עודפים שמועברים משנה לשנה נובעים מהתחייבויות כספיות שלא הספיקו לשלם אותן או תוכניות שלא בוצעו. כך למשל כוללים העודפים 5 מיליון שקל לאבטחת חברי הכנסת ו־12 מיליון שקל להעברה ושדרוג של אולפן ערוץ הכנסת בעקבות החלפת הזכיין.

 

משכן הכנסת משכן הכנסת צילום: עמית שאבי

 

אולם מתברר שרוב העודפים, בהיקף 150 מיליון שקל, אינם מיועדים כלל להוצאות של הכנסת אלא הם כספים שהוקפאו בעקבות שתי תביעות ענק שהוגשו בעבר נגד הכנסת. הסכומים המוקפאים בשני המקרים נמוכים בהרבה מסכומי התביעות וזאת בגלל הערכת הלשכה המשפטית של הכנסת שסיכויי התביעות אינם גבוהים.

 

86 מיליון שקל הוקפאו בשל התביעה של 670 מיליון שקל שהגישה בראשית 2013 חברת שפיר הנדסה שבנתה את האגף החדש של הכנסת. זאת, בשל סכומים שלטענתה מגיעים לה ולא שולמו על הקמת האגף החדש הכולל את אולמות הוועדות וכן לשכות ח"כים. 64 מיליון שקל מוקפאים בשל תביעה של 150 מיליון שקל שהגישה ב־2011 חברת בית משכן הכנסת הראשונה בבעלות היזם אילן רג'ואן שממנו הופקע בית פרומין להקמת מוזיאון הכנסת.

 

ברקע התביעה מחדל יוצא דופן. ב־2001 מכרה המדינה לחברה את הבניין שבו שכנה הכנסת הראשונה תמורת 10 מיליון שקל. הח"כים נזכרו באיחור כמה בעייתי הרעיון שבניין הכנסת הראשונה ייהרס. ב־2010 אישרה הכנסת חוק להפקעת הבניין והקמת מוזיאון הכנסת. השמאי הממשלתי פסק לרג'ואן פיצוי של 47 מיליון שקל שאותו הכנסת כבר שילמה. היזם תובע את הסכום הנוסף בטענה שהתכוון לבנות במקום בניין של 24 קומות ועל המדינה לפצות אותו על כל הרווח שהפסיד.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x