שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

שטייניץ שינה דעתו: חברת החשמל לא תקים את תחנות הכוח בחדרה

שר האנרגיה הודיע היום כי החליט שתחנות הכוח החדשות שיוקמו במקום היחידות הפחמיות של חברת החשמל ייבנו על ידי יזמים פרטיים ולא על ידי חברת החשמל. ועד עובדי החברה מתנגד לכך, וצפוי לשלוח את יו"ר ההסתדרות שנבחר בתמיכתו להילחם עבורו

ליאור גוטמן 22:0728.05.17

שר האנרגיה יובל שטייניץ הטיל היום פצצה על משק האנרגיה, כאשר הודיע שהחליט כי המגזר הפרטי הוא זה שיקים את תחנות הכוח החדשות באזור חדרה, שעתידות להחליף חלק מיחידות הייצור הפחמיות של חברת החשמל.

 

שטיניץ מסר כי "ההחלטה שקיבלתי נדרשת על מנת להבטיח עמידה בלוחות הזמנים שקבעתי להפסקת השימוש בפחם ביחידות 1-4 בחדרה. המחויבות לבריאות הציבור בד בבד עם הבטחת הביטחון האנרגטי של ישראל עומדת בבסיס ההבטחה".

 

בחברת החשמל ובהסתדרות קיבלו את הבשורה בהפתעה. כפי שנחשף ב"כלכליסט", שטייניץ הודיע בפברואר האחרון שהוא מתעתד לסגור 4 מתוך 6 יחידות הייצור הישנות של חברת החשמל בחדרה ולתת את משימת השחלוף - המרה מיחידות פחם ישנות ליחידות גז חדשות - לחברת החשמל. שטייניץ אף חזר על הבטחה בדיוני ועדת הכלכלה שם גם ציין כי הוא מקווה לסיים את העיסוק בנושא כבר בתחילת מרץ ואף הוסיף כי מכיוון שתחנות הכוח החדשות, שיופעלו באמצעות גז טבעי, יוקמו בכל מקרה באזור חדרה בה לחברת החשמל יש שטחים, היתרי בנייה וגישה לתשתיות זה רק טבעי לאפשר לה להקים ולתפעל את התחנות.

ניסנקורן. הקרב הראשון ניסנקורן. הקרב הראשון צילום: צביקה טישלר

 

ככל הנראה שני גורמים מרכזיים הובילו את שינוי העמדה של שטייניץ: המו"מ מול ההסתדרות על התנאים בהם יופעלו התחנות והביקורת של הרגולטורים על החלטתו. הבחירות להסתדרות והמאבק הקשה בין יו"ר ההסתדרות המכהן אבי ניסנקורן וח"כ שלי יחימוביץ' הובילו ככל הנראה להקשחה בעמדת ההסתדרות. בנוסף, רשות החשמל, הממונה על הגבלים עסקיים, פקידי משרד האוצר ואפילו מנכ"ל משרד האנרגיה שאול מרידור יצאו כנגד עמדתו של שטייניץ. לטענתם, אם עד היום 30% משוק החשמל יצא לידיים פרטיות, אין שום היגיון בלהחזיר את הכוח לחברת החשמל ולתת לה להקים תחנת כוח נוספת.

 

תחנת הכוח בחדרה הוקמה בשנות ה־80 והיא מורכבת מ־6 יחידות ייצור. 2 חדשות יחסית שכבר הותקנו בהן פילטרים, מה שימנע את סגירתם, ועוד 4 יחידות ישנות שמפיקות 1,440 מגה־וואט. הכנסות התחנה ממכירת חשמל מהוות כ־14% מהכנסות חברת החשמל.

 

לפי משרד האנרגיה בשלב הראשון תוקם תחנה בודדת בהספק של 800 מגה־וואט שתופעל עד סוף 2022. עוד השנה תתקבל החלטה איפה להקים את התחנה השנייה בהספק של כ־700 מגה־וואט. משרד האנרגיה מנסה למנף את כוחו מול ועד עובדי חברת החשמל ורומז כי אם המשא ומתן על הרפורמה בחברה יעשה ברצון טוב אין מניעה לאפשר לחברה להקים את התחנה שנייה שתמכר עם הפעלתה לשוק הפרטי.

 

בוועד עובדי חברת החשמל זועמו על ההחלטה ומסרו כי"שטייניץ וכחלון מחביאים תחת השם "יצרנים פרטיים" את משפחות עופר, אריסון, תשובה וטייקונים נוספים שכבר היום מייצרים 30% מאספקת החשמל. החלטה שהתקבלה תביא לעלייה בתעריף החשמל ועובדי חברת החשמל לא יתנו לכך יד".

 

הנהלת חח"י מסרה שתקיים את הנחיות השר למרות שאינה מאמינה בהן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x