$
בארץ

ביהמ"ש העליון: מכל האמוניה בחיפה ירוקן עד 31 ביולי

ההחלטה התקבלה במסגרת הערעור שהגישה חיפה כימיקלים על פסיקה דומה של ביהמ"ש המחוזי; השופטים מתחו ביקורת על המשרד להגנת הסביבה ועל חיפה כימיקלים

ליאור גוטמן 21:1928.05.17
ביהמ"ש העליון פסק לפני שעה קלה שיש לסגור את מכל האמוניה שבמפרץ חיפה בלילה שבין 31 ביולי ל-1 באוגוסט. הרכב של שלושה שופטים - חנן מלצר, אורי שהם ונעם סולברג - קבע את מועד הסגירה במסגרת הערעור שהגישה חיפה כימיקלים על פסיקה דומה של ביהמ"ש המחוזי, שקבע בשבועות האחרונים שיש להשבית את המכל עד תחילת יוני.

 

בכך מגיעה אולי הסאגה של הטיפול במכל האמוניה לסופה. עיון בפסק הדין מעלה שהשופטים מותחים ביקורת נוקבת על המשרד להגנת הסביבה שנכשל לכאורה במילוי תפקידו בתחום. לדברי השופטים, המשרד להגנת הסביבה תחת ממשלות קודמות לא השלים "עם מה שנראה כמעמד מונופוליסטי של המבקשת (חיפה כימיקלים - ל"ג) דבר אשר גרר אותם בהמשך לצורך לשנות מעת לעת את עמדותיהם בהליכים המשפטיים".

 

כמו כן הטיחו השופטים ביקורת על חיפה כימיקלים שהפגינה לכאורה היתממות יתרה ב"אי הבנה" של פסיקות קודמות ובקשות להזמין אוניית אמוניה חדשה. "אין אנו מקבלים טיעון זה (של אי הבנה - ל"ג) שכן הוא עומד בניגוד להצהרות קודמות שמסרה לביהמ"ש, מה גם שהוא מצטרף לשורה של מחדלים ומצגים שנעשו על ידיה והביאונו עד הלום", קבעו.

 

מכל האמוניה מכל האמוניה צילום: פיני חמו
ולכן, השורה התחתונה היא שביהמ"ש העליון נעתר לבקשה לתת עוד ארכה אחרונה "מתוך התחשבות בציבור העובדים של המבקשת", כך שיינתן לחיפה כימיקלים אישור להביא אוניית אמוניה אחרונה בהתאם לצרכי המשק. ההבאה של האוניה כפופה להצהרה שלה שהיא לא תבקש להביא עוד אוניות, ושהיא תשבית את פעילות המכל עד סוף יולי. בינתיים אמורים משרדי הממשלה למצוא פתרונות לשמק כאשר אחד מהם מוזכר בפק הדין והוא ייבוא על ידי מכלים קטנים (איזוטנקים).

 

בשעות הבוקר החליטה הממשלה לקדם הבאת אמוניה דרך מקשר ימי, כך שאולי המכל ייסגר, אבל יבוא האמוניה יימשך כסדרו בצורה כזו או אחרת. השאלה הגדולה היא מה יעלה בגורל המפעלים שזקוקים לכמויות גדולות של חומר הגלם כמו גם לציבור עובדי חיפה כימקלים.

 

תגובת עיריית חיפה: "יש שופטים בירושלים ואנו מברכים על ההחלטה. אנו מקווים כי חיפה כימיקלים יתחילו לפעול מחר בבוקר למילוי מדוקדק של פסק הדין".

 

מעמותת צלול נמסר: "אנו מברכים על החלטת בית המשפט העליון שאימץ את עמדת עמותת צלול וקבע שעיקרון הזהירות המונעת מחייב את ריקונו המוחלט והסופי של מכל האמוניה. בית המשפט העליון ביקר בחריפות את חיפה כימיקלים והמשרד להגנת הסביבה שלא פעלו כמצופה מהם והבהיר כי כל הסדר עתידי חייב לכלול לפחות שני ספקים על מנת שהמצב בו חיפה כימיקלים משתמשת בכוחה המונופולי לא יחזור עוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x