בארץ

הבחירות להסתדרות המורים: ניצחון למזכ"לית יפה בן דוד

בן דוד תמשיך לכהן בתפקידה גם בחמש השנים הבאות לאחר שגברה על גילה קליין בתום קרב קשוח ומדמם שנמשך בחודשים האחרונים

ספי קרופסקי 21:4025.05.17
הבחירות להסתדרות המורים: המזכ"לית הנוכחית יפה בן דוד וסיעתה אמ"י ניצחו היום (ה'), והיא תמשיך לכהן בתפקידה גם בחמש השנים הבאות. לפי ספירה כמעט סופית של הקלפיות, בן דוד קיבלה 24,920 קולות ובכך גברה על גילה קליין וסיעת נח"ל שקיבלו 20,694 קולות. לאורך הדרך טענו בסיעתה של קליין כי התוצאות זויפו. הבחירות שהתקיימו בשבוע שעבר לא הושלמו מכיוון שבעלי זכות בחירה רבים לא הספיקו להצביע, ולכן הוחלט על יום בחירות נוסף - היום.

 

 

 

המזכ"לית בן דוד וראש סיעת נח"ל קליין ניהלו בחודשים האחרונים קמפיין קשוח ומדמם, וזאת על רקע ביקורת הולכת וגוברת על האיגוד מצד מורים ואנשי חינוך שטוענים שאינו עושה די כדי לשפר את מעמד המורה. המחאה באה לידי ביטוי בייחוד בתחילת השנה לאחר שקבוצות מורים התאגדו באופן עצמאי ומחו על קיזוזים בשכר בשל הרפורמה בתחבורה הציבורית וכן בגלל טעויות שנעשו להם בחישוב תלוש השכר.

 

מימין: בן דוד וקליין מימין: בן דוד וקליין

 

 

בן דוד גייסה את זליכה

 

בן דוד, האישה הראשונה בתפקיד, ביקשה לסמן דרך חדשה עבור הסתדרות המורים שזכתה לפני היבחרה בלא מעט כותרות שליליות, ואף גייסה למאמץ את החשב הכללי לשעבר באוצר, פרופ' ירון זליכה כיועץ כספי וכלכלי. הנדוניה שהיא הביאה לפני הבחירות לאחר כחצי שנת כהונה הוא הסכם שכר חדש שהושג בין ההסתדרות למשרד האוצר, שבמסגרתו הוחלט על העברת תוספת של כ-700 מיליון שקל בשנה למורים.

 

המזכ"לית אמנם ניסתה להיבדל מקודמה בתפקיד יוסי וסרמן שהתפטר מתפקידו בשנה שעברה בתום 14 שנה רק לאחר שנאשם בלקיחת שוחד, סחיטה ואיומים, אולם לפני כן כיהנה במשך שנים כסגניתו, למעשה מ-2005, עד שנבחרה לעמוד בראש ארגון העובדים בסוף 2016. בן דוד ציינה לא פעם כי וסרמן ניסה אף למנוע ממנה להיבחר לתפקיד המזכ"ל.

 

את דרכה המקצועית היא החלה כמורה לחינוך גופני בירוחם ב-1993 והמשיכה בתפקידים דומים בירוחם ובקרית גת עד לתחילת שנות האלפיים. בן דוד מבטיחה כי תפעל להקטנת מספר הילדים בגנים ולהוספת סייעת שנייה, שיפור בתנאי ההעסקה למורים שיכלול הגדלת מספר השעות הנוספות שעליהן משתכרים המורים וכן מציינת כי תדאג לתוספת גמול לימודים למנהלי ולסגני מנהלים.

 

קליין קראה לשקיפות

 

מי שעמדה מולה בבחירות היא יו"ר סיעת נח"ל קליין, שהשמיעה במהלך הקמפיין ביקורת חריפה על בן דוד על החלטותיה, בין השאר גם על ההסכם שהושג שלטענתה מסנדל את המורים עד ל-2019 מבלי שיתאפשר להם לפתוח אותו. קליין הבטיחה כי תגרום להסתדרות להיות גוף שקוף, שתשאף לפתוח את הסכמי העבודה הקיימים מול האוצר וכן תבקש להעביר תקציבים גבוהים יותר לרווחת המורים.

 

 

 

150 אלף חברי הסתדרות המורים בישראל נדרשים לשלם סכום של 59 שקל בכל חודש על חברותם ודבר זה מכניס לארגון העובדים עשרות מיליוני שקל בשנה. מהדו"חות הכספיים של ההסתדרות עולה ש-60% מההוצאות הן על משכורות לעובדי הארגון. כלומר, רוב מה שנכנס מדמי החבר של עובדי ההוראה הולך לכיס של עובדי הסתדרות המורים, ולא עבור שירותים והטבות המיועדים ישירות לעובדים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x