$
בארץ

פרסום ראשון

פתרון למשבר האמוניה? חיפה כימיקלים מציעה אספקה מהים ישירות למפעל

החברה צפויה להגיש את ההצעה למשרד לאיכות הסביבה, ולפיה יוקם מקשר ימי במרחק 10 ק"מ מהחוף ללא שימוש במכל האמוניה; על פי הערכות, המשרד צפוי לאשר זאת כפתרון קבע לאספקת אמוניה

עמרי מילמן 19:1925.05.17

חברת חיפה כימיקלים הציעה להקים מקשר ימי במרחק של כ-10 קילומטרים מהחוף שיחובר ישירות למפעל ללא שימוש במכל האמוניה, כך נודע ל"כלכליסט". זמן ההקמה הצפוי של המקשר הוא 18 חודשים. בפועל, כאשר תגיע אוניית אמוניה היא לא תתקרב כלל לחופים אלא תתחבר למחבר ותזרים ממנו את האמוניה מבלי לגרום לסכנה. אם ההצעה תתקבל היא צפויה לסיים את המשבר סביב מכל האמוניה שבמפרץ חיפה.

 

החברה צפויה להגיש את ההצעה להצעה למשרד לאיכות הסביבה, ועל פי הערכות המשרד צפוי לאשר אותה כפתרון קבע לאספקת אמוניה למשק הישראלי. על פי ההערכות, עלות המהלך תעמוד כמה עשרות מיליוני דולרים אותם תידרש חיפה כימיקלים לשלם.  

 

למעשה, הפתרון הזה לא עלה עד כה בקרב הגורמים השונים שעסקו בסוגייה, אולם כעת, רגע לפני שעל המדינה להשיב לבג"ץ על העתירה בנושא, עלה פתרון זה שמסתמן כמוסכם על הצדדים השונים ואמור לתת מענה לכל תעשיית הדשנים בארץ. 

 

המדינה אמורה להשיב לבג"ץ עד ה-1 ביוני מה בכוונתה לעשות בנוגע למשבר האמוניה בחיפה, לאחר שזה הקפיא את צו הסגירה שניתן לחברה על ידי בית המשפט המחוזי בחיפה. לפני מספר שבועות קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו דיון בעניין וכאמור כעת ההערכות הן שהמדינה תפנה בשבוע הבא לבית המשפט ותבקש הארכה בפעילות מכל האמוניה במתכונת מצומצמת עד להשלמת פתרון הקבע.

 

 צילום: פיני חמו

 

במרץ האחרון הורה בית המשפט המחוזי בחיפה לרוקן את מכל האמוניה מאחר שזה מסכן את בריאות תושבי חיפה והאזור כולו. אחד הצעדים שנבחנו היה להעביר את המכל לדרום, רחוק משטחים עירוניים. אלא שאז נוצרה מחלוקת בין החברה למדינה בנוגע למימון עלויות העברת מכל האמוניה, כאשר החברה הזהירה כי מי שישלם את המחיר על סגירת המכל יהיו מאות העובדים בתעשייה.

 

 

 

בתחילת אפריל החליט בג"ץ בעקבות העתירה שהגישה חיפה כימיקלים נגד החלטת בית המשפט המחוזי כי המדינה תודיע עד סוף מאי מהי החלטת השר להגנת הסביבה לגבי החלופות השונות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x