$
בארץ

הצוות החדש לקצבאות הנכים: הפגמים בדו"ח זליכה מהותיים ולא רק פורמליים

ל"כלכליסט" נודע כי על פי הערכות של גורמים בצוות החדש, אם היו מתקבלות מסקנות הדו"ח הקודם, היה צורך לפתוח את תקציב המדינה לשנתיים הבאות. הצוות יגיש דו"ח ביניים בתוך שבועיים

אדריאן פילוט 08:0325.05.17

"הפגמים הפורמליים, שאכן היו, הם הבעיה הכי קטנה בדו''ח זליכה על הנכים. אם היינו מאמצים אותו היה צורך לשנות את כל תקציב המדינה לשנתיים הבאות", כך אומר גורם בצוות המקצועי שהקים ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוגיית קצבאות הנכים.

 

 

הדברים מגיעים בתגובה לחשיפת "כלכליסט" אתמול על פגמים משפטיים מהותיים שנפלו בתהליך המינוי ותהליך העבודה של הצוות שבראשו עמד ירון זליכה. אותם פגמים גרמו להתערבותם של היועץ המשפטי של משרד האוצר אסף מסינג, ושל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו החזיר את אחד הנושאים הלוהטים בזירה הפוליטית אל מגרשו הביתי כאשר החליט לפני כשבועיים על הקמת צוות שיקבע את "היקף התוספות ואופן חלוקתן" של קצבאות הנכים, שיעמוד בראשו יו''ר המועצה הלאומית לכלכלה ומקורבו, פרופ' אבי שמחון.

הפגנה הנכים בשבוע שעבר בת"א הפגנה הנכים בשבוע שעבר בת"א צילום: מוטי קמחי

 

בצוות ישתתפו נציגים ממשרד האוצר, משרד הרווחה, משרד הבריאות וביטוח לאומי. את ההחלטה קיבל ראש הממשלה אחרי ישיבה שקיים עם שר האוצר משה כחלון ועם שניים מבכירי מפלגתו, שר העבודה והרווחה חיים כץ ויו''ר הקואליציה דוד ביטן.

 

גורם אחר שמעורב בצוות החדש לא חסך בביקורת על תוכנו של הדו"ח שהגיש זליכה וכאמור נקבר.

 

"הדו"ח מזכיר הודעה לעיתונות של פוליטיקאי. זה לא דו"ח מקצועי. חוץ מהשגת שלום עולמי, הדו"ח שאף להשיג כמעט כל מטרה ראויה".

 

ל"כלכליסט" נודע כי הצוות החדש כבר קיים כמה פגישות אך עדיין נמצא בשלבים של לימוד וטרם התקבלו על ידיו החלטות אופרטיביות. עוד נודע כי בעוד שבועיים יגיש שמחון לראש הממשלה דו"ח ביניים.

 

בהקשר זה נזכיר, כי בין כחלון לנתניהו יש מחלוקת מהותית. כחלון התחייב להעניק תוספת של 4.5 מיליארד שקל לטובת תקציב קצבאות הנכים על פני ארבע שנים. נתניהו חשב על סכום נמוך יותר, כ־2 מיליארד שקל. בהתאם לתפיסתו של נתניהו, כאשר מגדילים את קצבאות הנכים, מגדילים גם את מספר הנכים שדורשים קצבאות, שכן מגדילים את התמריץ לדרוש את הקצבה ונפתח פתח לרמאויות.

 

"אם מכוונים ל־4 מיליארד שקל, עלולים לגמור ב־6 מיליארד שקל תוספת", הסביר גורם בסביבתו של נתניהו. העמדה של נתניהו זהה כמעט לחלוטין לזו של אגף תקציבים באוצר. שם מסבירים זה כבר חודשיים שבסופו של דבר, תנאי הזכאות והפרטים הקטנים הם אלו שיקבעו את סדרי הגודל של התקציב, ואת הפרטים האלה יקבעו הגורמים המקצועיים. כמו כן, הבטיחו שם כי הסכום לא יהיה 4 מיליארד שקל אלא פחות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x