$
בארץ

המפקחת על הבנקים: "אתם לא מתמקחים מספיק על הריבית"

בנק ישראל ערך היום מסיבת עיתונאים שבו הוצג הדו"ח לסיכום שנת 2016. לדברי המפקחת על הבנקים חדוה בר: "אשראי זה כמו מלח לאוכל - כששמים ממנו יותר מדי זה לא טעים ולא בריא"

רעות שפיגלמן 13:0724.05.17

במסיבת העיתונאים שנערכה הבוקר (ד') בהמשך לסקירה השנתית לשנת 2016 שפרסם הבוקר הפיקוח על הבנקים הזהירה המפקחת על הבנקים, חדוה בר, מפני הגידול המהיר באשראי הצרכני בקרב משקי הבית.

 

"היקפי האשראי וסיכון האשראי למשקי בית גדלו מאוד בשנים האחרונות", אמרה בר, "וכעת הגענו לנקודה שצריך להיזהר. אשראי זה כמו מלח לאוכל. כשמוסיפים במידה הנכונה זה טעים וכששמים ממנו יותר מדי זה לא טעים ולא בריא".

 

בר התכוונה בדבריה לרמת הסיכון הקיימת כיום. בהקשר זה ציינה המפקחת חקיקה שעברה באחרונה שיזמה אותה חה"כ זהבה גלאון (מרצ) ותחייב כל גוף להזדהות בפני הלקוח כאשר הוא פונה אליו בהצעת אשראי. בתוך כך הדגישה המפקחת שהבנקים אינם שולחים הודעות SMS לציבור.

 

לדברי המפקחת, גם בפרספקטיבה בינלאומית האשראי הצרכני נמצא בסיכון. "האשראי הכולל במשק ביחס לתוצר הוא נמוך יחסית, אך אם מבודדים ממנו רק את האשראי הצרכני, בהיבטים מסויימים רואים שהרמה איננה נמוכה", הוסיפה בר.

המפקחת על הבנקים, חדוה בר המפקחת על הבנקים, חדוה בר צילום: אלעד גרשגורן

 

בר התייחסה גם למשקי הבית שמשלמים בזמן ושאינם נמצאים ברמת סיכון: "אתם לא מתמקחים מספיק על שיעורי הריבית. אנו רואים חשיבות במיקוח בכדי להשיג תנאים טובים יותר להלוואות". 

 

בר פנתה לבנקים ואמרה: המסר שלנו לכם - יש לאזן את המטוטלת. עד 2011 המיקוד היה בעיקר אשראי עסקי ולאחר מכן בעקבות שינויי רגולציה וסיבות נוספות המיקוד עבר לאשראי צרכני. כעת, יש לאזן ויש לבצע מיקוד לדעתנו גם באשראי עסקי, גם באשראי לעסקים קטנים ובינוניים והאשראי למשקי הבית צריך להיות הרבה יותר מפוזר כדי שלא נגיע למינוף יתר על המידה".

 

בר הדגישה היבט נוסף המהווה מכשול והוא חוסר היכולת של תאגיד בנקאי בודד לראות את תמונת החוב הכוללת של משק בית, מה שישתפר לדבריה עם השלמת הקמתו והפעלתו של מאגר נתוני האשראי. "האתגר לרגולטורים הוא להטמיע את שינויי החקיקה הרבים ולוודא שמשקי הבית לא יוצפו באשראי".

 

בדבריה התייחסה בר גם לדבריו הבוקר של משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, שאמר שיש להוציא מידי הפיקוח על הבנקים את ההגנה על לקוחות הבנקים. דבריו נאמרו על רקע העובדה שבתקופה האחרונה האוכלוסייה החרדית בין היתר מרגישה דרישות גוברות מצד הבנקים לגבי ניהול חשבון, משיכה והפקדה של כספים וניהול פיננסי. "הדבר נובע מחוק שאושר על ידי רשות המסים ודורש מהבנקים לבצע את מלאכתם. אנחנו לא נאפשר למערכת הבנקאית לחרוג מהדרישה החוקית כלפיה".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x