$
בארץ

היועץ המשפטי לכנסת: אם הממשלה רוצה להגביל החקיקה הפרטית, שתגביל את חוק ההסדרים ותצמצם תחולת הנומרטור

דבריו של עו"ד איל ינון נאמרו בוועדת הכנסת שדנה ברפורמה שמציעים שרת המשפטים ושר התיירות בחקיקה הפרטית. שקד ולוין מציעים לפצות את הח"כים באמצעות הענקת כלי פיקוח בדמות שימועים למינויים ממשלתיים או אמצעים אפקטיביים לזימון עובדי מדינה לוועדות

שחר אילן 12:4024.05.17

אם הממשלה מבקשת להחליש את הכנסת באמצעות הגבלת החקיקה הפרטית עליה לשלם במטבע קשה באמצעות הגבלת חוק ההסדרים וצמצום הנומרטור, כך לדברי היועץ המשפטי לכנסת עו"ד איל ינון. משמעות הדברים היא שהממשלה תגביל את כוחה בתחום החקיקה וכן תקטין את המגבלות שהיא יכולה להטיל על הוצאות תקציביות.

 

ינון אמר את הדברים היום (רביעי) בישיבה של ועדת הכנסת שדנה ברפורמה שמציעים שרת המשפטים איילת שקד ושר התיירות יריב לוין בחקיקה הפרטית. שקד ולוין מציעים לפצות את הח"כים באמצעות הענקת כלי פיקוח למשל שימועים למינויים ממשלתיים או אמצעים אפקטיביים לזימון עובדי מדינה לוועדות. יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש מהליכוד פתח בסדרה של דיונים ביוזמה.

 

 

 

ינון אמר בישיבה ש"החקיקה הפרטית היא הכלי האפקטיבי ביותר שיש בידי חברי הכנסת מכל הבחינות מבחינת השפעה על סדרי היום וגם מבחינת העובדה שחקיקה מחייבת". לטענתו פיקוח אינו שווה ערך למגבלות על חקיקה. "כשמדברים על עסקה, אנחנו צריכים לדרוש מהממשלה לשלם במטבע קשה בתחום החקיקה. למשל צמצום משמעותי של חוק ההסדרים".

 

איל ינון היועץ המשפטי של הכנסת איל ינון היועץ המשפטי של הכנסת צילום: עטא עוויסאת

 

חוק ההסדרים הוא חוק חבילה שכולל עשרות חוקים כלכליים ומוגש ביחד עם תקציב המדינה. לחץ הזמנים לאישור התקציב גורם לכך שעשרות החוקים האלה מאושרים במהירות ובהליך מזורז. להליך הזה יש יתרון שכן הוא מאפשר קידום מהיר של רפורמות כלכליות אבל יש גם הסכמה ששימוש מופרז בו הוא עוקף כנסת ועוקף דמוקרטיה.

 

כן הציע ינון לצמצם את המגבלות שמטיל הנומרטור. הוא הגדיר את החלת הנומרטור כ"סעיף שברח לי". הנומרטור בודק את סך ההוצאות וההכנסות לתקציבי המשרדים השונים ומתנה ביצוע תוכניות חדשות שיש להן עלות תקציבית בכך שיעמדו בתוכנית התלת שנתית או בכך שימצא להן מקור תקציבי (קיצוץ או הכנסה). ממילא הוא מטיל מגבלות קשות על החקיקה הפרטית.

 

השר לוין התחייב בישיבה שלא יעביר את הרפורמה ללא הסכמה כמעט כללית בכנסת. לדבריו, "אין סיכוי ולא נכון לקדם את המהלך הזה במהלך חד צדדי של הממשלה. זה חייב לעבור בקונצנזוס רחב מאוד על גבול הקונצנזוס המלא. מנקודת המבט הזו אפשר לקדם דיון בלי חששות מפגיעה באופוזיציה"

 

השרה שקד התבטאה נגד יוזמות לאפשר לכנסת לחייב נציגי חברות ועמותות לישיבות הועדות. "מי שמקבל תמיכה מהמדינה ראוי שיהיה מחויב להגיע לוועדות אבל לא עמותה או חברה שלא מתוקצבת מהמדינה".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x