$
בארץ

יום ירושלים: תקציב מצעד הדגלים השנוי במחלוקת הוגדל בשני שליש לחצי מיליון

העירייה הגדילה השנה את תקציב מצעד הדגלים לרגל יום איחוד ירושלים מ-300 אלף שקלים לחצי מיליון שקל. האירוע של הציבור הדתי לאומי עובר בחלקו ברובע המוסלמי ומעורר חיכוכים עם התושבים

שחר אילן 09:5524.05.17

עיריית ירושלים הגדילה השנה את תקציב מצעד הדגלים לרגל יום איחוד ירושלים מ-300 אלף שקלים לחצי מיליון. המצעד מעורר ביקורת רבה בגלל שחלק מהמשתתפים בו עוברים ברובע המוסלמי בעיר העתיקה ומשמיעים קריאות גנאי כלפי התושבים הערבים. סגנית ראש העיר ומחזיקת תיק הכספים חגית משה מסרה ש"צריך להעניק כל סכום שיידרש לחגוג את איחוד ירושלים".

 

מצעד הדגלים יערך הערב (רביעי) במסגרת אירועי יום ירושלים ו-50 שנה לאיחוד העיר. משתתפיו נושאים דגלים ורוקדים והוא אירוע מרכזי של הציונות הדתית לציון איחוד העיר וחידוש הגישה לכותל. משתתפים בו עשרות אלפי אנשים. משתתפי המצעד נכנסים לעיר העתיקה משערים שונים. הכניסה של חלקם דרך הרובע המוסלמי יוצרת חיכוכים בינם לבין האוכלוסייה הערבית. בשנים האחרונות מארגן השמאל הפגנת נגד למצעד בה משתפים כמה מאות פעילים.

 

ניר ברקת ניר ברקת צילום: עמית שעל

 

ביקורת נמתחה כבר בעבר על כך שהעירייה מממנת את האירוע השנוי במחלוקת. אך השנה החליטה העירייה ביוזמת משה, שמייצגת בהנהלת העירייה את הציבור הדתי לאומי, להגדיל את המימון מ-300 אלף שקלים לחצי מיליון. זאת, מתוך סכום של 1.1 מיליון שקלים.

 

חברת מועצת העיר ירושלים לורה ורטון ממרצ שהתנגדה לתקצוב אמרה ש"הוצאת יותר ממיליון שקל על צעדה היא שערורייתית. למה בדיוק הולך הכסף? כמה עולה צעדה? קונים נעליים לכל משתתף? לא רק שלא ברור, אלא העירייה לא מספקת תשובות".

 

היא ציינה ש"העירייה תקצבה ב-25 מיליון שקל (חצי תקציב עירוני, חצי ממשלתי) את שהיא מכנה 'חגיגות האיחוד' – כאשר כל התקציב השנתי למנהל תרבות ופנאי בירושלים עומד על 39 מיליון ₪. אין סיבה לחגיגה לאף אחד למעט חברי הנהלת העיר, שחוגגים על חשבוננו.״

 

סוף פטישי, פעיל בתנועת "עומדים ביחד" וממארגני הפגנת הנגד שתתקיים היום אמר ש"ההשקעה השערורייתית של עיריית ירושלים במצעד השנאה הגזעני חושפת את התהום אליו מדרדר אותנו הימין הקיצוני בחגיגות האיחוד המזויף של העיר, שבעצם מעולם לא הייתה כה משוסעת ומפולגת. במקום להשקיע בחינוך, ברווחה ובתשתיות העירייה מממנת אירוע פרובוקטיבי ופוגעני, המכניס את כל בעלי החנויות הפלסטיניים למצור".

 

סגנית ראש העיר חגית משה הסבירה בתגובה שהסכום דרוש למטרות כמו במות הריקוד לאורך מסלול הצעדה, אבטחה, פרסום והסעות. "כל סכום שיידרש לחגוג את איחוד ירושלים נדע לשים אותו". בתגובה לביקורת על הכניסה לרובע המוסלמי היא אמרה: "נצעד בכל מקום בירושלים". לדברי משה הוחלט שמשתתפי המצעד ייכנסו לעיר העתיקה דרך כמה שערים "כי לא ניתן להכניס כל כך הרבה צועדים דרך שער אחד. לכן חלק נכנסים דרך שער שכם" (המוביל לרובע המוסלמי. ש"א).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x