בארץ

הבחירות להסתדרות: הבטחות הקמפיינים לקראת פגישה עם המציאות

מערכת הבחירות לראשות ההסתדרות הגיעה לסיום, כשגם במטה יחימוביץ' וגם במטה ניסנקורן טוענים לאי-סדרים. אבל אם הם חושבים שהקמפיין רווי ההשמצות היה קשה - מי מהם שייבחר לתפקיד ייאלץ להתמודד לאחר הכרזת התוצאות עם שלל ההבטחות שפיזר לוועדים

ליאור גוטמן ואביב גוטר 07:4824.05.17

עשרות אלפי בעלי זכות בחירה יצאו אתמול לקלפיות כדי להכריע על זהות יושב ראש ההסתדרות הבא - אבי ניסנקורן או שלי יחימוביץ'.

 

דובר ועדת הבחירות של ההסתדרות הודיע אמש בשעה 22:45 לאחר סגירת הקלפיות, כי בבחירות למוסדות ההסתדרות השתתפו 244,050 בעלי ובעלות זכות בחירה, כאשר שיעור ההצבעה הסופי עמד על 45.66%. מדובר בעלייה של כ-5.5% לעומת בחירות 2012, אז נתון ההצבעה הסופי עמד על כ-40%.

 

"הבחירות הן חגיגה לדמוקרטיה. היו אירועים נקודתיים של הפרעה, וחלק מהפרסומים ניסו להשחיר אותי", אמר אתמול ניסנקורן בשעות אחר הצהריים. ההרגשה במטהו באותן שעות הייתה כי הניצחון מובטח, אך לאורך כל היום המשיכו אנשיו לערוך עוד ועוד שיחות טלפון במטרה לשכנע בוחרים ולהבטיח לו כהונה שנייה בתפקיד.

 

גם במטה של יחימוביץ' ניסו לשדר אתמול כי הניצחון קרב, והסבירו במהלך שעות אחר הצהריים כי העדות לכך היא נתוני ההצבעה. "העובדים מצביעים ברגליים", אמרה אתמול יחימוביץ'. "אין ספק שהאחוזים הגבוהים מבהירים כי החל ממחר תהיה יושב ראש הסתדרות ראשונה במוסד לדורותיו".

שלי יחימוביץ' בנתב"ג. "יותר חשוב מהבחירות לכנסת" שלי יחימוביץ' בנתב"ג. "יותר חשוב מהבחירות לכנסת"

 

תוצאות האמת יוודעו רק ביום חמישי בבוקר, אז תסיים ועדת הבחירות המרכזית של ארגון העובדים את ספירת כלל הקלפיות, כולל אלו שנדדו בין מקומות העבודה.

אחרי חגיגות הניצחון של מי משני המועמדים שינצח, יתפנו ניסנקורן או יחימוביץ' לפרוע את כלל ההבטחות שהם הרעיפו על ציבור העובדים והוועדים השונים במהלך השבועות הארוכים של הקמפיין.

 

ההבטחות לביטחון תעסוקתי בנמלים

 

הוועדים שמצפים יותר מכל לתוצאות הבחירות להסתדרות הם הוועדים של נמל חיפה ונמל אשדוד. מבחינת הוועדים שם, חרב מונחת על צווארם בשל הקמת נמלים חדשים ופרטיים בשנים הקרובות. בשנת 2020 צפוי להתחיל לפעול נמל הדרום שתפעיל TIL ההולנדית, ובשנת 2021 אמורה SIPG הסינית להפעיל את נמל הצפון, במה שעלול לקצץ 25%-50% מנפח הפעילות של שני הנמלים הוותיקים.

 

כך, וכדי למקסם את הבטחות המועמדים, ועדי הנמלים ניצלו את תקופת הקמפיין ונקטו בעיצומים שונים - כולל ההשבתת רציפים וסרוב לפרוק רכבות משא. בנוסף, במהלך הקמפיין, היושב ראש המכהן ניסנקורן ספג מכה קשה מעובדי נמל אשדוד כשאלו ניסו לעבור מההסתדרות החדשה להסתדרות הלאומית.

אבי ניסנקורן מצביע. עשרות תומכים חיכו לו אבי ניסנקורן מצביע. עשרות תומכים חיכו לו צילום: ליאור גוטמן

 

המהלך של עובדי נמל אשדוד לא צלח, אך יושב ראש ההסתדרות המכהן הבטיח לעובדי הנמלים שאם ייבחר לקדנציה נוספת הוא ידאג לרשת ביטחון תעסוקתית לעשור הקרוב, ידאג לשדרוג הנמלים כך שיוכלו לעמוד בתחרות מול הנמלים הפרטיים, וידאג לשיפור תנאיהם של עובדי דור ב' וג'. באפריל האחרון הודתה המדינה שהיא מסכימה עקרונית לתת חסינות מפני פיטורים לעובדי הנמלים, זאת בתנאי שתונהג תוכנית פרישה, והצדדים אמורים להמשיך לנהל את המשא ומתן כבר בחודש הבא.

 

מנגד, יחימוביץ' רשמה הצלחה צנועה יותר בנסיון להגיע לליבם של הוועדים החזקים של הנמלים. לפי נציגי הוועדים שם, חברת הכנסת מהמחנה הציוני לא הגיעה לפני יום הבחירות לפגישות בשטח עם הוועדים.

 

עם זאת, יחימוביץ' ידועה כתומכת בצמצום הפערים בין עובדי דור א' לעובדי דור ב' וג', ולחלק מהוועדים הפנימיים בנמל חיפה היא שיגרה הבטחות לפיהן תדאג לביטחון התעסוקתי שלהם עם הקמת הנמל המתחרה.

 

ההבטחות לעצור את ההפרטה שכבר החלה

 

ועד מרכזי נוסף שמחכה להודעת ועדת הבחירות של ההסתדרות הוא ועד חברת החשמל, על כמעט 12 אלף העובדים החברים בו, על רקע הרפורמות במשק האנרגיה. משרד האנרגיה ומשרד האוצר מקדמים כבר תקופה ארוכה את הפרטת החברה, ומעודדים בינתיים הוצאה של עוד ועוד נתחי ייצור חשמל לידיים פרטיות. לפי נתוני רשות החשמל, כשליש מייצור החשמל בישראל נעשה היום על ידי תחנות כוח פרטיות.

 

ניסנקורן הבטיח לעובדי החברה כי לא יאפשר את ההפרטה, ואף שלח מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו בו הוא דרש ממנו לאפשר הקמה של תחנות כוח חדשות בישראל. למעשה, מדובר בעוד הבטחה שניסנקורן שיגר לעובדים, לפיה ידאג לכך שיוכלו להקים תחנות נוספות, למרות שהחוק קובע כי אסור להם.

 

יחימוביץ' נחשבת גם כן למתנגדת להפרטת תשתיות חיוניות למשק. לפי חברי ועד המהנדסים של חברה החשמל - ועד שתומך ביחימוביץ' - היא הבטיחה להם כי תדאג לצמצום הפערים בין עובדי דור א' לעובדי דור ב' וג', כי תדאג לשוויון בתנאים בין גברים לנשים וכי תבטל את תופעת העסקנות בקרב עובדי החברה.

 

תוצאות הבחירות להסתדרות צפויות להיות מורגשות באופן מיידי יחסית בחברת החשמל, שכן בספטמבר הקרוב יערכו הבחירות לוועד. אם ניסנקורן יזכה בבחירות על ראשות הארגון, יושב ראש ועד חברת החשמל המכהן מיקו צרפתי המזוהה עימו ירוץ גם כן, ואם ניסנקורן יפסיד צרפתי צפוי שלא לעשות זאת.

 

בנוסף, ועד החברה קיבל לאחרונה מבית הדין הארצי לעבודה אישור לשבות בשל אי התקדמות המשא ומתן שמנהלת המדינה על הפרטת החברה. ניסנקורן וצרפתי הם אלו שעוצרים יציאה לשביתה בינתיים, דבר שעלול להשתנות אם יחימוביץ' תעמוד בראש ארגון העבודים.

 

גם בוועד העובדים של רכבת ישראל מחכים לתוצאות האמת, אם כי במידה פחותה. הרכבת היא מוסד מבוצר של ניסנקורן, מה גם שרק בשבוע שעבר נחתם שם הסכם קיבוצי הכולל מענקי חתימה ותוספות שכר של עד 9.75% לעובדים.

 

בנוסף, ניסנקורן הבטיח לוועד כי אם ימשיך בתפקיד ידאג להם לקבלת פיצויים הולמים בכל מקרה של הפרטה עתידית. שלי יחימוביץ', מנגד, לא נפגשה עם חברי הוועד בזמן קמפיין הבחירות שלה.

 

הסייעות שנעלמו והעובדים שלא הצביעו

 

מערכת הבחירות להסתדרות, שהגיעה אתמול לישורת האחרונה, הייתה רוויות הכפשות. הדבר המשיך גם אתמול, עם שורה של תלונות משני הצדדים על פרובקציות והפרעות לכאורה להצבעה באופן חופשי.

 

יחימוביץ' פתחה את היום המכריע שלה בקלפי שהוצב בבית ההסתדרות בתל אביב. "הצבעתי עכשיו ואני חייבת להודות שהתרגשתי, זה יום משמעותי עבורי", היא אמרה. "הבחירות ליושב ראש ההסתדרות יותר חשובות מהבחירות לכנסת כי הן משפיעות באופן ישיר על זכויות העובדים". בהמשך, הגיעה יחימוביץ' לנמל התעופה בן גוריון, שם קיבלו את פניה מאות מעובדי רשות שדות התעופה, שהוועד שלהם תומך בה.

 

במטה של יחימוביץ' דיווחו אתמול כי בשטחי הצבעה שונים הסתובבו תומכיו של ניסנקורן, בחנו את הצבעת העובדים והחתימו מאות אנשים על מעטפות הצבעה. עוד דיווחו במטה של יחימוביץ' כי אנשי הסיעה שלה - סיעת הבית החברתי - לא הורשו להכנס למוקדי ההצבעה בתעשיות הביטחוניות. בנוסף, טענו שם כי במוקדי ההצבעה של רשות התעופה - שם הוועד מזוהה עם יחימוביץ' - חל עיכוב מסתורי של שלוש שעות בפתיחת הקלפיות. עוד טענו כי בעשרות קלפיות היו חסרים פתקי הצבעה עם שמה.

 

גננת בתל אביב אף טענה בשיחה עם "כלכליסט" כי גורמים מסויימים אספו בשעות הצהריים את כל הסייעות באשכול גנים מסויים, והורו להן להצביע בעד ניסנקורן. "הכל היה מכור", היא אמרה. "הסייעות נלקחו באמצע יום במקום להשגיח על הילדים, וכולן קיבלו הוראה להצביע בעד ניסנקורן". עם זאת, בעיריית תל אביב מסרו בתגובה כי "בכל מקום בו סייעת יצאה להצביע דאגו להחליפה. הסייעות ביקשו לנצל את זכותן החופשית להצביע ובשום אופן לא נאמר להן למי להצביע".

 

ניסנקורן פתח את יום הבחירות בהצבעה בבית הדואר שבתל אביב. מחוץ לקלפי חיכו לו עשרות תומכים נלהבים שהחזיקו שלטים ועודדו אותו עם סיסמאות שונות. ניסנקורן אמר מחוץ לקלפי כי מדובר בחגיגיה לדמוקרטיה וכי בכוונתו "להוביל את הארגון להישגים, לצמצם פערים ולהעלות את השכר". בהמשך, הגיע למטה הבחירות שלו שם בילה את יום הבחירות. סיעת עוגנים בראשות ניסנקורן העבירה אתמול לוועדת הבחירות תלונות על שורה של פרובקציות לכאורה מצד אנשי יחימוביץ'. בין היתר, הוועדה קיבלה לידיה תצהיר מבית החולים סורקה ובו טענות על נסיון לחסום הצבעות שם.

 

בשעות הערב הגיעו עשרות קלפיות לבית ההסתדרות בתל אביב, על אף שהיו אמורות להגיע לגני התערוכה, שם מתבצעת ספירת הקולות. חלק ממנהלי הקלפיות התרגזו על ההנחייה השגוייה שקיבלו, ונטשו את הארגזים במסדרונות בית ההסתדרות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x