$
בארץ

סוכני הביטוח דורשים לשוב לספק שירותי תפעול למעסיקים, גפני תומך בהם

מבקשים לבטל חקיקה שנועדה למנוע ניגודי עניינים של מעסיקים בפנסיה. אם תבוטל, דמי הניהול בפנסיה עלולים להתייקר. יו"ר ועדת הכספים מצדד בסוכנים: "אם בתוך חודש לא יהיה שינוי במצב, אכין בעצמי הצעת חוק פרטית "

רחלי בינדמן 12:5423.05.17

האם סוכני הביטוח יצליחו במאבקם להחזיר את הגלגל אחורה ולבטל חקיקה שמנתקת בין שייווק הפנסיה לתפעול? אתמול התקיים דיון בנושא בוועדת הכספים על כניסת חברות מתפעלות פרטיות בשיווק פנסיוני והפרדת סוכן מתפעל מסוכן משווק.

 

 

בסיכום הישיבה הסוערת אמר יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני: "יש מגמה לפגוע בסוכני הביטוח. אני נגד. הם גורם משמעותי בקשר בין האזרח הקטן לחברות הביטוח. אני מזהה בחוק, שחוקק בחוק ההסדרים האחרון, שיש תקלה וכנראה היינו צריכים לעסוק בחוק הזה בדיון נפרד ומעמיק ולא במסגרת חוק ההסדרים".

 

"הסוכנים נפגעים מהחוק. רשות שוק ההון טוענת שהכול בסדר, אבל כניסת גורמי תפעול שאין עליהם רגולציה לתחום פוגעת בסוכני הביטוח, ואם התחרות לא תהיה הוגנת אז בעוד חמש שנים לא יצטרפו יותר למקצוע סוכן הביטוח. אני בטוח שברשות שוק ההון לא כול כך יצטערו על זה לאור הישיבות שלי איתם," אמר גפני והוסיף: "ברשות שוק ההון לא מזהים פגיעה בסוכני הביטוח. אבל אני כן מזהה פגיעה בסוכנים, ולכן אני דורש מהרשות להגיע עם לשכת סוכני הביטוח להסכמות בתוך חודש כדי שלא תהיה פגיעה בהם. אם בתוך חודש לא יהיה שינוי במצב, אכין בעצמי הצעת חוק פרטית – נמצא דרך בחקיקה לעזור להם!".

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים משה גפני, יו"ר ועדת הכספים צילום: עומר מסינגר

 

מדובר בחקיקה שהובילה רשות שוק ההון במטרה למנוע מצב שבו המעסיק מקבל שירותי תפעול וסליקה של הפנסיה מסוכן הביטוח כשהעלות מגולגלת בעקיפין על החוסכים דרך דמי ניהול גבוהים יותר. זאת דרך דרישה מהמעסיקים לשלם על שירותי תפעול ולקבל אותם רק מגוף שלר מבצע במקביל שיווק פנסיוני כמו סוכנויות ביטוח במטרה חמנוע ניגוד עניינים למעסיק שעלול להעדיף שירותים חינמיים על חשבון טובת העובד שלו. כעת כאמור הסוכנים שאיבדו את הפונדציה הזאת לטובת גופים מתפעלים אחרים דורשים להחזיר את הגלגל אחורה.

 

בתחילת הדיון הציג נשיא לשכת סוכני הביטוח אריה אברמוביץ, את עמדת הסוכנים ואמר: "המציאות הקיימת בעקבות החוק היא של כאוס. לענף נכנסו חברות מתפעלות פרטיות כפטריות אחרי הגשם, שלא מחזירות את הכסף לעובד המבוטח, ואין עליהן רגולציה, בשונה מסוכני הביטוח. כל בעל מכולת יכול לפתוח חברת תפעול שיכולה לגבות כמה שהיא רוצה אבל לא מחויבת להחזיר לעובד. החברות שנכנסו גורמות נזק עצום גם למעסיקים, כי גובים מהם יותר, וגם לעובדים כי לא מתבצע שיוך כספים למבוטחים".

 

אברמוביץ ביקש מחברי הוועדה להחזיר המצב לקדמותו כפי שהיה לפני החוק, וחילופין לתקן בחוק ולהגדיר מתפעל כמי שמבצע שירותי תפעול וסליקה עבור המעסיק באמצעות חשבון נאמנות.

 

כאמור גפני גילה עניין בדרישות הסוכנים מבלי שהתחשב כלל בהשלכות האפשריות על ציבור החוסכים לפנסיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x