שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פז מכרה גז טבעי לחברת החשמל במחיר זול ממאגר תמר

מדובר בכמות קטנה שאינה מהותית לאף אחת מהחברות. חברת האנרגיה עורכת בימים אלו תחזוקה של בית הזיקוק שלה שממוקם בקרבת אשדוד, כאשר בפועל אין ממש דרישה לכמות הגז שהיא אמורה לצרוך באופן שותף ממאגר תמר

ליאור גוטמן 18:2521.05.17

חברת האנרגיה פז מכרה בימים האחרונים גז טבעי לחברת החשמל במחיר זול יותר מזה שחברת החשמל משלמת לבעלי מאגר תמר. מדובר בכמות קטנה ושאינה מהותית לאף אחת מהחברות, מה שהדיר את מהות העסקה מדיווחי החברות לבורסה, אבל אף אחד מהצדדים לא מכחיש שמחיר המכירה היה זול ממה שחברת החשמל משלמת היום למאגר תמר (כ-5.8 דולר ליחידת אנרגיה), כאשר ההנחה מגלמת תמחור זול בכמה אחוזים בודדים.

 

מדוע חברת החשמל בכלל קנתה מפז? חברת האנרגיה עורכת בימים אלו תחזוקה וטיפול תקופתי של בית הזיקוק שלה שממוקם בקרבת אשדוד, כאשר בפועל אין ממש דרישה לכמות הגז שהיא אמורה לצרוך באופן שותף ממאגר תמר. לפיכך, חברת החשמל רכשה את עודפי הגז בתמחור שנע על פי ההערכות במשק סביב 5.3-5.4 דולר ליחידת אנרגיה, זאת לעומת הערכות תמחור של 5.1-5.2 דולר ליחידת אנרגיה שפז משלמת בעצמה לתמר.

 

יונה פוגל מנכ"ל קבוצת פז יונה פוגל מנכ"ל קבוצת פז צילום: עמית שעל

 

כזכור, חוזה הגז של פז צמוד למחיר חבית הברנט, וככל שזה יורד כך גם מחיר הגז שמשלמת חברת פז. "בעבר, כשמחיר החבית היה יותר גבוה, פז שילמה סביב 6 דולר ליחידת אנרגיה ואילו חברת החשמל שילמה 5.5 דולר. הפעם מחיר החבית נמוך אז פז מצאה לקוח נוח לעודפים שלה, חברת החשמל שילמה פחות מתמר ולבעלי מונופול הגז העסקה לא ממש מפריעה כי מדובר בכמות קטנה מאוד. הצעד אינו חריג וכבר במהלך השנה תחנות כוח פרטיות שהיו בהשבתות שיפוצים או תיקונים מכרו עודפי גז לחברת החשמל", מספר בכיר הענף.

 

מחברת החשמל נמסר בתגובה ש"עקב הדממה לצורך אחזקה רב שנתית מתוכננת המתבצעת במתקני הזיקוק באשדוד, חברת החשמל סיכמה עם "פז" על רכישת כמויות גז בהיקפים קטנים במהלך תקופת התחזוקה במתקנים. המחיר שבו רוכשת חברת החשמל את הגז מחברת פז" נמוך ממחיר הגז שאותו משלמת החברה במסגרת הסכם רכישת הגז משדה "תמר". ברת החשמל ממשיכה במאמציה לנצל כל הזדמנות עסקית על מנת להוזיל את עלויות רכש הדלקים של החברה".

 

נושא תמחור הגז של חברת החשמל עלה בשבוע שעבר לכותרות במסגרת פרק מיוחד של מבקר המדינה. זה בחן את חוזה הגז של החברה ומצא שהוא מגלם עודף תשלומים על חשבון הציבור של כ-8.3 מיליארד שקל לאורך תקופת החוזה (15 שנה). לטענת המבקר חברת החשמל חתמה על חוזה גז עם הצמדות לא שכיחות (מדד המחירים לצרכן האמריקאי ותוספת אוטומטית של אחוז לחוזה עד לשנת 2021), כאשר מקורן במשרדי הממשלה או ברשות החשמל הישנה. לטענת המבקר החוזה אושר על ידי הרגולציה והשרים השונים ללא בחינה מדוקדת או השוואתית, זאת למרות שבידי משרד האוצר כבר היו סימנים שמדובר בחוזה רע, כאשר רשות החשמל הישנה לא טרחה לגעת בעסקת הבסיס כדי לא לפגוע באספקת הגז למשק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x