$
בארץ

ביטוח לאומי: "תאונות עבודה עולות 7,000 שקל לכל משפחה בישראל לשנה"

מדי שנה משולמות קצבאות בהיקף 15 מיליארד שקלים לנפגעי תאונות עבודה, ולכן כל משפחה מממנת את הנפגעים באלפי שקלים בממוצע בשנה. עוד עלה בישיבת ועדת העבודה והרווחה כי פיגומים באתרי הבנייה אינם מפוקחים ולא מורכבים כראוי

שחר אילן 14:0917.05.17
הביטוח הלאומי משלם מדי שנה קצבאות בסך 15 מיליארד שקלים לנפגעי תאונות עבודה. המשמעות היא שכל משפחה בישראל מממנת את הנפגעים בממוצע ב-7,000 שקלים בשנה. כך אומר מנהל תחום הבטיחות במשרד העבודה והרווחה, רן כהן. כהן אמר את הדברים בישיבת ועדת המשנה של ועדת העבודה והרווחה לעניין בטיחות בעבודה בענף הבניין. הישיבה קיימה הבוקר (ד') את ישיבתה הראשונה.

 

לדברי כהן, "יש לפנות לרגולציה הרתעתית באמצעות קנסות לקבלנים. הגיע הזמן שעלות הטיפול תושת עליהם. הקמנו צוות משותף למשרד העבודה והרווחה, משרד האוצר והביטוח הלאומי שיגבש המלצות בעניין". כן ציין שחשוב לנקוט פעולות מניעה "לפני שייפגע בית ספר שמעליו עגורן".

 

מנכ"ל מען (עמותה לסיוע לעובדים), אסף אדיב, אמר שמתחילת שנת 2017 נהרגו 12 פועלי בניין ו-87 נפצעו קשה, רוב ההרוגים היו כתוצאה מנפילה מגובה והיתר מפגיעת חפץ, התחשמלות או דריסה. לדבריו, ב-4 החודשים האחרונים אירעו 32 תאונות עבודה קשות באתרי בנייה, אולם רק 18 אתרים נסגרו לאחר התאונה כפי שדורש החוק.

 

סניף של ביטוח לאומי סניף של ביטוח לאומי צילום: טל שחר

 

יו"ר ועד מנהלי עבודה בהסתדרות החדשה אמנון שינדלר, התייחס לאחריות על בטיחות העובדים המוטלת על מנהלי העבודה: משרד העבודה רואה בנו אחראי בטיחות, הקבלנים רואים בנו אחראי ביצוע, ויש כאן התנגשות. לא נכון ולא צודק שמנהל עבודה יהיה אחראי על הכול. אנחנו עסוקים בהמון דברים אחרים. שוכרים אותנו לשם ביצוע העבודה ועמידה בלוחות זמנים, ו-90% מהזמן אנחנו מתעסקים בזה" הפתרון לדבריו הוא למנות נאמן בטיחות.

 

אלי כהן וראובן בן שמעון מהפורום למניעת תאונות עבודה, התריעו כי בניית הפיגומים באתרי הבנייה אף היא אינה מפוקחת, וכי פיגומים רבים עקומים, מעוותים, אינם מעוגנים ולא מורכבים כפי שצריך. "אלה חתיכות עץ עם מסמרים. הגיע הזמן להכניס טכנולוגיה חדשה ותקינה אירופית", אמר בן שמעון. "48 ההרוגים באתרי בנייה בשנה החולפת הם רק כדי לחסוך בכסף", הוסיף.

 

חבר הנהלת אגודת מהנדסי בטיחות ד"ר אלעזר ביקלס אמר ש"שר העבודה יכול להכריז כבר היום על תקנים אירופאים לפיגומים, ובכך כל הפיגומים הקיימים יהפכו באחת ללא חוקיים". לדבריו, "כבר היום אין במדינת ישראל שום פיגום שקוטר הצינור שלו עומד בתקן".

 

יו"ר ועדת המשנה, ח"כ עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת), מהנדס בניין במקצועו, סיכם את הדיון ואמר: "נפילה מגובה אינה גזירה משמיים. יש לפעול לעדכון התקינה לפיגומים לפי סטנדרטים מחמירים בעולם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x