שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הלמ"ס: הצמיחה ברבעון הראשון עמדה על 1.4%, לעומת צפי של 2.5%-3%

ברבעון האחרון של 2016 עמדה הצמיחה על 4.7% וברבעון השלישי על 4.1%. הצמיחה הפרטית ירדה ב-1.6% ברבעון הראשון, לעומת הרבעון הרביעי 2016; עלייה של 8% נרשמה בייצוא סחורות ושירותים

מיקי פלד 13:0716.05.17

התוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) ברבעון הראשון של השנה עלה ב-1.4% (בקצב שנתי) בלבד, כך מסרה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לעומת צפי של 2.5%-3% של חזאי שוק ההון.

 

 

מדובר באמדן ראשון ולא פעם בעבר הערכות אלו השתנו באופן ניכר בחודשים שלאחר מכן עם קבלת הנתונים המלאים. הלמ"ס גם עדכנה מעט את העליות בתוצר בשני הרבעונים הקודמים, ל-4.7% ברבעון הרביעי של השנה שעברה ו-4.1% ברבעון השלישי.

 

הנתון המפתיע ביותר הוא של ירידה של 1.6% בצריכה הפרטית במשק ברבעון הראשון, לעומת הרבעון הרביעי 2016. אמנם הצריכה הפרטית לא עלתה באופן משמעותי בחצי השנה האחרונה של 2016, לעומת עליות שהגיעו גם ליותר מ-7% בשנה שלפני כן, אך לירידה של ממש איש לא ציפה.

קניות לפסח קניות לפסח צילום: זהר שחר

 

 

ירידה דרמטית נרשמה גם בהשקעה בנכסים קבועים, המציינים את ההשקעה בבנייני מגורים, משרדים, מכונות, ציוד וגם מכוניות שנרכשות על ידי חברות ליסינג. בצד החיובי, עלייה של 8% נרשמה בייצוא סחורות ושירותים (ללא יהלומים וחברות הזנק) ועלייה של 2.5% בהוצאה הציבורית, והייבוא ירד ב-8.9%. שלושת הפרמטרים הללו איזנו את הירידות.

 

חלק לא קטן מההסבר לירידה הדרמטית בצריכה הפרטית ובהשקעה מגיעה מאותה סיבה לעלייה הנאה בתוצר ברבעון הרביעי - המכוניות. על פי נתוני הלמ"ס, ההוצאות לכלי רכב לשימוש פרטי ירדו ב-72.7% בחישוב שנתי (27.7% בחישוב רבעוני) לאחר עלייה של 46% בחישוב שנתי ברבעון הקודם (9.9% בחישוב רבעוני).

 

במקרה של ההשקעה בנכסים קבועים, הירידה בסעיף זה נובעת בין השאר מירידה של לא פחות מ-92.7% (בחישוב שנתי) בהשקעה בכלי תחבורה יבשתיים (48.1% בחישוב רבעוני) לאחר עליה של 34.3% ברבעון הקודם. ירידה של 8.9% נרשמה גם בהשקעות במכונות וציוד, אם כי סעיף זה נוטה בשנתיים האחרונות לתנודתיות חריפה, בין השאר בשל ההשקעה הגדולה של אינטל בשדרוג המפעל בקרית גת שמוביל. לעומת זאת ההשקעה בבניה למגורים עלתה ב-6% וההשקעה בבניה שלא למגורים ועבודות בניה אחרות עלתה ב12.5%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x