$
בארץ

המדד עלה באפריל ב-0.2%, מחיר דירה ממוצע ירד ב-2.9% ברבעון הראשון

העלייה במדד - ב-0.1% מעל הצפי בשוק ההון; ב-12 החודשים האחרונים עלה המדד ב-0.7% והוא מתקרב לטווח התחתון של יעד האינפלציה; מדד מחירי הדירות ירד בפברואר-מרץ ב-0.5%

מיקי פלד וענת דניאלי 18:3015.05.17

מדד אפריל עלה ב-0.2% לעומת צפי בשוק ההון לעלייה של 0.1%, כך נמסר הערב (ב') מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מאידך נרשמה ירידה במדד מחירי הדירות - ב-0.5% בפברואר-מרץ, ובמחיר הדירה הממוצע ברבעון הראשון - ב-2.9%.

 

גם בחודש שעבר מדד המחירים לצרכן עלה מעל המצופה, בשיעור של 0.3%, ומתחילת השנה עלה בסך הכל ב-0.3% וב-12 החודשים האחרונים רשם עלייה של 0.7%.

 

 

 

המשמעות היא שישנו סיכוי לכך שמדד המחירים לצרכן לכל השנה הנוכחית יתקרב לטווח התחתון של יעד האינפלציה שמוגדר לבנק ישראל - 1%-3% - כאשר כרגע הצפי הוא לסיום 2017 עם מדד של 0.8%, וכניסה לטווח בשנה הבאה.

 

 

התייקרות נרשמה בעיקר בסעיף הפירות, (5.5%), בהלבשה והנעלה (1.8%) ותרבות ובידור (1.5%) כאשר לא נרשמו ירידות מחירים משמעותיות.

 

מחירי הדירות ממשיכים לרדת

 

מדד מחירי הדירות, המתפרסם בנפרד ממדד המחירים לצרכן, ירד כאמור בפברואר-מרץ בשיעור של 0.5% לעומת ינואר-פברואר, אז נרשמה עלייה של 0.1%. הפעם האחרונה שהמדד ירד בשיעור דומה היתה בחודש נובמבר האחרון, והוא היה החודש היחיד בו נראו ירידות מחירים במהלך שנת 2016. מדובר במגמה, לאחר שברבעון הקודם נרשמה ירידה של 0.1%.

 

בהתאם, ברבעון הראשון של השנה נרשמה ירידה במחיר דירה ממוצע - של 2.9% לעומת הרבעון האחרון של 2016. המחיר הממוצע הכלל ארצי של עסקאות שבוצעו ברבעון הראשון של שנת 2017 עמד על 1.44 מיליון שקל בהשוואה ל-1.48 מיליון שקל ברבעון הרביעי של שנת 2016. ירידה זו, מסבירים בלמ"ס,"מבטאת הן את השינוי שחל ברמות המחיר והן את השינוי באיכות הדירות שנמכרו ובגודלן".

 

בלמ"ס מסייגים את הנתונים הרבעוניים משום שבחודש אפריל חל חג הפסח ולכן מספר העסקאות שדווחו היה נמוך בהשוואה לחודש ללא חגים. לפיכך, הנתון אינו סופי מאחר שקיימות עסקאות נוספות שבוצעו בתקופה זו וטרם דווחו. מוקדם יותר היום פרסם הלמ"ס נתונים לפיהם חלה ירידה של 6.9% במכירת דירות בשלושת החודשים האחרונים.

 

 

 

על פי נתוני הלמ"ס, ירידה נרשמה גם בשכר הדירה: במדד שירותי דיור בבעלות הדיירים (המהווה אומדן לעלות שכר הדירה הממוצע) נרשמה ירידה של 0.2% באפריל. ירידה זו מבטאת את השינויים במחירי שכר דירה שנקבעו בחוזים שנחתמו בחודשים מרץ-אפריל לעומת חוזים שנחתמו בחודשים פברואר-מרץ.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x