$
בארץ

אושרה העברת סמכויות הגז מכחלון לכהן, מתווה הגז קיבל ח"כ שהצביע בעדו

הממשלה אישרה העברת סמכויות בתחום הגז הטבעי משר האוצר לשר הכלכלה כדי לקיים את הבטחתה לתקצב פיתוח מאגרים קטנים

ליאור גוטמן 12:5414.05.17

הממשלה אישרה היום (א) את העברת סמכויותיו של שר האוצר משה כחלון בכל הקשור לתחום הגז הטבעי לידי שר הכלכלה אלי כהן. כפי שנחשף בשבוע שעבר בכלכליסט, המהלך היה מחויב המציאות בשל החובה לקדם את משק הגז מחד ובשל ניגוד העניינים שכחלון היה מצוי בו. כזכור שר האוצר כחלון נמנע מעיסוק במשק הגז או מתווה הגז הממשלתי, זאת בשל חברותו ארוכת השנים עם קובי מימון, אחד מבעלי השליטה לכאורה בשותפות הגז ישראמקו. זו מחזיקה בכ-29% ממאגר תמר ספק הגז היחיד למשק.

 

הסברה במשרדי האנרגיה והכלכלה הייתה שכהן קיבל את הסמכויות לאחר שבעבר שכנו בידי השר מהגנת הסביבה לשעבר אבי גבאי, אולם בסביבתו של גבאי דחו את הטענות והזכירו שגבאי אמנם ביקשת את הסמכויות אולם הוא לא קיבל אותם בפועל. כך או כך, במשק האנרגיה קיבלו בסיפוק את הבשורה, והזכירו שהשר כהן היה אחד התומכים במתווה הגז הממשלתי. כהן כיהן בעבר כבכיר בחברת הקידוחים של עופר נמרודי "הכשרה אנרגיה", שניסתה למצוא גז ברישיונות "שרה" ו"מירה". ב-2012 בוצעו ברישיונות שני קידוחים שנחלו כשלון וחברת קידוחי הגז "הכרזה אנרגיה" נטשה את התחום. למעשה, בנתוני החברה באתרי הבורסה מוצהר ש"החברה חדלה לעסוק בחיפושי גז ונפט ומתכננת לעסוק בהתחדשות עירונית". כהן עצמו סיים את תקופת הצינון לעיסוק בתחום וככל שהייתה אחת כהן הצביע כח"כ בעד אישור מתווה הגז הממשלתי.

 

 

 

מי שהחזיק בסמכויות עד לפני שנה היה אבי גבאי, לשעבר השר להגנת הסביבה, שסומן אז כאחד המתנגדים העיקריים למתווה הגז הממשלתי. גבאי התפטר מהממשלה לפני כשנה, עזב את מפלגת כולנו, והיום הוא מתמודד על ראשות מפלגת העבודה. במשך שנה שלמה כחלון המשיך להחזיק בסמכויות, אבל לא השתמש בהן בפועל. כעת שתי סוגיות בוערת בתחום אילצו אותו להאצילן למישהו אחר.

 

ראשית, מדובר בהבטחה הממשלתית לתקצב עד 100 מיליון שקל את מערכת הולכת הגז הימית של מאגרים קטנים. מי שמחכה למימוש הבטחה היא חברת אנרג'יאן היוונית, שאמורה עד סוף יוני להגיש תוכנית פיתוח למאגרים הקטנים כריש ותנין. שנית, משרד האנרגיה מגבש פטור ממס לפיתוח מאגרים קטנים, כך שקידוח שייכשל יוכל לקזז את הוצאות הפיתוח מול מאגר אחר, ובתנאי ששני המאגרים בבעלות של אותו גוף. גם מהלך זה זקוק לאישור שר האוצר.

 

אלי כהן שר הכלכלה אלי כהן שר הכלכלה צילום: עומר מסינגר

 

מהצעת ההחלטה עולה שמדובר בסמכויות בתחום חוק מיסוי רווחי הנפט, שיווק גז טבעי ללקוחות בישראל, הגבלת האחזקות על מספר הרישיונות לחיפושי גז ונפט במים הכלכליים של ישראל, אחסון והולכת גז בתחומי המדינה. נושא אחרון שקשור לגז הוא קביעת חבות המס של מי שעוסק בכך, בין אם הוא אזרח ישראלי או זר.

 

כמו כן כהן יקבל סמכויות בתחום הפעלת בתי הזיקוק במשק חירום. בתחום התקשורת השר כהן יקבל את סמכויותיו של כחלון בנושאים הקשורים לחברת HOT משום שאחותו של כחלון היא בכירה בחברת הכבלים.

 

האצלת הסמכויות תהיה בתוקף כל עוד כחלון יכהן כשר אוצר. הדרג המקצועי באוצר ימשיך ללא שינוי במלאכתו לאסדרת משק הגז. הנימוק העיקרי להחלטת כחלון הוא הצורך למנוע ניגוד עניינים. שר האוצר נמנע מעיסוק במשק הגז ובמתווה הגז הממשלתי בשל חברותו ארוכת השנים עם קובי מימון, מבעלי השליטה לכאורה בשותפות הגז ישראמקו, המחזיקה בכ־29% ממאגר תמר, מונופול מוכרז וספק הגז טבעי היחיד למשק הישראלי.

 

בעת גיבוש מתווה הגז נמנע כחלון פעם אחר פעם מעיסוק בנושא, למרות השפעתו הרבה על המשק הישראלי. רק כעת, שנתיים וחצי לאחר התחלת הטיפול במתווה הגז ושנה לאחר שאושר סופית בממשלה, עושה כחלון את המהלך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x