שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פרסום ראשון

שר הכלכלה אלי כהן יקבל את סמכויותיו של כחלון בתחומי האנרגיה, הגז והתקשורת

כך עולה מהצעת החלטה שתידון בממשלה ביום ראשון, והגיעה לידי "כלכליסט". מדובר בסמכויות שר האוצר הקשורות בין היתר לחוק ששינסקי, שיווק גז טבעי בישראל, הפעלת בתי הזיקוק בשעת חירום והחלטות הקשורות לחברת HOT וכל זאת כדי למנוע מכחלון ניגוד עניינים

ליאור גוטמן 17:4111.05.17

הממשלה אמורה לאשר ביום ראשון הקרוב הצעת החלטה לעביר סמכויות שונות בתחומי המשק משר האוצר משה כחלון לשר הכלכלה אלי כהן.

 

מהצעת ההחלטה שהגיעה לידי "כלכליסט" עולה שמדובר בסמכויותיו של כחלון בכל הקשור לחוק מיסוי רווחי הנפט (חוק ששינסקי, שהעלה את חלקה של המדינה מהפקת גז מ-37% ל-62%), שיווק גז טבעי ללקוחות בישראל, הגבלת האחזקות על מספר הרישיונות לחיפושי גז ונפט במים הכלכליים של ישראל וגם אחסון והולכה של גז בתחומי המדינה.

 

נושא אחרון שקשור לגז הוא קביעת חבות המס של מי שעוסק בכך, בין אם הוא אזרח ישראלי או זר. סעיף מעניין נוסף שכהן יקבל לידיו הוא הפעלת בתי הזיקוק במשק חירום, זאת תחת הצורך לספק דלקים למשק או לכוחות הביטחון במצב חירום.

 

בתחום התקשורת השר כהן יקבל את סמכויותיו של כחלון בתחום חברת התקשורת HOT או כל חברה אחרת שקשורה בקשר עסקי ל-HOT. זאת כדי למנוע ניגוד עניינים משום שאחותו של כחלון היא בכירה ב-HOT.

שר הכלכלה אלי כהן שר הכלכלה אלי כהן צילום: עומר מסינגר

 

הנימוקים העיקריים שמלווים להחלטה הם מניעת ניגוד עניינים - שר האוצר כחלון נמנע מעיסוק במשק הגז או מתווה הגז הממשלתי, זאת בשל חברותו ארוכת השנים עם קובי מימון, אחד מבעלי השליטה לכאורה בשותפות הגז ישראמקו. זו מחזיקה בכ-29% ממאגר תמר - מונופול מוכרז וספק הגז היחיד למשק.

 

במהלך גיבוש מתווה הגז נעדר כחלון פעם אחר פעם מעיסוק בנושא, למרות ההשפעה הכבדה שהייתה לו על המשק הישראלי, מה שמעלה את השאלה מדוע הצעד בוצע רק עכשיו, שנתיים וחצי לאחר התחלת הטיפול במתווה הגז ושנה לאחר שאושר סופית בממשלה.

 

העברת הסמכויות תקפה עד לסיום תפקידו של כחלון במשרד האוצר, ככל שתגיע. הדרג המקצועי במשרד האוצר ימשיך במלאכתו לאסדרת המשק ללא שינוי.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x