$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

רשות המסים תוציא בספטמבר נוהל גילוי מרצון חדש

ברשות עוד לא החליטו אם יכלול מסלול אנונימי, כמו שהיה בהליך הגילוי מרצון האחרון שהסתיים בסוף 2016. אז הוגשו 5,940 בקשות ונחשף הון שלא דווח עד כה בהיקף של מעל 20 מיליארד שקל

עמרי מילמן 17:0311.05.17

רשות המסים מתכוונת להוציא בספטמבר נוהל גילוי מרצון חדש. הנושא הוצג על ידי פקידת שומה גוש דן, רו"ח איריס עומר בישיבה מקצועית של פורום המסים של לשכת עורכי הדין.

 

 

בשלב זה ברשות עוד לא החליטו האם במסגרת ההליך החדש יהיה מסלול אנונימי, כמו שהיה בהליך הגילוי מרצון האחרון שהסתיים בסוף 2016, ואיפשר לבעלי כספים לא מדווחים להסדיר את חובם לרשות המסים מבלי להיחשף עד לשלבים המאוחרים של ההסדרה.

 

אולם ישנן הערכות כי לאור הצלחת הנוהל האחרון, במסגרתו נפתחו 7,300 בקשות ונחשף הון שלא דווח עד כה בהיקף של מעל 20 מיליארד שקל מאז ספטמבר 2014. ייתכן והרשות תרצה לקדם את המסלול האנונימי בשנית. בשנים שקדמו לנוהל גילוי מרצון שכלל מסלול אנונימי הוגשו בממוצע כ-200 בקשות גילוי מרצון בשנה.

 

רשות המסים רשות המסים

 

לצד ההליך האנונימי היה בנוהל שהסתיים גם אפשרות להליך מזורז במסגרתו עבור הון לא מדווח של עד 2 מיליון שקל והכנסה חייבת הנובעת ממנו של עד חצי מיליון שקל ניתן להגיש טפסים ולשלם מס מיידית. במסגרת זו הוגשו 1,172 בקשות. ברשות מעריכים כי היקף הגבייה מהנוהל שכבר נגמר יהיה מעל 2 מיליארד שקל בסך הכל.

 

במקביל, בשנים האחרונות הוחמרה משמעותית הענישה נגד מעלימי מס, והסכם ה-FATCA עם ארה"ב והסכם מוליטילטרלי מקביל עם רשויות המס בשאר המדינות המתקדמות הביא להחלפת מידע משמעותית בין רשויות המס שהקשו על מעלימי מס להחזיק חשבונות לא מדווחים במדינות זרות.

 

כאמור, הנוהל שנבנה בימים אלו ברשות המסים ובקרוב אמורים להתחיל דיונים עם משרד המשפטים שכן נוהל הגילוי מרצון כרוך בחסינות מהעמדה לדין שניתן לקבל רק מהפרקליטות.

 

ברשות המסים מאשרים כי בימים אלו מגבשים נוהל גילוי מרצון חדש שיובא לדיון בהמשך מול משרד המשפטים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x