$
בארץ

בג"ץ יכריע אם תאגיד השידור יפוצל לשניים רק יום לפני תחילת השידורים

זאת, לאחר שהשופט חנן מלצר הורה לממשלה ולכנסת להגיב עד יום ראשון אחה"צ לבקשתו ח"כ כבל למתן צו-ביניים בנושא; במקביל עתר תאגיד השידור נגד הפיצול בטענה שהוא "משאיר את התאגיד כבעל משמעות שולית ופוגע בזכות החוקתית של כאן לחופש הביטוי"

שחר אילן ואביב גוטר 17:3411.05.17

השאלה האם תאגיד השידור הציבורי "כאן" יפוצל לשניים, או שהפיצול ידחה - תוכרע סופית בבג"ץ רק ברגע האחרון, ביום ראשון אחר הצהריים.

 

 

זאת, לאחר ששופט בית המשפט העליון חנן מלצר הורה לממשלה ולכנסת להגיב עד יום ראשון הקרוב (14.5.17) בשעה 15:00 לבקשתו של יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני למתן צו-ביניים, שיקפיא את הקמת תאגיד החדשות.

 

על פי חוק פיצול התאגיד, שאושר היום לפנות בוקר במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית, תאגיד השידור הציבורי "כאן" ותאגיד החדשות החדש אמורים להתחיל לשדר ביום שני. כבל פנה לבג"ץ הבוקר (ה') באמצעות עו"ד יובל יועז ועו"ד דורון ברקת, בבקשה למתן צו-ביניים שימנע את הקמת תאגיד החדשות ויאפשר לתאגיד השידור "כאן" להתחיל לשדר ביום שני גם חדשות ואקטואליה.

 

במקביל, תאגיד השידור הציבורי "כאן" עתר לבג"ץ בבקשה למנוע את פיצולו והקמת תאגיד חדשות נפרד. בעתירה נטען שהפיצול "עוקר מן התאגיד את מחלקת החדשות והאקטואליה שלו ומשאיר אותו כתאגיד שידור בעל משמעות שולית". בכך הוא פוגע פגיעה קשה בזכות החוקתית של "כאן" לחופש הביטוי. העתירה מבקשת צו ביניים שיעכב את פיצול התאגיד עד להחלטת בית המשפט. 

השופט חנן מלצר השופט חנן מלצר צילום: מיקי אלון

 

עתירת "כאן" מבוססת על הטענה ש"ליבת חופש הביטוי של התאגיד היא הסמכות והזכות לשדר שידורי חדשות ואקטואליה". זהו "הגרעין של חופש הביטוי שמשרת אינטרס ציבורי של קבלת מידע, החלפת דעות ודיון בענייני המדינה והחברה". לטענת התאגיד, "גרעין זה של חופש הביטוי הוא זכות חוקתית מוגנת מכוח חוק יסוד כבוד האדם וחירותו".

 

עוד טוענים ב"כאן" שהסיבה האמיתית לפיצול התאגיד באה לידי ביטוי בעשרות רבות של התבטאויות של יוזמי החוק: "התאגיד הוא "תאגיד השמאל", המנהלים מזוהים עם השמאל, מחלקת החדשות בעלת אג'נדה אנטי ממשלתית ואנטי-ליכודית, הממשלה חייבת לשלוט בתאגיד".  

תאגיד השידור הציבורי תאגיד השידור הציבורי צילום: כאן

 

 

על פי חוק יסוד: כבוד האדם וחרותו, פגיעה בזכות חוקתית מוגנת מותרת רק אם היא נעשית "לתכלית ראויה" וכן "במידה שאינה עולה על הנדרש". בעתירה נטען שחוק פיצול התאגיד "אינו לתכלית ראויה; להיפך - הוא נועד לתכלית פסולה והפגיעה בתאגיד אינה מידתית. מדובר בפגיעה שאין תכלית מוצהרת שיכולה להצדיק אותה". לכן על בג"ץ להכריז על חוק פיצול התאגיד כ"בלתי חוקתי ובטל".

 

בתוך כך, יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני פנה היום (ה') לבג"ץ ב"בקשה בהולה למתן צו ביניים" נגד ביצוע חוק פיצול תאגיד השידור הציבורי והקמת תאגיד החדשות החדש. כבל אינו מבקש צו למניעת את תחילת השידורים אלא למניעת פרוק תאגיד השידור הציבורי "כאן" והקמת תאגיד החדשות. אם תענה בקשתו יחלו כל השידורים ביום שני ה-15.5, כולל חדשות ואקטואליה, במסגרת תאגיד השידור "כאן והפיצול ידחה עד להחלטת בית המשפט.

 

כבל כבר עתר לבג"ץ נגד חוק פיצול התאגיד וחוק דחיית שידורי התאגיד ב-25.4. אז נדחתה בקשתו לצו ביניים, ונקבע דיון לעתירה ב-15.5. הבעיה היא ששני התאגידים יתחילו לפעול ביום שני הקרוב ה-15.5 מה שאומר שעד הדיון יקבעו עובדות בשטח. לדיון האמור צורפו מספר עתירות נגד פיצול התאגיד.

 

היום לפנות בוקר (ה') אישרה מליאת הכנסת את חוק פיצול התאגיד. החוק קובע שתאגיד השידור בציבורי "כאן" יפוצל לשניים ושידורי החדשות והאקטואליה יופקו על ידי תאגיד נפרד. בעקבות אישור החוק הגיש כבל, באמצעות פרקליטיו עורכי הדין יובל יועז ודורון ברקת בקשה מחודשת לצו ביניים. יועז וברקת כותבים כי "תפקידו של צו-ביניים הוא למנוע מצב של קביעת עובדות בשטח, באופן שייתר את הדיון בעתירה. כעת, משהתקבל חוק פיצול התאגיד, הדרך הראויה "להקפיא" את המצב הקיים".

 

לטענת עורכי הדין, "בית המשפט צריך לאפשר לעצמו ולבעלי-הדין בחינה של הטענות המועלות בעתירות, בלא שמעל ראשו תלויה חרב של קביעת עובדות בשטח". הם מציינים ש"בית המשפט כבר הביע את מורת רוחו מאותה התנהלות בדיוק שנקטה המדינה בהליכים קודמים שנדונו בו בעניינו של תאגיד השידור הציבורי".


"לפיכך", לטענת פרקליטי כבל, "ההחלטה הראויה בנושא צו-הביניים היא להימנע מהקמת תאגיד חדשות, כדי לאפשר קיומה של ביקורת שיפוטית על חוקתיות החוקים שבמוקד העתירה. זאת, אף אם פירושו של דבר הוא שביום התחילה (שהוא גם יום הדיון הקבוע לפני בית משפט) יתחילו שידורי החדשות והאקטואליה על-ידי תאגיד "כאן" ולא על-ידי תאגיד חדשות נפרד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x