$
בארץ

רק 20% מהכסף המיועד לפיתוח הצפון הוא תוספת על תקציבים קיימים

כך עולה ממסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת שהוגש לוועדת הכלכלה. היתר הוא איגום של תקציבים קיימים או תקציבים שטרם הוחלט להקצותם. זאת, בניגוד לטענת האוצר שמדובר בקרוב לשלושה מיליארד שמהווים 56%

שחר אילן 11:4209.05.17
התוספת התקציבית בתוכנית הממשלה לפיתוח הצפון קטנה בהרבה ממה שטוען האוצר ומהווה רק כ-1.1 מיליארד שקל שהם 20% בלבד מהיקף התוכנית. היתר הוא איגום של תקציבים קיימים או תקציבים שטרם הוחלט להקצותם. זאת, בניגוד לטענת האוצר שמדובר בקרוב לשלושה מיליארד שמהווים 56% כך קובע מרכז המחקר והמידע של הכנסת (הממ"מ) במסמך שהגיש לוועדת כלכלה בראשות ח"כ איתן כבל מהמחנה הציוני.

 

 ח"כ איתן כבל. יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל. יו"ר ועדת הכלכלה צילום: אלכס קולומויסקי

 

היקף תכנית הצפון וחיפה ללא תחבורה הוא 5.33 מיליארד שקל. השאלה היא כמה מתוך סכום זה הוא תגבור תקציבי אמיתי. האוצר טוען שמתוך סכום זה כמעט שלושה מיליארד הם תוספתיים. בדיקה של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, שערכה הכלכלנית נטע משה, קובעת שבשלב זה ניתן לזהות כתוספתיים רק כ-1.1 מיליארד שקל. עוד 1.9 מיליארד שקל יתוקצבו לפי האוצר לאחר עבודת מטה. על כ-2.33 מיליארד שקל מוסכם שהם מהווים איגום של תקציבים קיימים ולא תוספת. הממ"מ קובע שלא ניתן לזהות אותם כרגע כתוספתיים.

 

מרכז המחקר והמידע עמד להציג את המחקר הבוקר ב-10:00 בישיבה של ועדת הכלכלה. זאת, במסגרת המעקב של הוועדה אחר יישום תוכנית הצפון. אלא שמנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד לא הגיע לישיבה. כבל הודיע שהוא רואה זאת בחומרה שכן אין טעם לקיים את הישיבה ללא נוכחות באב"ד. הוא סגר את הישיבה והודיע שיחדש אותה ב-11:30 בהשתתפות המנכ"ל.

 

האוצר: הכסף לצפון משוריין ויגיע

 

סגנית ראש אגף התקציבים באוצר שירה גרינברג אמרה בתגובה למסמך הממ"מ ש"כל הכסף לתוכנית נמצא בתקציב, אבל הוא יתוקצב באופן ספציפי לתקנות תקציביות רק לאחר עבודה מטה". לדבריה, "ככה עובד תקציב וזה לא יכול לעבוד אחרת". היא ציינה ש"נעשה קיצוץ רוחבי בתקציב המדינה עבור תכנית הצפון. כל הכסף משוריין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x