שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

המדינה שוקלת חסינות מפיטורים לדור ב' בנמלים

בדיון בביה"ד לעבודה נחשפה עמדת המדינה בנוגע לעובדי דור ב' בנמל אשדוד. במקביל העניק ביה"ד את זכות השביתה לעובדי חברת החשמל לאחר שבמרץ הוענקה זכות דומה לעובדי אגד. צבירת הכוח של העובדים צפויה לספק רוח גבית לניסנקורן בבחירות להסתדרות

ליאור גוטמן 06:4609.05.17

נציגי המדינה הודו לראשונה שהם מסכימים לנהל משא ומתן עם עובדי הנמלים על הענקת חסינות גורפת מפיטורים. כך חשף נשיא בית הדין הארצי לעבודה השופט יגאל פליטמן בדיון שנערך ביום חמישי. "המדינה הציעה הצעה קונקרטית שכללה הגנה על עובדי דור ב' בנמל אשדוד מפני פיטורי צמצום וזאת לפרק זמן קצוב וסביר שייקבע", ציין פליטמן. השופט אישר על תנאי את זכות השביתה בנמל עד להכרעה בדיון שיתקיים יממה לפני הבחירות להסתדרות, ב־22 בחודש.

 

לפי ההערכות, ההסכמה של המדינה בנוגע לנמל אשדוד תהיה תקפה גם לנמל חיפה מכיוון שמדובר בשתי חברות ממשלתיות דומות.

 

מעל ל־90% מהסחורות שנכנסות ויוצאות מישראל עובדות דרך נמלי ישראל, והשבתה שלהם היא מכה קשה לכלכלה. בכל המשאים והמתנים הדרישה העיקרית של ההסתדרות והעובדים היתה להעניק חסינות פיטורים לעובדי דור ב' באשר הם, כאשר המדינה מצידה טענה כי לא ייתכן שמי שהחל לעבוד לפני שנה ונחשב לדור ב' מסיבות ארגוניות יקבל חסינות מפיטורים לעשר שנים או יותר.

 

נמל אשדוד נמל אשדוד צילום: צפריר אביוב

 

בדיון אחר שנערך ביום חמישי העניק ביה"ד הארצי לעבודה את זכות השביתה לעובדי חברת החשמל, תוך מתיחת ביקורת חריפה על המדינה שלא מקדמת רפורמה בחברת החשמל כבר 21 שנה. השופטים ציינו כי "לפי דברי נציג המדינה כ־30% מייצור החשמל הועבר לידיים פרטיות, כך שהוצאת תחום ייצור החשמל מידי חברת החשמל משמעה המעשית המסתברת הינה פיטורי עובדים רבים...אובדן הכנסות ופגיעה כתוצאה מכך במצבה הכלכלי של חברת החשמל, באופן שיחייב פגיעה בזכויות העובדים שיישארו". בעקבות זאת קבעו השופטים כי הם מעניקים לעובדים פטור מובנה לביצוע שביתות, זאת ללא צורך בהודעה מראש של העובדים ובתנאי שביטחון המדינה או אספקת החשמל לא ייפגעו.

 

המעמד של הנמלים וחברת החשמל אינו ייחודי רק להם – מכה שלישית שספגה המדינה בניסיונות להצר צעדי עובדים הגיעה בסוף מרץ, אז פסק ביה"ד הארצי לעבודה שיש גם לאגד זכות שביתה. מדובר בחברה פרטית שמסיעה מעל למיליון איש ביום, כאשר השבתה מלאה שלה משולה ל"פיגוע תחבורתי". כעת נראה שהמו"מ בין העובדים להנהלה מניב תוצאות עם הבטחות לשיפור תנאי הנהגים במיוחד בתחום השכר הקובע לפנסיה או למתן תוספות תשלום על עבודה בשבת ובחגים.

 

כך יצא שבישורת האחרונה לבחירות להסתדרות, שייערכו ב־23 במאי, מספר הכלים הכבדים שעומדים לרשות היו"ר המכהן אבי ניסנקורן ביכולתו להשפיע על חלק מהסכמי העבודה רק הולכים וגדלים. באוצר מעידים בחצי פה שהסיטואציה הזו נותנת כוח רב לניסנקורן בניסיונות שלו להיבחר בשנית לתפקיד, כאשר ההצלחה שנרשמה באגד, חברת החשמל והנמלים עשויה לחלחל גם לחברות ממשלתיות אחרות שיאמצו את השיטה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x