בארץ

משבר השבת: מתקפת חקיקה של ישראל ביתנו

הגישה הצעת חוק להנהגת תחבורה ציבורית בשבת; ליברמן תוקף את יוזמות החקיקה של הסיעות החרדיות לסגירת מסחר בשבת: "אין שום מקום לתת לשר הפנים סמכות עודפת להתערבות בחוקי עזר של השלטון המקומי. אנחנו לא מחפשים סיבות לריב, אבל גם לא לוותר על העקרונות שלנו"

שחר אילן 16:2708.05.17

מפלגת ישראל ביתנו פותחת במתקפת נגד בנושא השבת: שני חברי כנסת מהסיעה, עודד פורר ויוליה מלינובסקי, הניחו היום (ב') הצעת חוק להנהגת תחבורה ציבורית בשבת.

 

 

כיוון שברור שההצעה הונחה על דעתו של יו"ר המפלגה שר הביטחון אביגדור ליברמן וברור גם שלא תעבור, לא נותר אלא לראות בה מסר למפלגות החרדיות: אם אתן מנסות לסגור חנויות שפתוחות בשבת, כל נושא השבת פתוח.

 

על פי ההצעה, תופעל תחבורה בינעירונית ועירונית גם יחד בשבתות ולילות שבת. בהצעה נאמר כי "תתאפשר הפעלת קווי תחבורה ציבורית בינעירונית בשבת בין ריכוזי אוכלוסייה, ובין אלה לבין אתרי תרבות, פנאי ובילוי מרכזיים. שר התחבורה יתקין תקנות לרישוי קווי תחבורה בינעירונית שיפעלו בשבת".

 

בנוסף, רשות מקומית תוכל "להפעיל בשבת קווי תחבורה ציבורית בתחומיה בכלי רכב קטנים מאוטובוסים רגילים, שאינם גורמים למפגעי רעש וזיהום אוויר, עם עדיפות לכלי רכב חשמליים או היברידיים".

מימין: שר הפנים אריה דרעי ושר הביטחון אביגדור ליברמן מימין: שר הפנים אריה דרעי ושר הביטחון אביגדור ליברמן צילום: עומר מסינגר

 

כן תוכל להפעיל בלילות שבת קווי תחבורה ציבורית אל מוקדי בילוי וחזרה מהם. בהסעות בשבת לא יועסקו נהגים יהודים והנסיעה תתבצע רק באמצעות כרטיס מגנטי. כדי לקבוע אם להפעיל תחבורה ציבורית בשבת תערוך הרשות המקומית סקר בין התושבים.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר ש"ברוב המקומות בישראל, אין כיום תנועה של תחבורה ציבורית מכניסת השבת ועד למוצאי השבת, בעוד שתנועת התחבורה הפרטית אינה מוגבלת. כתוצאה מכך, תושבי ישראל שאין ברשותם רכב פרטי מופלים לרעה בצורה בלתי הוגנת".

 

יצוין שציבור העולים הקשישים מברית המועצות לשעבר נחשב לאחד הציבורים הנפגעים ביותר מהעדר תחבורה ציבורית בשבת. כיוון שרבים מהקשישים העולים חיים מתחת לקו העוני הם אינם יכולים להרשות לעצמם החזקת רכב פרטי.

 

 

ליברמן ביקר היום בישיבת סיעת ישראל ביתנו את יוזמות החקיקה של המפלגות החרדיות לסגירת חנויות בשבת. "אין מקום לתת לשר הפנים סמכות עודפת להתערבות בחוקי עזר של השלטון המקומי. זה צעד מיותר לגמרי", אמר. "אנחנו לא מחפשים סיבות לריב, אבל גם לא לוותר על העקרונות שלנו".

 

לדברי ליברמן, "כל ראש עיר יודע איזה סוג אוכלוסייה יש לו, מה אנשים שלו בעיר מעדיפים ואני לא מציע לכפות מלמעלה. אין שום סיבה שהשלטון המקומי יכנס לנעלי השלטון המקומי. צריך להשאיר את חוקי העזר לראשי הערים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x