$
בארץ

פרסום ראשון

הוצאות משלחת האוצר בניו יורק נחשפות: 362 אלף שקל על לינה ותחבורה ב-2016

משרד האוצר פרסם את הנתונים בעקבות דרישה של התנועה לחופש המידע - אך נמנע מלפרט את זהות הגופים עמם התקשרה המשלחת

עמרי מילמן 17:5404.05.17

התנועה לחופש המידע קיבלה היום לראשונה את נתוני ההתקשרויות של משלחת משרד האוצר לניו יורק. המשלחת אחראית לסייע בקשרי המשקיעים של ישראל ובפיקוח ובקרה תפעולית של יחידת החוב באוצר מול הבונד - הגוף שמגייס כבר שנים אג"ח עבור ממשלת ישראל.

 

על אף שמשרד המשפטים מחייב את כל גופי הממשלה לפרסם את ההתקשרויות שלהם אחת לרבעון, משרד האוצר התעלם עד כה מהנחיה זו. ברשימה שפורסמה כעת נמנעה המשלחת מלפרט עם אילו ספקים התקשרה, בניגוד לאמור בנוהל.

 

מהנתונים עולה כי ב-2016 ביצעה המשלחת התקשרויות בהיקף של 218.5 מיליון שקל. עיקר ההוצאות, כך עולה מהרשימה, הן בעבור חיתום הנפקות, בשש עסקאות שונות בעלות כוללת של 192.3 מיליון שקל.

 

הוצאות הלינה והתחבורה של חברי המשלחת הסתכמו ב-362 אלף שקל בשנה שעברה. הוצאות הלינה והתחבורה של נציגי משרד הכלכלה היו 326 אלף שקל, של נציגי משרד התיירות - 1.26 מיליון שקל, ושל נציגי בנק ישראל - 40 אלף שקל.

 

ניו יורק ניו יורק צילום: שאטרסטוק

 

ההוצאות המשפטיות עמדו על 4.5 מיליון שקל, יחד עם עוד 580 אלף שקל עבור ההוצאות המשפטיות של יתר משרדי הממשלה בניו יורק.

 

הוצאות השכר הסתכמו ב-1.15 מיליון שקל, כאשר הן לא כוללות את כלל הוצאות השכר של נציגי האוצר ביחידה. הוצאות השכר של נציגי משרד התיירות עמדו על 378 אלף שקל ושל נציגי משרד הכלכלה - על 139 אלף שקל.

 

הוצאות התפעול של היחידה היו 5.2 מיליון שקל, כאשר סכום דומה יצא על התפעול של שאר משרדי הממשלה שפעלו במסגרת החשבות בניו יורק; עם זאת לא התקבל פירוט על מה יצאו כל אותם מיליוני שקלים.

 

עו"ד נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, מסרה: "באיחור אלגנטי העביר משרד האוצר לידי התנועה לחופש המידע ולבקשתה את דו"ח ההתקשרויות של המשלחת הכלכלית לניו יורק לשנת 2016, וזאת אף שקיים נוהל של משרד המשפטים המחייב את פרסום המידע אחת לרבעון באופן יזום לציבור ולא רק לבקשת חופש מידע נקודתית. לצערנו המידע פורסם בלי שמות הספקים בניגוד לנוהל. לאחרונה פורסם כי המשלחת הכלכלית תשוב ארצה ומהדוח ניתן ללמוד, בין היתר, כמה עלתה שהותה בניו יורק.

 

"המאבק שהתנועה לחופש המידע מנהלת מזה שנים לחשיפת השימוש בכספי ציבור נותן את פירותיו, מה שהחל בבבקשות חופש מידע עיקשות, המשיך בנוהל של היחידה הממשלתית לחופש מידע ובמעקב אחראי של ח"כ סתיו שפיר אחר יישום הפרסום הרבעוני במסגרת ועדת השקיפות מוכיח את עצמו - והנה - בפעם הראשונה מידע זה מפורסם וזאת זמן קצר לאחר שמשרד רה"מ פרסם את דוח ההתקשרויות של 2015 לראשונה".

 

בנובמבר שנה שעברה הודיעה החשבת הכללית לשעבר, מיכל עבאדי בויאנג'ו כי תצמצם את מספר העובדים במשלחת לניו יורק ב-15, מתוכם שני שליחי אגף החשב הכללי, מה שאמור לחסוך 14 מיליון שקל בשנה. מרבית העובדים שיישארו בניו יורק הם עובדים מקומיים שאמורים להיות זולים יותר שכן לא מממנים להם את המגורים ובתי הספר לילדים. המשלחת של משרד הביטחון שעלות אחזקת 130 העובדים שלה בניו יורק עומדת על 170 מיליון שקל בשנה, שמרה על גודלה בשנים האחרונות למרות הביקורת הרבה שספגה על יכולתה להצטמצם לאור אפשרויות התקשרות השונות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x