$
בארץ

מי ירוויח מהרפורמה של כחלון להגדלת נקודות הזיכוי, ומי לא

הממשלה אישרה את תוכנית שר האוצר להגדלת נקודות הזיכוי להורים לילדים קטנים כחלק מהתוכנית משפחה נטו. השכבות החלשות ומי שאין לו ילדים לא ייהנו מההטבות החדשות. כחלון: "ההורים יראו את הכסף הנוסף בנטו בקרוב מאוד"

עמרי מילמן ואדריאן פילוט 09:3504.05.17

הממשלה אישרה אתמול (ד') את תוכנית משרד האוצר להגדלת נקודות הזיכוי הניתנות להורים לילדים צעירים, כחלק מהתוכנית משפחה נטו שהשיק שר האוצר משה כחלון בחודש שעבר שנועדה להגדיל את ההכנסה הפנויה של משפחות באופן מיידי.

 

לפי הצעת החוק שאושרה יגדלו נקודות הזיכוי לגברים באופן הבא. כיום מקבלים גברים נקודה אחת עבור ילד עד גיל שנה ועבור ילדים בין גיל 3 ל־4, ושתי נקודות זיכוי עבור ילדים מגיל שנה ועד גיל שלוש. כעת יקבלו הגברים 1.5 נקודות זיכוי עבור ילדים עד גיל שנה ו־2.5 נקודות עבור ילדים עד גיל 5.

 

עבור נשים יגדלו נקודות הזיכוי כך שבמקום חצי נקודה בשנה הראשונה שלאחר הלידה הן יזכו לנקודת זיכוי שלמה, ובמקום 2 נקודות זיכוי עבור כל שנה עד גיל 5, יזכו גם כן ל־2.5 נקודות זיכוי. כל נקודת זיכוי מקטינה את תשלום המס ב־215 שקל בחודש. בתוכנית המקורית ההתייחסות להטבות היתה עד גיל 6 אולם בהצעת החוק צוין גיל 5. ההסבר לכך הוא שהכוונה בהצעת החוק היא שמדובר בשנת המס שבה הילד נכנס לגיל 5.

 

הגדלת נקודות המס נועדו לעודד זוגות צעירים ועובדים, אולם ניתנו לשנתיים בלבד מכיוון שאין לממשלה בשלב זה, מאחר שהתקציב הוא דו־שנתי, כל מקור תקציבי להעניק אותן לתקופה ארוכה יותר. זאת מתוך מחשבה כי לממשלה הבאה שתאשר את התקציב יהיה קשה לבטל את ההטבה שניתנת כעת.

 

עלות התוכנית לפי הערכות משרד האוצר ורשות המסים עומדת על 1.7 מיליארד שקל בשנה. בשלב זה ממומנת התוכנית מהגדלת תחזית ההכנסות ממסים שביצע הכלכלן הראשי בחודש שעבר, כך שהתוכנית לא תגדיל את הגרעון המותר בחוק שעומד על 2.9%.

 

כעת לאחר שאושרה בממשלה, על הצעת החוק לעבור הליך חקיקה בכנסת כדי שנקודות הזיכוי ייכנסו לתוקף. מושב הקיץ של הכנסת צפוי להפתח בשבוע הבא, אז תעלה הצעת החוק לאישורה של הכנסת.

 

בכל מקרה לפי תזכיר החוק תוקפן של נקודות הזיכוי החדשות יהיה מינואר 2017, כלומר הן יחולו רטרואקטיבית מתחילת השנה.

 

החשש הוא כי אם התוכנית לא תימשך מעבר לשנתיים (ובפועל שנה וחצי מרגע אישורה), או לחילופין לא יהיה אמון בקרב הציבור כי אכן תוכנית זו תימשך, היא לא תתמרץ את מי שמתלבט ברמות השכר הנמוכות האם לצאת לעבוד, אלא רק תהווה "צ'ופר" למי שעובד כבר היום.

 

מכיוון שמדובר בהטבות רק עבור האוכלוסייה שעובדת ומשלמת מסים, הרי שהשכבות החלשות – בין אם הן לא עובדות ובין אם אינן מגיעות לרמות שכר המחייבות במס – לא ייהנו ממנה. לצידם גם רווקים או זוגות ללא ילדים לא ייהנו מההטבות החדשות, שכן הן מכוונות ילדים.

משה כחלון בהצגת תוכנית "נטו משפחה" משה כחלון בהצגת תוכנית "נטו משפחה" צילום: עמית שעל

 

 

"האזרחים חיכו מספיק שנים כדי לקבל את שמגיע להם"

 

שר האוצר כחלון אמר אתמול כי "בדיוק כפי שהתחייבנו אנחנו עובדים בשיא המרץ כדי להוציא את התוכנית לפועל ולסייע למעמד הביניים ולמשפחות העובדות בהקדם האפשרי. האזרחים חיכו מספיק שנים כדי לקבל את מה שמגיע להם מהמדינה". לדבריו, "יישום תכנית משפחה נטו בכלל והעלאת נקודות הזיכוי בפרט תכניס אלפי שקלים נוספים בשנה לכל משפחה, אשר יוחזרו למשק בצריכה. ההורים יראו את הכסף הנוסף בנטו כבר בזמן הקרוב מאוד".

 

כחלון העלה את תזכיר החוק לאישור הממשלה ביום שבו עלתה גם הצעת החוק לפיצול תאגיד החדשות החדש מתאגיד "כאן" לאישורה. על פי הערכות, כחלון בחר בעיתוי הזה כדי לוודא שיזכה לתמיכה מצידו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x