$
בארץ

האופוזיציה תחרים את ההצבעה על חוק פיצול התאגיד מחר: "מחטף ורמיסת הדמוקרטיה"

בהודעה נמסר כי "הציבור מצפה מיו"ר הכנסת שיגן על הכנסת מפני שכרון הכוח של ראש הממשלה". המועד החריג להצבעה בפגרה נקבע מתוך חשש כי אם יועבר החוק בקריאה ראשונה רק לאחר תחילת מושב הקיץ, לא יהיה מספיק זמן לדיון בחוק וההליך עלול להיפסל בבג"ץ

שחר אילן 10:5603.05.17
סיעות האופוזיציה הודיעו הבוקר (ד') כי יחרימו את הדיון החריג במליאה שנקבע מחר (ה') בערב לאישור חוק פיצול תאגיד השידור הציבורי "כאן" בקריאה ראשונה. בהודעת האופוזיציה נטען ש"לא ייתכן שהממשלה בגיבוי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ידרסו פעם אחר פעם את כללי הדמוקרטיה. הציבור מצפה מיו"ר הכנסת שיגן על הכנסת מפני שכרון הכוח של ראש הממשלה ולא יתן יד לפגיעה באמון הציבור בבית הנבחרים ובהליך החקיקה".

 

הכנסת אישרה בשבוע שעבר את חוק תחילת שידורי התאגיד מה-30.4 ל-15.5. הדחייה נועדה לאפשר את העברת חוק פיצול התאגיד לשניים והקמת תאגיד חדשות נפרד. היועץ המשפטי לכנסת הזהיר שאם יועבר חוק הפיצול בקריאה ראשונה רק לאחר תחילת מושב הקיץ בשבוע הבא, לא יהיה מספיק זמן לדיון בחוק וההליך עלול להיפסל בבג"ץ. לכן הזדרז יו"ר הקואליציה דוד ביטן מהליכוד וקבע ישיבה לאישור החוק בקריאה ראשונה במועד חריג מחר ביום האחרון של הפגרה בשעת ערב. הסיבה לתחילת הישיבה בערב היא שעובדי הכנסת נמצאים בהשתלמות בצפון ויחזרו ממנה רק מחר אחר הצהריים.

הודעת האופוזיציה באה בעקבות כשלון פניית ראשי האופוזיציה ליו"ר הכנסת לדחות את הדיון. זאת בטענה שקיום הדיון בשעת ערב, מספר ימים לפני תום הפגרה, "מהווה מחטף ופגיעה בהליך החקיקה" וכן שימוש ב"סדרי דיון מיוחדים השמורים למצבי חירום בלבד". כל זאת, לאחר שהכנסת קיימה במהלך שבוע שעבר דיונים והצבעות בהליכים חפוזים וחריגים על החוק התאום לדחיית תחילת שידורי התאגיד.

 

מרב מיכאלי ודוד ביטן. "חובתנו כאופוזיציה, לא לתת יד למהלך הפגום והלא ראוי" מרב מיכאלי ודוד ביטן. "חובתנו כאופוזיציה, לא לתת יד למהלך הפגום והלא ראוי" צילום: אביגיל עוזי, עומר מסינגר

 

יו"ר סיעת המחנה הציוני מרב מיכאלי אמרה ש"חובתנו כאופוזיציה, לא לתת יד למהלך הפגום והלא ראוי מבחינה דמוקרטית". לדבריה, "גם אם כל חברות וחברי הכנסת של הקואליציה מוכנים להיות עובדי הקבלן של נתניהו על חשבון הציבור, אנחנו לא ניתן לזה יד".

 

אדלשטיין כתב למיכאלי כי "כינוס מליאת הכנסת במהלך הפגרה הינו דבר שכיח בחיי הכנסת". לדבריו, המועדים שנקבעו בשעת ערב בשבוע האחרון של הפגרה נובעים מהעובדה ש"חוק השידור הציבורי עתיד להכנס לתוקף ביום ה-15.5.2017 והממשלה מבקשת כי הכנסת תאשר בו תיקונים מהותיים". עוד אמר כי קביעת המועדים המוקדמים לא רק שאינה פוגעת בהליך החקיקה, אלא היא נועדה לאפשר זמן ראוי להכנת החוק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x