$
בארץ

פיץ' אשררה דירוג האשראי של ישראל על A+: "משק הגז יספק תמיכה נוספת"

התחזית יציבה; לפי חברת הדירוג, המדינה רשמה עודף בחשבון השוטף בכל שנה מאז 2003; הפקת גז בשדה תמר הפחיתה את הצורך ביבוא גז טבעי; נקודת החולשה: החוב של ישראל עדיין גבוה מהחוב החציוני של מדינות הייחוס

עמרי מילמן 14:2126.04.17

חברת דירוג האשראי הבינלאומית פיץ' (Fitch) אשררה היום (ד') את דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה של A+ עם תחזית יציבה. חברת הדירוג ציינה כי החשבונות החיצוניים של ישראל נותרו חזקים בשנת 2016. המדינה רשמה עודף בחשבון השוטף בכל שנה משנת 2003 ויתרות המט"ח של בנק ישראל המשיכו לטפס. נציגי החברה מציינים כי פיתוח נוסף של משק הגז יספק תמיכה נוספת למאזן החיצוני של ישראל. הפקת גז בשדה תמר בחופי ישראל מאז שנת 2013 הפחיתה את הצורך ביבוא גז טבעי. הממשלה אישרה מסגרת רגולטורית מתוקנת במשק הגז ביולי 2016, ובכך נתנה אור ירוק להמשך הפיתוח של שדה הגז לווייתן, אשר אמור להתחיל להפיק גז טבעי בשנת 2020.

רה"מ בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון. "אשרור הדירוג מוכיח שאפשר להגדיל את ההוצאה הציבורית עבור המשרדים החברתיים" רה"מ בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלון. "אשרור הדירוג מוכיח שאפשר להגדיל את ההוצאה הציבורית עבור המשרדים החברתיים" צילום: אלכס קולומויסקי

 

בדו"ח נכתב כי החוב של ישראל ממשיך להוות נקודת חולשה של ישראל. יחס החוב הממשלתי לתוצר המשיך אמנם ירד בשנת 2016 ל 62.2% מהתוצר, אך החוב עדיין גבוה מהחוב החציוני של מדינות הייחוס אליהן משוות חברות הדירוג את ישראל. ההסבר שניתן לכך הוא שהגירעון בשנתיים האחרונות היה יחסית נמוך בזכות הצריכה הפרטית החזקה ושוק הדיור תרמו להכנסות גבוהות מהצפוי. בחברת הדירוג צופים כי הגירעון בשנים 2018-2017 יתרחב וחוזים כי החוב הממשלתי לתוצר יוותר ברמה דומה בשנים 2017-2018.

 

האנליסטים מציינים כי מדינת ישראל נהנית מגמישות מימונית גבוהה, כגון שוק מקומי עמוק ונזיל וגישה טובה לשווקי ההון הבינלאומיים.

 

המערכת הפוליטית צפויה להיות סוערת

 

כמו בדיווחים קודמים גם הפעם חברת הדירוג צופה כי הסיכוי שדירוג האשראי לא יעלה בגלל הסיכונים הפוליטיים והביטחוניים, אם כי מנגד ניסיון העבר הוכיח כי ישראל מגלה חסינות כלכלית אל מול עימותים תקופתיים וזעזועים פוליטיים על פני פרק זמן ממושך. פיץ' מאמינה כי הסיכויים לקיום תהליך שלום ריאלי נותרו קלושים. להערכת חברת הדירוג, המערכת הפוליטית המקומית עשויה להיות סוערת, עם ממשלות שבדרך כלל לא מסיימות קדנציה מלאה. הסיכון לבחירות חדשות התחדד עקב קרעים בקואליציית הטלאים, אך לאף אחת ממפלגות הקואליציה אין תמריץ לבחירות. ראש הממשלה נתון ללחץ הולך וגובר עקב מספר חקירות משטרה.

 

מבחינת צמיחת התוצר, לפי החברה, הממוצע בחמש השנים האחרונות דומה לזה של מדינות הייחוס של ישראל. כאשר ב-2016 הייתה האצה מסוימת עם צמיחה של 4%. אולם בחברת הדירוג צופים שהצמיחה תתמתן לרמה של 3.1% בשנת 2017. האנליסטים מציינים כי למרות הביצועים בשנת 2016, צמיחת התוצר האטה בשנים האחרונות, בין היתר עקב גידול איטי של אוכלוסייה בגיל העבודה, האטה בסחר העולמי ואתגרים הנוגעים למידת התחרותיות. חברת הדירוג סבורה כי אם הממשלה לא תבצע רפורמות מבניות כדי לשפר את היעילות בשווקים מסוימים ואת הסביבה העסקית הצמיחה בישראל לא תוכל להשתפר.

 

בפיץ' צופים כי האינפלציה תעלה לחלק התחתון של טווח היעד בסוף 2017 או בתחילת 2018, למרות המשך הייסוף של השקל. צעדים מנהליים חד פעמיים נוספים של הממשלה להפחתת יוקר המחיה עלולים להאט את התהליך.

 

בפיץ' מעריכים כי אם הממשלה תוריד את החוב הממשלתי בצורה משמעותית או תפחית את הסיכונים הפוליטיים והביטחוניים, יוכל להשתפר דירוגה של ישראל. ומנגד, אם יגדל היחס בין החוב לתוצר או תתרחש הרעה משמעותית בסיכון הפוליטי והביטחוני, דירוג האשראי של המדינה עלול להיפגע וכתוצאה הריבית שתשלם עבור האג"ח שהיא מנפיקה תהיה גבוהה יותר.

 

שר האוצר, משה כחלון אמר כי "אשרור דירוג האשראי של ישראל הוא עדות נוספת לחוסנה של הכלכלה הישראלית ולאמון לו היא זוכה בקרב סוכנויות הדירוג המובילות בעולם. אשרור הדירוג מוכיח שאפשר להגדיל את ההוצאה הציבורית עבור המשרדים החברתיים, להפחית את נטל המס, להגדיל את ההכנסה הפנוייה של האזרחים ובמקביל לטפח כלכלה יציבה ומשגשגת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x