$
בארץ

יועצת משפטית בכנסת: החוק לפיצול התאגיד בסכנת פסילה בבג"ץ

לדברי עו"ד אביטל סומפולינסקי, היועצת המשפטית של הוועדה המשותפת להכנת חוק דחיית התאגיד, "לא ניתן יהיה לקיים הליך ראוי בכנסת בפרק זמן כל כך מצומצם"

שחר אילן 23:0125.04.17

עו"ד אביטל סומפולינסקי מהלשכה המשפטית של הכנסת מזהירה שלוח הזמנים המזורז של העברת חוק פיצול התאגיד עלול לביא ל"הליך פגום היורד לשורשו של הליך". סומפולנסקי הבהירה שדבריה נאמרים על דעתה של המשנה ליועץ המשפטי לכנסת עו"ד אתי בנדלר. יצויין שחוות דעת דומה של היועצת המשפטית של ועדת הכספים עו"ד שגית אפק היא הבסיס לעתירה נגד חוק מס דירה שלישית שנדונה בימים אלה בבג"ץ ועשויה להביא לפסילת החוק.

 

סומפולינסקי היא היועצת המשפטית של הוועדה המשותפת להכנת חוק דחיית התאגיד אבל דבריה התייחסו לחוק החשוב יותר – חוק פיצול התאגיד, שצפוי להגיע לדיון בשבוע הבא או זה שאחריו. הכנסת החלה היום לדון בהליך מזורז בחוק לדחיית תחילת שידורי התאגיד מ- 30 באפריל ל-15 במאי. הדחיה נועדה כדי לאפשר זמן להליך החקיקה של החוק לפיצול התאגיד והקמת תאגיד חדשות נפרד. עכשיו מתברר שהזמן עלול לא להספיק.

 

"אני מבקשת להסב את תשומת הלב", אמרה סומפולינסקי,"שעלול להיווצר מצב שיהיה בחקיקה פגם שיורד לשורשו של הליך". לדבריה, "כשם שהיה תהליך הכנה ראוי של החוק על ידי הממשלה, כך צריך להיות תהליך ראוי בכנסת. ההצעה מגיעה ברגע האחרון. לא ניתן יהיה לקיים הליך ראוי בכנסת בפרק זמן כל כך מצומצם של מספר ימים. חברי הכנסת צריכים אפשרות ללמוד את הצעת החוק".היא הדגישה שכל זה בלי קשר לבעיות המשפטיות שמעורר מילא תזכיר החוק.

 

עובדי כאן מפגינים עובדי כאן מפגינים צילום: אבי חי

מחילופי הדברים בוועדה עולה שהרבה תלוי בשאלה האם הצעת החוק לפיצול התאגיד תגיע לדיון בכנסת ביום חמישי הבא, 4 במאי, או ביום שני שאחריו, 8 במאי. לדברי סומפולינסקי, בפרק הזמן שבין 8 ל-15 במאי לא ניתן לנהל הליך חקיקה ראוי שמאפשר לחברי הכנסת ללמוד את החוק ולהבין אותו. לממשלה יש קושי טכני גדול לאשר את החוק לפיצול התאגיד ולהביאו לכנסת לפני 8 במאי. סומפולינסקי הבהירה שהבאת החוק לדיון בקריאה ראשונה ב-4 במאי תהווה שיפור, אבל עדין תהיה בעייתית. זאת בין היתר בשל הצורך לאשר את החוק כמה ימים לפני 15 באפריל, מה ששוב משאיר רק מספר ימים לחקיקה.

 

יו"ר הקואליציה ויו"ר הוועדה המשותפת ח"כ דוד ביטן אמר בתגובה שהוא ידאג שהחוק יגיע לדיון ב-4 במאי, מיד אחרי יום העצמאות. לדעתו, "זה צפוף אבל בסדר. יש הבדל בין פגם שיורד לשורשו של הליך לבין זה שעורכי הדין של הוועדה לא מספיקים לעבוד על החוק. אם אתם לא מספיקים, תביאו עוד עורך דין. אני לא יכול לעבוד לפי לוח הזמנים שלכם". ח"כ עיסאווי פרייג' ממרצ דרש בתגובה מביטן: "תן כבוד ליועצת המשפטית. היא אמרה את דבריה חד וחלק".

 

במהלך היום התנהל עימות בין הליכוד ל"כולנו" סביב הצעת הליכוד לדחות את פתיחת שידורי התאגיד עד 1 ביוני במקום עד 15 במאי, כפי שנקבע בהצעת החוק. דברי היועצת המשפטית מחזקים מאוד את דרישת הליכוד, שכן דחייה ארוכה יותר תאפשר עוד זמן לחקיקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x