$
בארץ

ראשי המפלגות החרדיות דורשים חקיקה שתמנע פתיחת חנויות בשבת

דרעי, ליצמן וגפני נפגשו עם יריב לוין ודרשו ממנו להעביר את שינוי החקיקה שימנע הפעלת חנויות בת"א ובכל הארץ בשבת. נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס: "צריך להילחם בבג"ץ בעניין - עד כדי פרישה מהממשלה"

שחר אילן 16:4125.04.17

ראשי המפלגות החרדיות נפגשו היום (ג') עם שר התיירות יריב לוין מהליכוד ודרשו ממנו להעביר שינוי חקיקה שימנע הפעלת חנויות בתל אביב ובשאר הארץ בשבת. לוין מונה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו לטפל במשבר. הוא אמר אתמול (ב') לפני הפגישה ש"צריך למצוא פתרון שכל העם יכול לחיות איתו". בפגישה השתתפו שר הפנים אריה דרעי מש"ס, שר הבריאות יעקב ליצמן מאגודת ישראל, יו"ר ועדת הכספים של הכנסת משה גפני מדגל התורה וסגן שר הביטחון אלי בן דהן מהבית היהודי.

 

דרישות החרדים מתמקדות בשני ערוצים. דרעי דורש להעביר את סמכויות האכיפה נגד חנויות מחללות שבת על פי חוק שעות עבודה ומנוחה ממשרד העבודה והרווחה של השר חיים כץ למשרד הפנים בראשותו. דגל התורה דורשת להעביר חוק שימנע פתיחת חנויות בשבת כולל בתל אביב.זאת, ברוח הנחיה שנתן מנהיג הדגל התורה הרב אהרון לביין שטיינמן לחברי הכנסת של המפלגה. לוין ענה להם שיקבלו תשובות מהירות.

נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס הרב שלום כהן אמר אתמול (שני) בכנס בתל אביב ש״צריך להילחם בבג"ץ בעניין חילולי השבת - עד כדי פרישה מהממשלה. בכנס השתתף גם חבר מועצת העירייה מטעם שס, נתן אלנתן שהודיע על פרישתו מהקואליציה העירונית בשל ההחלטה.

 

שר הפנים אריה דרעי, שר התיירות יריב לוין וראש עיריית ת"א רון חולדאי שר הפנים אריה דרעי, שר התיירות יריב לוין וראש עיריית ת"א רון חולדאי צילום: יובל חן, אלכס קולומויסקי, אוהד צויגנברג

 

כהן אמר ש"יש לנו היום את השג"ץ (בג"ץ, ש.א.) שעושה לנו את כל הצרות של חילולי השבת. הם שולטים היום. ברוך ה׳ שקם לנו נציגנו, ייזכר לטוב, הרב אריה דרעי שנלחם בכל אונו בכל העניינים וגם בנושא הזה". עוד אמר כהן ש״ברוך השם הנציגים שלנו פרשו מהקואליציה. צריך להילחם בכל מה שהבג"ץ הזה עושה, ואם לא - יפרשו אפילו מהממשלה. תתפללו על רבי אריה שה׳ יהיה בעזרו ושימשיך לעשות עוד ועוד למען כבודו יתברך".

 

הנציגים החרדים במועצת עיריית תל אביב-יפו, סגן ראש העיר נפתלי לוברט מאגודת ישראל ונתן אלנתן מש"ס, הודיעו אתמול לראש עיריית ת"א-יפו רון חולדאי על פרישתם המיידית מהקואליציה העירונית. זאת בנימוק שהחלטת בג"ץ לאפשר פתיחת מרכולים בימי שבת, ניתנה בעקבות עתירת עיריית תל אביב וראש העירייה חולדאי. לכן אינם יכולים להמשיך בשותפות איתו. מעל לכל, מהווה הפרישה סוג של אמצעי הזהרה על אפשרות התרחבות המשבר למישור הממשלתי.

 

בהודעת חברי המועצה על הפרישה נאמר ש"שבת קודש הוא יום המנוחה הלאומי. פגיעה בשבת מהווה הפרה ערכית חמורה שאנו לא יכולים להשלים עמה ולא נוכל להמשיך להיות בקואליציה בה העירייה פועלת מיוזמתה להגברת חילולי השבת". זאת, לדבריהם, "תוך פגיעה ברורה באלפי העובדים שנדרשים לוותר על שהות עם המשפחה שלהם כדי לעבוד ביום המנוחה".

 

חברי כנסת מיהדות התורה ש"ס והבית היהודי יגישו בימים הקרובים הצעת תיקון לפקודת העיריות שלפיה לא יהיה תוקף לחוק שנחקק מתחילת 2014, שעוסק בפתיחה וסגירה של "חנויות מסודות ומקומות אחרים" בימי מנוחה ללא הסכמת שר הפנים. מדובר בחקיקה רטרואקטיבית שמבקשת לבטל גם את חוק העזר של תל אביב

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נאמר ש"פסיקת בג"ץ מהווה התערבות בוטה של הרשות השופטת מול הרשות המבצעת". לטענת מגישי ההצעה, תוצאותיו של פסק הדין "גורמת במישרין להעסקתם של מאות אלפי עובדים ביום המנוחה, בניגוד להוראות חוק שעות עבודה".

 

הח"כים טוענים ש"ממחקרים עולה, שרובם המכריע של העובדים שעובדים ביום המנוחה, משתייכים לשכבות החלשות בחברה. עובדים אלו נאלצים להסכים לעבוד בשבת, מתוך ידיעה שאם הם יסרבו לעבוד בשבת, הם יאבדו את מקום עבודתם גם בשאר ימי השבוע". עוד הם טוענים ש"אישור לפתיחת עסקים בשבת, מעניק הלכה למעשה היתר לטייקונים תאבי בצע להתעשר ביום המנוחה, על חשבונם של עובדיהם הזוטרים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x